پرداخت مطالبات وظیفه دولت است؛چای ۰۵۲

شمال ما: رئیس سازمان چای در  هفته گذشته از پرداخت وام بهزراعی خبر داد و گفت: وام به‌زراعی در راهکارهای جدید پیگیری می‌شود و در هفته‌های آینده خبر خوشی برای چایکاران در این زمینه داریم.
به گفته وی مطالبات چایکاران در هفته آینده به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان واریز می‌شود و مربوط به چین تابستانه برگ سبز چای است.
«محمدولی روزبهان» اضافه کرد: با این حساب حدود ۸۰ درصد معوقات چایکاران در چین تابستانه پرداخت می‌شود. همچنین رئیس سازمان چای شمال با اشاره به برداشت ۳۶ هزار برگ سبز چای، از افزایش ۱۴ درصد برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال خبر داد و گفت: با احیای ۳ هزار هکتار از باغ‌های شمال، برداشت برگ سبز افزایش یافته است. طبق اعلام وی امسال کارخانه‌داران ۷۵ درصد خرید برگ سبز چای را افزایش داده‌اند و بیش از ۱۵ هزار و ۸۰۰ تن چای خشک تولید کرده‌اند.

پرداخت منظم مطالبات
در همین رابطه رئیس اتحادیه چایکاران کشور گفت: اگر چه پرداخت‌های دولت از نظر قیمت منصفانه‌تر بوده ، اما منظم نبوده است و از خردادماه چایکاران پولی دریافت نکرده‌اند.
«ایرج هوسمی» به همشهری افزود: بسیاری از کشاورزان چایکار برای تامین معاش خود درمانده‌اند و بدهی‌های بسیار دارند و بهتر است دولت در پرداخت مطالبات به موقع اقدام کند.
این فعال بخش  چای اضافه کرد: البته اقدامات دولت در ۲ سال اخیر ستایش برانگیز بوده است و قیمت تضمینی چای بیش از ۱۰۰‌درصد افزایش یافت که باعث شد بسیاری از کشاورزان باغات متروکه و رهاشده خود را مجدد وارد فعالیت کنند و محصول برداشت کنند.
وی اشاره کرد: اما به هر حال  گرفتاری کشاورزان با این رقم‌ها جبران نمی‌شود. بهتر است مسئولان  قیمت را به روز کنند و حتی مقایسه کنند که چایکار در ۲۰ سال قبل چقدر بهره اقتصادی می‌برد و الان با فروش ۲۰ کیلو برگ سبز حتی حقوق یک روز کارگران مرد هم تامین نمی‌شود. دراین چند سال بر قیمت همه اجناس افزوده شده اما چای همانطور باقی مانده است. هوسمی اضافه کرد: دولت باید هزینه تولید چای را محاسبه کند تا باغات از بین نروند. در سال‌های اخیر تولید چای از ۷۰ هزار تن به ۱۲ هزارتن تقلیل پیدا کرد.  البته در یکی ۲ سال اخیر چایکاران به بهبود این روند امیدوار شدند.

بهزراعی مهم‌تر از پرداخت مطالبات
رئیس اتحادیه چایکاران اضافه کرد: برای این‌که بتوانیم چای خوب تولید کنیم، باید دولت کمک کند. چون صرفا پرداخت پول و خرید تضمینی اصل مشکل را حل نمی‌کند.
وی درمورد وام بهزراعی توضیح داد: وام بهزراعی پرداخت نشده است. سازمان چای از کشاورزان سفته گرفته اما هنوز پرداخت نکرده است. امیدواریم برای بهبود کیفیت چای این امر هر چه زود‌تر انجام شود.
وی بیان کرد: با کمکی که به چایکاران شد، زبان انتقاد نداریم اما ایرادی که به دولت داریم، این است که وام بهزراعی و مطالبات چایکاران را به موقع بدهند.
هوسمی از استقبال دوباره مردم از چای ایرانی ابراز خوشحالی کرد و گفت: خوشبختانه چای ایرانی دوباره مورد اقبال عمومی گرفته است؛البته مصرف سالانه ۱۲۵ هزارتن در کشور و تولید ما ۱۲ هزارتن است، بنابراین دولت باید کمک کند تا این استقبال فروکش نکند. چون امکان صادرات برای ما وجود ندارد و بیشتر برای مصرف داخلی چای ایرانی تولید می‌شود؛ اما بهتر است دولت با ایجاد فضا هم از سرمایه گذاران برای رونق صنعت چای بهره گیرد و هم زمینه افزایش باغات چای را فراهم کند.

پرداخت مطالبات وظیفه دولت است
رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانه‌های چای شمال در مورد پرداخت بهای برگ سبز چای به همشهری گفت: پرداخت مطالبات چایکاران و نرخ خرید چای چون به صورت تضمینی است، وظیفه دولت است.
«رحمت سمیعی» ادامه داد: خوشبختانه امسال مدیران کارخانه‌ها به دلیل بودجه‌ای که در اختیارشان قرار گرفت، همکاری خوبی با چایکاران در خرید برگ سبز کردند و تعهدات خود را انجام دادند. ضمن این‌که سازمان چای، نمایندگان و استاندار گیلان هم حمایت‌های خود را از این صنعت دریغ نکردند.
وی با تایید این‌که بهای برگ سبز با تاخیر پرداخت شده است، بیان کرد: به آینده صنعت چای با برنامه ریزی فعلی سازمان چای خوشبین نیستم، زیرا بهایی که پرداخت می‌کنند قیمت واقعی آن نیست و به مراتب کمتر از هزینه تولید است. همچنین اساس رشد چایکاری، به بهزراعی محصول وابسته است. به‌زراعی شامل کودپاشی، هرس کردن آبیاری، شخم کردن و کلا هر چیزی اسن که برای بهبود باغات اثر دارد. متاسفانه دولت برای بهزراعی بودجه‌ای مشخص کرد که به موجب آن باغداران بوته‌های چای خود را کمربر یا کف‌بر کنند، اما هنوز بخش زیادی از این بودجه به چایکاران پرداخت نشده است.سمیعی تاکید کرد: معتقدم بهتر است دولت بررسی کند که چه مقدار از این بودجه که جزو بیت المال است پرداخت شده است، زیرا بیش از ۱۱ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت نشده و سازمان چای اکنون زیر سوال است.
رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانه‌های چای شمال اضافه کرد: هر چند که شیوه پرداخت وام بهزراعی خیلی مناسب نیست. زیرا پس از کف بری باغات باید نظارت شود و همچنین بودجه داده شود تا عملیات بعد از هرس انجام شود؛ مثلا بعد از کف بری، برای شخم زدن  یا کود پاشی به شکل مرحله به مرحله اعتبار داده شود. ضمن این‌که معتقدم سازمان چای در این زمینه ضعیف عمل کرده و نظارت‌ها دقیق نبوده است. چون هرس صرف بوته‌ها کمک زیادی به بهبود کیفیت آن نمی‌کند.
رحمت سمیعی تاکید می‌کند: بودجه‌ای که برای بهزراعی در نظر گرفته شده  بود، ۲۵ میلیارد تومان بوده اما از این میزان در حال حاضر حدود ۱۵ میلیارد پرداخت شده و حدود ۱۱ میلیارد تومان هم کشاورزان طلبکارند و معلوم نیست چه شده است؟ اگر اعتبار اختصاص داده شده، باید پیگیری شود که چرا به کشاورزان پرداخت نشده است.

 

منبع: همشهری؛ مهسا طالبی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *