پس از چند دهه انتظار؛لندفیل رشت ۰۱۱

شمال ما: عملیات ساماندهی و بهسازی مرکز دفن بهداشتی زباله سراوان عصر  روز یک شنبه ۴ بهمن ماه با حضور دکتر محمد علی نجفی استاندار گیلان‌، میر سیدی مدیر کل امور شهری استانداری گیلان ، دکتر ثابت قدم شهردار رشت‌، مهدوی فرماندار رشت ، شیرزاد رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست ، نیکو منش رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ، موسوی روزان از اعضای شورای اسلامی شهر رشت ، حاجی پور رییس شورای شهرستان و رسولی رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا ، پور علی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند ، خاوری مدیر کل راه و شهر سازی استان و سایر مسوولان صنعت و محیط زیست استان آغاز شد.

 .
 
.

ساماندهی زباله های سراوان از آرزوهای دیرینه و جزو مطالبات مردم  گیلان بود

دکتر محمد علی نجفی استاندار گیلان در این مراسم  با تاکید بر اینکه روز و ساعت کلنگ ‌زنی بهسازی این مجموعه‌ بایستی در تاریخ و عملکرد شهرداری و  شورای شهر ثبت شود ، گفت : این پروژه در جهت زیبا ‌سازی و سلامت و بهداشت‌ مردم است چرا که استان گیلان به زیبایی طبیعت و جنگل  خود می‌بالد . گیلان بزرگترین جنگل  کشور را نسبت به مساحت خود دارد و حال که این موهبت در اختیار ما قرار دارد باید در بحث زیست محیطی و سالم ‌سازی آن بکوشیم .
وی ضمن اشاره به حمایت سازمان‌ های ذیربط از اجرای این پروژه گفت: ساماندهی زباله سراوان یکی از آرزوهای دیرینه و جزو مطالبات مردم  گیلان بوده است.

نجفی افزود: از سال ۹۳ طرح تفکیک زباله از مبدا در این استان آغاز شد و حال ‌امروز ۵۲ شهر گیلان تا ۷۵ درصد این طرح را اجرایی کرده ‌اند. اکنون به دنبال تحقق ۳۰ ‌درصد باقیمانده هستیم.

 .
 .

وی با اشاره به تولید ۸۵۰ گرم زباله شهری و ۵۵۰ گرم زباله روستایی در استان  به لزوم فرهنگ ‌سازی برای طرح تفکیک زباله اشاره کرد و نقش سازمان‌ های مردم ‌نهاد در کاهش تولید زباله را مهم دانست.

استاندار گیلان از برنامه ‌های وسیعی در زمینه کمپو ست در شهرهای تالش و لنگرود خبر داد و افزایش ظرفیت کارخانه کمپو ست رشت را از کارهای خوب شهرداری رشت عنوان کرد.
 

 .
 
.
حفظ توسعه پایدار در قالب استفاده از ظرفیت ‌های طبیعی و میراث فرهنگی

دکتر سید محمد علی ثابت قدم نیز ضمن ابراز خور سندی از آغاز به کار اجرای عملیات لندفیل سراوان گفت : با اجرای این کار در راستای توسعه زیست محیطی استان گام برداشتیم. این مشکل جزو معضلات استان است که با استفاده از توان صد درصد بومی  در صدد رفع این معضل چندین ساله بر ‌آمدیم.

وی تصریح کرد: این پروژه در دو فاز خواهد بود که فاز اول راه ‌اندازی لندفیل است و بعد از گذشت چند ماه و حصول نتیجه  لازم ‌،‌ فاز دوم با ایجاد تصفیه خانه ادامه پیدا می‌ کند . در کنار این برنامه افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی لاکان را خواهیم داشت‌.

 .
 
 .

شهردار رشت‌ استراتژی امروز استان و مدیریت شهری رشت را حفظ توسعه پایدار در قالب استفاده از ظرفیت‌ های طبیعی و میراث آن عنوان کرد و اظهار داشت ‌: معتقد هستیم فضای رود خانه‌ های شهر نیز در سلامت مردم تاثیر ‌گذار و نقش اساسی دارد، از این رو برای حل  مشکلات رودخانه ها نیازمند همکاری دانشگاه علوم پزشکی و استفاده از ظرفیت‌ های‌ نهاد‌ های مردمی زیست ‌محیطی هستیم‌. نگاه ما انسان‌ محور با رویکرد حفظ میراث فرهنگی است و این پروژه نشان ‌دهنده عزم و خواست راسخ ما در استقرار و پایداری‌ این نگاه‌ است‌.

 .
 
.

پیگیری مجدانه شورا و شهرداری برای رفع معضل سراوان 

فاطمه شیر زاد رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر با ابراز خوشحالی از ساماندهی لندفیل سراوان  گفت:‌ مردم سراوان سالیان زیادی در انتظار این کار بودند و شهرداری و شورای شهر به خصوص کمیسیون بهداشت و محیط زیست در سالهای گذشته تلاش زیادی در این راستا انجام دادند.

 وی افزود : شیرابه ‌های زباله در این منطقه سال هاست که سلامت مردم را به خطر انداخته و مشکلات زیست محیطی سراوان از جمله عرصه جنگلی  که در مسیر انتقال زباله به این مکان واقع شده نیازمند بهسازی و ساماندهی هستند. لذا از همزمانی این کار با ایام دهه فجر بسیار خوشحال هستیم


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *