سیمرغ جشنواره فیلم فجر از گیلان پرکشید؛سینما ۰۴۲

شمال ما: برگزاری جشنواره‌ها در هر شهررویدادی بزرگ و هیجان انگیز برای شهروندان محسوب می‌شوند. حال و هوای روزمرگی را می‌زدایند و شور و نشاطی مضاعف را به شهر می‌بخشند. اگر این جشنواره‌ها در حوزه فرهنگ و هنر باشند که معمولا تب و تابی ویژه در بین جوانان ایجاد می‌کنند. در این میان جشنواره‌های فیلم و سینما از جایگاهی خاص برخوردارند. خصوصا جشنواره فیلم فجر که بزرگ‌ترین رویداد سینمایی کشور پس از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.
تا سال‌ها برگزاری جشنواره فیلم فجر به تهران و شهروندان پایتخت نشین اختصاص داشت و هر اهل ذوق و علاقه‌مند به سینمایی که در شهرستان‌ها ساکن بود، باید برای بهره‌مندی از این رویداد بزرگ سینمایی کشور در دهه فجر عازم تهران می‌شد، تا بتواند در بازار پر تب‌و‌تاب اکران نخست فیلم‌ها، بلیت تهیه کند.
انتظار ۲ ساله برای اکران فیلم‌های جشنواره
انحصار اکران فیلم‌ها و برگزاری جشنواره فیلم فجر در سال ۹۱ با برگزاری تقریبا همزمان جشنواره در مرکز چند استان شکسته شد. رویدادی که پس از سال‌ها به شهروندان استان‌هایی غیر از تهران این فرصت را ‌داد که در شهر و دیارشان، جدیدترین فیلم‌ها را روی پرده ببینند و به بحث درباره آن‌ها بپردازند.
رشت نیز از نخستین مراکز استانی بود که همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر در سال ۹۱ شاهد چنین اتفاقی بود. سینما سپیدرود رشت که می‌توان از آن با نام تنها پردیس سینمایی گیلان نام برد، میزبان فیلم‌های سی و یکمین جشنواره فیلم فجر شد. در آن سال، استقبال از فیلم‌ها چنان پرشور بود که بار دیگر علاقه‌مندی و عقبه غنی گیلانیان به فرهنگ و هنر به ویژه فیلم و تئا‌تر را به خوبی به رخ سایر هموطنان کشید.
این استقبال سبب شد که در سال بعد یعنی سال ۹۲ نیز رشت یکی از استان‌های میزبان برگزاری جشنواره فیلم فجر شود. در آن سال به دلیل بارش برف، فیلم‌ها با اندکی تاخیر در رشت به نمایش درآمد، اما در ‌‌نهایت با وجود صندلی‌های مستهلک سینما میرزا کوچک خان، استقبال دوستداران سینما پرشور بود؛ به طوری که با استقبال از فیلم‌های اکران شده بر تعداد سئانس‌ها افزوده شد و شهروندان گیلان سالن ۷۵۰ نفره سینما میرزا کوچک خان را با حضور گرم خود، شور و حالی دوباره بخشیدند.
در سال ۹۳ این رخداد مهم فرهنگی در گیلان رقم نخورد. مسئولان دلیل برگزار نشدن آن را کمبود بودجه عنوان کردند.
امسال نیز سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در گیلان برگزار نشد. اگر چه در آخرین روزهای دی با سفر «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به گیلان، وعده برگزاری همزمان جشنواره در رشت از وی شنیده شد.
به طوری که «محمدعلی نجفی» استاندار گیلان نیز همزمان با سفر وزیر فرهنگ، از اعطای کمک مالی به اداره کل فرهنگ و ارشاد برای برگزاری همزمان این رویداد بزرگ سینمایی در استان سخن گفت، اما در ‌‌نهایت دهه برگزاری جشنواره در تهران و مشهد، اصفهان، کرج و شیراز سپری شد و خبری از سودای سیمرغ در رشت شنیده نشد.
۱۰۰ میلیون اعتبار
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در گفت‌و‌گو با همشهری دلیل محروم ماندن رشت و شهروندان گیلان از این رویداد سینمایی را کمبود اعتبارات و همکاری نکردن شورای تهیه کنندگان فیلم عنوان می‌کند.
«وحید فخر موسوی» می‌گوید: متاسفانه با وجود این‌که رایزنی‌های متعددی برای برگزاری جشنواره فیلم فجر در رشت انجام شد و ۵۰ میلیون تومان نیز برای نمایش فیلم‌ها در نظر گرفته شد، اما شورای تهیه کنندگان که اکران فیلم‌های جشنواره را در اختیار داشت، همکاری لازم برای نمایش همزمان فیلم‌ها در رشت را از خود نشان نداد.
منظور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان از مساعدت نکردن شورای تهیه کنندگان این است که در صورتی که گیلان می‌توانست ۱۰۰ میلیون تومان به صورت نقد به شورای مذکور پرداخت کند، امکان اکران فیلم‌های جشنواره سی و چهارم فجر در گیلان وجود داشت، اما علاوه بر این‌که گیلان نتوانست مبلغ موردنظر را تهیه و به شورای تهیه کنندگان به صورت نقد پرداخت کند، دلیل دیگر این بود که انتخاب فیلم‌ها بر عهده شورای مذکور بود.
فخرموسوی در این باره می‌افزاید: با وجود این‌که استقبال از برگزاری جشنواره‌های قبل نشان داد که اکران فیلم‌های جشنواره در رشت موفق بوده است، اما شورای تهیه کنندگان اصرار بر پرداخت تمامی مبلغ موردنظر و همینطور انتخاب فیلم‌ها به سلیقه خود برای نمایش داشت.
به دلیل این‌که هیچ اطمینانی از اعمال سلیقه در فیلم‌ها برای اکران در رشت وجود نداشت، بنابراین برگزاری همزمان جشنواره در رشت عملی نشد.
ممکن بود فیلم‌های درجه الف اکران نشود
از نظر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب فیلم‌هایی که به سلیقه شورای تهیه کنندگان برای نمایش در رشت باشد،  دلیل محکم‌تری از نبود اعتبارات، برای برگزار نشدن همزمان جشنواره فیلم فجر در رشت عنوان می‌شود.
«فیروز فاضلی» به همشهری می‌گوید: حتی  اگر اعتبار لازم برای برگزاری جشنواره از طرف استان نیز تامین می‌شد، اما فیلم‌هایی که به انتخاب شورای تهیه کنندگان برای نمایش در گیلان انتخاب می‌شد، ممکن بود فیلم‌های درجه الف نباشد و از این رو شاهد  برگزاری جشنواره‌ای کم فروغ باشیم.
وی می‌افزاید: بی‌شک برگزاری جشنواره زمانی موجه است که بتوانیم حق انتخاب داشته باشیم تا فیلم‌های شاخصی که انتظار می‌رفت از تماشاگران بیشتری برخوردار شود روی پرده سینمای استان به نمایش گذاشته شود، اما این‌که انتخاب طبق سلیقه شورای تهیه کنندگان باشد، سبب شد که برگزاری جشنواره با اما و اگرهای بسیاری همراه شود که مطمئنا کیفیت برگزاری جشنواره را زیر سوال می‌برد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان معتقد است: برگزار نکردن جشنواره‌ای کم فروغ که فیلم‌های آن احتمالا از درجه‌های الف نبودند، بهتر از برگزاری ضعیف آن است. به نظرم برخورد غیرحرفه‌ای شورای تهیه کنندگان که امسال اکران فیلم‌ها را بر عهده داشت، سبب محرومیت استان‌هایی چون گیلان از برگزاری همزمان جشنواره فیلم فجر شده است.
برگزار نشدن همزمان جشنواره فیلم فجر در شهری چون رشت انتظار علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر به ویژه حوزه سینما را در رشت بدون پاسخ گذاشت.
اگرچه مسئولان دلایل کمبود اعتبار و همکاری نکردن شورای تهیه کنندگان یا اعمال سلیقه در انتخاب فیلم‌ها از را دلایل برگزار نشدن جشنواره عنوان می‌کنند، اما به نظر می‌رسد آنچه باید بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت حس خوبی بود که نمایش همزمان فیلم‌ها می‌توانست در رشت رقم زند.
حال باید منتظر ماند و دید که در سال آینده آیا انتظاری که شهروندان گیلانی از دست اندرکاران و تصمیم گیرندگان حوزه فرهنگ و هنر دارند پاسخ داده می‌شود یا خیر. شاید سال آینده صدای پرواز بال‌های سیمرغ فجر در گیلان نیز شنیده شود و عطای جشنواره فیلم فجر به لقای آن بخشیده نشود.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *