لزوم برخورد با خاطیان؛پسماند پزشکی 011

حرکت‌های نمایشی باید کنار گذاشته شود و با توجه به شرایط آب و هوایی گیلان که به علت رطوبت بسیار بالا، بیماری به راحتی انتقال پیدا می‌کند، بهتر است بیمارستان‌ها با سیاست‌های جدید در حوزه پسماند اداره شوند.

شمال ما: با وجود پیشرفت تکنولوژی برای دفع پسماندهای بیمارستانی، هنوز هم در بسیاری از بیمارستان‌های رشت، دفع پسماند به روش سنتی انجام می‌پذیرد. دفع پسماندها و زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی و آب‌های زیر زمینی، خطر گسترش بسیاری از بیماری‌ها را هم به همراه دارد.
روش کنونی امحای پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی، مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها اگر به روش استاندارد انجام نگیرد، بر بهداشت و سلامت مردم تاثیرگذار است. نوک پیکان حل این معضل همیشه بین مسئولان در حال چرخش است و اغلب مشکلات به نبود بودجه و سرمایه‌گذار و سایر مسائل نسبت داده می‌شود.
برخورد با خاطیان
یکی از فعالان محیط‌زیست در مورد زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها گفت: دفع نادرست پسماندهای بیمارستانی معضلی قدیمی است که تاکنون اقدام موثری از سوی مسئولان برای رفع این مشکل صورت نگرفته است. «پیمان بازدیدی» افزود: ما بارها با خبرگزاری‌ها و مسئولان بیمارستان‌ها و مدیریت پسماند در این زمینه صحبت کرده‌ایم اما به هیچ نتیجه ای نرسیده‌ایم.  این فعال محیط‌زیست خواستار جدیت بیشتر محیط‌زیست به عنوان ناظر این برنامه به بیمارستان‌های خاطی شد.
بازدیدی یکی از دلایل نبود موفقیت در این کار را مدیریت ضعیف بعضی از مسئولان بیان کرد و گفت: مسئولان باید به فرمایش رهبر انقلاب که فرمودند، در سال اقدام و عمل قرار داریم، عمل کنند و به جای شعار دادن، برای رفع مشکل پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها که تهدید بزرگی برای محیط‌زیست و سلامت مردم است، اقدام کنند.
خرابی دستگاه‌های استریل
مسئول گروه محیط‌زیستی «سرزمین ایده‌آل ما» در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب لندفیل سراوان گفت: شیرابه‌های لندفیل سراوان سلامت مردم منطقه را به خطر انداخته است. همچنین این شیرابه‌ها با نفوذ در آب‌های زیرزمینی، بستر زمین رودخانه‌ها و چاه‌های اطراف این منطقه را به شدت آلوده کرده است. وی در ادامه تصریح کرد: پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها باید بر اساس روش علمی و استاندارد انجام شود.
وی گفت: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باید از طریق دستگاه اتوکلاو، به بی خطر کردن زباله‌های خود اقدام کنند. در صورتی شاهد این مساله هستیم که اغلب بیمارستان‌ها دفع پسماند زباله‌های عفونی خود را با روش سنتی و قدیمی انجام می‌دهند و در بسیاری مواقع دستگاه‌های استریل آنها خراب است یا کار نمی‌کند.
شیوع سرطان
بازدیدی بیان کرد: به نظر من مدیریت پسماند زباله‌ها نباید زباله‌های بیمارستان‌ها را تحویل بگیرند. این فعال محیط‌زیست با گلایه از نحوه امحای پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها گفت: به فعالان محیط‌زیست اجازه داده نمی‌شود که در بیمارستان‌ها بر نحوه خروج زباله‌های عفونی نظارت کنند. حتی گروه‌های مردم نهاد در هیچ کارگروهی حضور ندارند. به عنوان نمونه در کارگروه پسماند هم که یکی از گروه‌های آن باید از گروه‌های مردم نهاد تشکیل شود، فعالان محیط‌زیست حضور ندارند.
وی ادامه داد: با این حال، در مواقع حل مشکل، این نهادها دست به دامان گروه‌های مردم نهاد می‌شوند. اما سوال من از آنها این است که وقتی ما هیچ اطلاع و نظارتی بر معضلات نداریم چگونه از ما انتظار دارند که در حل مشکلات به کمک آنها بشتابیم؟
این فعال محیط‌زیست با اشاره به شیوع سرطان در گیلان گفت: به نظرم حرکت‌های نمایشی باید کنار گذاشته شود و با توجه به شرایط آب و هوایی گیلان که به علت رطوبت بسیار بالا، بیماری به راحتی انتقال پیدا می‌کند، بهتر است بیمارستان‌ها با سیاست‌های جدید در حوزه پسماند اداره شوند.
جمع آوری پسماند با شرکت‌های خصوصی
رئیس اداره محیط‌زیست رشت نیز بیان کرد: از سال گذشته کارگروهی در فرمانداری رشت با عضویت محیط‌زیست، مرکز بهداشت و مدیریت پسماند تشکیل شده که این کارگروه مسئول نظارت بر نحوه جمع آوری پسماندهای عفونی و خطرناک بیمارستان‌ها هستند. «اصغر خودکار» در مورد معدوم سازی زباله‌های بیمارستانی گفت: عملیات بی خطر سازی زباله‌های عفونی بیمارستان‌هایی را که دستگاه زباله سوز ندارند شرکت‌های خصوصی بر‌عهده دارند و بر اساس توافقات انجام شده، سازمان مدیریت پسماند رشت حق ندارد زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها را جمع کند.
 استفاده از ظرفیت بخش خصوصی
معاون عمرانی استاندار نیز در این مورد بیان کرد: با توجه به رفع تحریم‌ها بهتر می‌توانیم از حضور سرمایه گذاران خارجی استفاده کنیم. چنان‌که با رایزنی‌های صورت گرفته با یک شرکت آلمانی مقرر شد با معرفی زمین، آن سرمایه گذار اقدامات مربوط به کارخانه تولید انرژی از زباله را در گیلان انجام دهد.
«حجت شعبانپور» درباره پسماندهای عفونی گیلان و ساماندهی آنها توضیح داد: در این حوزه ۲‌اقدام داریم که در بخش‌های دولتی و خصوصی اجرا می‌شود. در بخش‌ خصوصی قبلا انجام کار رها شده بود و همکاری نداشتیم. بنابراین سال گذشته مجددا در این زمینه ورود کردیم تا برخی نهادها مثل اداره بهداشت اتوکلاوهای خراب را تعمیر و آماده کار کنند. شعبانپور اضافه کرد: تاکید ما این بود که پسماندهای عفونی به نحوی مدیریت و پاک شوند تا ایجاد بیماری نکنند. ضمن این‌که میزان پسماندهای سراوان بالای ۳۰۰‌تن بود که سعی شد حجم پسماندهای عفونی با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی کم شود؛ چنان‌که تاکنون ۳‌دستگاه اتوکلاو جدید در حال کار است.
ساماندهی ۷۰ درصد از پسماندها
شعبانپور افزود: اکنون ۷۰ درصد از پسماندهای بیمارستانی ساماندهی شده است و مطب‌ها و بیمارستان‌ها با آموزش‌های بخش خصوصی همه زباله‌های خود را بی خطر سازی می‌کنند و بعد تحویل شرکت‌های خصوصی می‌دهند. در واقع با آموزش‌های انجام شده، انتظار می‌رود بتوانیم در سال جدید به نحو بهتری معضلات مربوط به زباله‌های عفونی را ساماندهی کنیم.
* امحا به وسیله ۲ شرکت
سال گذشته «تیمور فتحعلی پور» مسئول بهداشت محیط، ناظر بر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به همشهری گفته بود که در زمینه پسماندهای پزشکی بخش خصوصی ۴ شرکت موفق به اخذ مجوز از معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان شدند که به دلیل همکاری نکردن بعضی از پزشکان با این شرکت‌ها ،۲ شرکت ورشکسته شدند. در حال حاضر تنها ۲ شرکت(یکی واقع در لاکان شهر و دیگری در شهر صنعتی شفت) پسماندهای عفونی را معدوم می‌کنند. به گفته وی، مسئولان بهداشت هر ۳‌ماه یکبار از وضعیت معدوم سازی زباله‌های بیمارستانی بازدید می‌کنند. با این حال، واضح است که این دو شرکت جوابگوی کل نیازهای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان نیستند. با توجه به مسری بودن بیماری‌هایی چون ایدز و هپاتیت «ب» از طریق پسماندهای بیمارستانی، لازم است که مسئولان در این زمینه جدی تر وارد عمل شوند.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *