استمداد برای نجات جان یک جوان در رشت؛گل رز ۰۲۹

شک نکنید که جمع‌آوری ۵۰ میلیون تومان دور از ذهن نیست؛ جایی که می‌توان امکان بازگشت دوباره به زندگی را برای نوجوانِ، جوان شده و پشیمان در زندان را فراهم کرد.

 

شمال ما: سال آخر دبیرستان بود که مرتکب اشتباه شد. اشتباه بزرگی که ۱۰ سال است تقاصش را به بدترین شکل ممکن یعنی سلب مطلق آزادی پس داده است.

پدر سلیمان با بغضی در گلو از پسری می‌گوید که در زندان «مرد» شده است. هنوز ماجرا برای پدر و دیگر اعضای خانواده مبهم است. این‌که در شب چهاردهم شهریور ۱۳۸۵ زمانی که سلیمان در میان مخالفت اعضای خانواده با دوستانش از خانه خارج شد چه اتفاقی روی داد که ساعتی بعد از کلانتری با خانه تماس گرفتند که فرزندتان بازداشت‌شده است: برای آزادی‌اش وثیقه بیاورید.

پدر که تجربه حضور در جبهه جنگ ۸ ساله را دارد و صاحب اشعار مختلف حماسی پیرامون دفاع مردم ایران از خاکشان است می‌گوید: باورم نمی‌شد پسر من که دانش‌آموز مستعدی در مدرسه بود آن‌قدر سرکش شده باشد که به دلیل رفتار خلاف قانون بازداشت شود. با افسوس ادامه می‌دهد: به‌زعم خود گفتم یک‌شب در بازداشتگاه بماند تا عبرت بگیرد و برگردد به درس خود برسد.

خبری کوتاه و بهت آور

اما سپیده که سر زد اخبار خوبی در انتظار این خانواده نبود:خبر از کلانتری کوتاه و بهت‌آور بود:سلیمان ۱۷ ساله به جرم قتل مردی ۴۰ ساله در شهرک حمیدیان رشت در بازداشت می‌ماند و به ندامتگاه نوجوانان منتقل می‌شود.

از آن شب هزاران بار خانواده از خود سوال کرده‌اند که چرا او با مردی ۴۰ ساله که تقریبا هم‌سن پدرش بود در کنار خیابان درگیر شد و به چه دلیل نامش به‌عنوان مظنون این قتل به ثبت رسید؟ این سوالات بیشتر از ۱۰ سال است جوابی پیدا نکرده است و بر اساس رای شعبه ۱۲ دادگاه کیفری استان گیلان او محکوم به قصاص است مگر آن که موفق به جلب رضایت اولیای دم شود.

پدر سلیمان می‌گوید: حدود ۱۰ سال پیش که این اتفاق روی داد کارخانه چینی‌سازی رشت که در آن مشغول کار بودم تعطیل‌شده بود و وضعیت مالی من با ۵ فرزند، زیر متوسط قرار داشت به همین دلیل موفق نشدم برای پسرم وکیل بگیرم و تلاش چند ماه اول یک وکیل تسخیری هم نتیجه‌ای برای ما نداشت. اما من و مادرش سال‌هاست تلاش کرده‌ایم رضایت اولیای دم که پرتعداد هستند را بگیرم. که درنتیجه دو فرزند مقتول بعد از چند سال و دریافت حدود ۱۵ میلیون تومان دیه و شرط پرداخت ۱۰ میلیون بعد از آزادی سلیمان رضایت خود را اعلام کردند.

پدر و مادر سالمند، مقتول هم طی این سال‌ها از دنیا رفتند اما مقتول ۸ خواهر و برادر دارد که در بین آن‌ها تعدادی می‌گویند به شرطی به آزادی سلیمان که حالا ۲۸ ساله است رضایت می‌دهند که علی‌الحساب ۵۰ میلیون تومان دیه دریافت کنند.

این پدر که حقوق ماهیانه بازنشستگی‌اش حدود ۵۰۰ هزار تومان است و دریکی از محلات جنوبی در حاشیه رشت زندگی می‌کند می‌گوید: خود و فرزندانش ثروت یا کالای ارزشمندی در زندگی ندارند تا برای آزادی این عضو خانواده که سال‌هاست غصه‌اش لبخند را از لبانشان دور کرده بفروشند.

در آرزوی آزادی بعد از ۱۰ سال زندان

این مرد با اشکی در چشم ادامه می‌دهد بخش زیادی از دیه ۱۵ میلیون تومانی قبلی را هم از کمک‌های مردمی به دست آورده بود و حالا هم در کنار مادر و دیگر خواهر و برادران سلیمان چشم‌انتظار کمک افراد نیک‌اندیش جامعه است تا فرزندشان بعد از ۱۰ سال رنگ آزادی را ببیند. فرزندی که طی سال‌های گذشته با رفتاری درست رضایت مسوولین زندان را جلب کرده است و در زندان به خیاطی خبره تبدیل‌شده و به خانواده قول داده است در صورت آزادی از زندان با تلاش خود مابقی دیه خواسته‌شده خانواده مقتول را بپردازد.

پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده می‌گویند: سلیمان پشیمان است که کاش هرگز نیمکت امن مدرسه را با نیمکت پارک‌ها عوض نمی‌کرد و در برابر خانواده و ممانعت آن‌ها برای رفتار درست سرکشی نشان نمی‌داد.

مادر این مرد جوان در آستانه اعدام هم می‌گوید: سلیمان برای اشتباهات رفتاری‌اش ۱۰ سال که مساوی با بهترین روزهای زندگی‌اش بوده را پشت دیوارهای زندان لاکان رشت گذرانده است و قطعا در حال حاضر تنبیه‌شده است و در انتظار عفو اولیای دم و کمک مردم است.

او ادامه می‌دهد در تمام این سال‌ها هزاران بار مرگ فرزندم را به چشم دیده‌ام و روزگار برای من تیره‌وتار بوده است. بارها به‌پای اولیای دم افتاده‌ام و ملتمسانه خواسته‌ام که فرصت جبران اشتباه را به پسرم بدهند چون سلیمان بچه بود و هرگز برای قتل آن خدابیامرز برنامه‌ریزی نکرده بود.

بر اساس جدیدترین رای دادگاه تجدیدنظر استان گیلان ضمن اشاره به تائید حکم قصاص در دیوان عالی کشور در یک دهه قبل عنوان‌شده است که متهم از سال ۸۵ تاکنون در انتظار اجرای حکم است و از مجموع ۱۰ نفر اولیای دم ۲ نفر به او رضایت داده‌اند و مابقی مرتکب را در وضعیت بلاتکلیف رها کرده‌اند.

مهلت ۶ روزه تا اجرای حکم

حالا تنها ۶ روز تا مهلت تعیین‌شده نهایی (۱۶ شهریور) زمان باقی‌مانده است. جایی که خانواده مقتول می‌گویند اگر دیه سلیمان آماده نباشد بالاخره کابوس  طناب دار برایش تعبیر می‌شود.

پدر که نگران تبعات اجتماعی رسانه‌ای شدن موضوع برای دریافت کمک‌های مردمی نه برای خود و همسرش که دیگر فرزندانش است درخواست کرد شماره‌حساب واریزی به نام فرد دیگر باشد.

با توافق خانواده شماره‌ حساب ۰۳۰۸۱۲۰۵۱۹۰۰۵ بانک ملی و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۲۹۰۰۶۵۹  همین بانک به نام فاطمه صابری سردبیر پایگاه خبری تحلیلی گیل نگاه که پیش‌ازاین هم تجربه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای افراد ازاین‌دست و آسیب‌پذیر را داشته برای واریز کمک خیران و افراد نیک‌اندیش در نظر گرفته‌شده است.

نیک‌اندیشان بعد از واریز وجه می‌توانند با ارسال پیام و یا تصویر فیش واریزی به‌صورت لحظه‌به‌لحظه پیگیر میزان رقم واریزشده در گروه تلگرامی (نجات سلیمان) با شماره ۰۹۰۳۱۹۵۶۱۶۵ باشند و در پایان مهلت مقرر هم از گزارش پرداخت دیه به اولیای دم و اخذ امضای محضری برای آزادی سلیمان باخبر شوند.

درعین‌حال  افراد خیری که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره پرونده دارند می‌توانند با شماره ۰۱۳۳۳۲۴۰۱۶۴ و شماره تلگرام ۰۹۰۳۱۹۵۶۱۶۵ تماس بگیرند و یا پیغام ارسال کنند.

شک نکنید که سلیمان می‌تواند زنده بماند با کمک‌های حتی اندک نیک‌اندیشان که ممکن است کمتر از ۱۰ هزار تومان باشد. اگر فعالان پرتعداد شبکه‌های اجتماعی همت کنند حتما جمع‌آوری ۵۰ میلیون تومان دور از ذهن نیست. جایی که می‌توان امکان بازگشت دوباره به زندگی را برای نوجوانِ، جوان شده و پشیمان در زندان را فراهم کرد.

 

منبع: گیل نگاه


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *