گفتگو با دکتر «سید مهدی میرصالحی»رشت 017

شمال ما: ساعت شماطه دار رنگ و رو رفته‌ای روی میزش است، اما عقربه‌هایش قفل شده است. گاهی به ساعت می‌نگرد و امیدوار است روزی بتواند چرخ دنده‌های ساعت را به حرکت درآورد. قلبش۴۸سال است به این امید می‌تپد ولی عقربه‌های ساعت درست روی عدد‌ ۱۱ از حرکت باز ایستاده است.
دکتر «سید مهدی میرصالحی» دانش آموخته باستان شناسی است و در اتاقی از خانه قدیری در انبوهی از کتاب و اشیای به جای مانده از تاریخ رشت گم شده است.
کارشناس مسئول ثبت میراث فرهنگی شهرستان رشت از اشکالات مدیریتی و نگاه مدیرانی می‌گوید که منجر به رکود گردشگری در گیلان شده است.
چرا گردشگری در گیلان بیشتر در حوزه طبیعت گردی باقی مانده و آمارهای غیرواقعی از میزان ماندگاری مسافر در مرکز استان شنیده می‌شود؟
اول از همه باید تعریف درستی از ظرفیت‌های گردشگری یک شهر یا استان ارائه شود. باید قبول کنیم که رشت، علی‌رغم استعدادها ظرفیت گردشگری استان‌های همجوار خود را هم ندارد. به عنوان مثال قزوین با این‌که چند دهه است به استان بدل شده، خیلی خوب توانسته از ظرفیت‌های گردشگری فراموش شده اش بهره ببرد. در گیلان مسجد جامع و کاروانسرای سعد‌السلطنه قزوین را نداریم. مجموعه شیخ صفی اردبیل را هم نداریم. الگوبرداری کردن از دیگر استان‌ها برای جذب گردشگر بدون درنظر گرفتن شرایط اقلیمی، اقتصادی، بناهای تاریخی و فرهنگ بومی و حتی فرهنگ مصرفی رشت با دیگر استان‌ها هم کار درستی نیست. رفتارهای یکسان فرهنگی در شهرها برای جذب گردشگر با شکست مواجه است. گیلان علاوه بر تراکم جمعیت، فاقد بناهایی با وسعت زیاد است. هرچند رشت باراندازها و کاروانسراهای زیادی در دوران شکوفایی اقتصادی خود داشته است، ولی وسعت هیچ‌کدام از آنها به پای کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین نمی‌رسد.
از نظر شما خرید و مرمت خانه‌های میراثی برای رونق گردشگری در رشت جواب نمی‌دهد؟
نه این‌که نباید به بناهای میراثی توجه کرد، بلکه باید شاخص تعریف شده ای داشته باشیم. یکی از ویژگی‌های تمام سازمان‌های مرتبط با مقوله گردشگری این است که با شاخص واحدی به موضوع بیندیشیم و با همان شاخص کار کنند. همه می‌دانیم اقلیم گیلان به گونه‌ای است که بناهای تاریخی به سرعت تخریب می‌شوند، اما همین اقلیم جذابیت‌های طبیعی را فراهم آورده است. مثلا کوهستانی بودن لاهیجان و ایجاد مراکز تفریحی در همین کوه‌ها موجب رفتن مسافر به لاهیجان می‌شود.
جغرافیای رشت، که جلگه ای است، خیلی برای مسافر طبیعت‌گرد جذاب نیست. در عوض همین جلگه آب و هوای معتدلی ایجاد می‌کند که در زمستان هم مسافر می‌تواند به رشت بیاید، ولی به کوه‌های ماسال و هشتپر نمی‌رود. گرم‌ترین روزهای آفتابی رشت به ندرت به ۴۰درجه می‌رسد. روزهای یخبندان نیز در دی ماه یک هفته بیشتر دوام نمی‌آورد. پس این اقلیم کمک می‌کند تا تمرکز متولیان گردشگری استان بر ایجاد یک شهر نمایشگاهی در مرکز گیلان باشد.
نمایشگاهی با بناهای ایجادی یا مرمت بناهای تاریخی ؟
تلفیق هر دو. خرید و احیای خانه‌های تاریخی هم باید بر تمرکز بر همین اصل و نگرش صورت گیرد.
در مرکز رشت کاروانسراها، بازار و مجموعه بناهای میراثی میدان شهرداری را داریم که نیازمند توجه است. در کدام شهر کشور جلگه ای با سقف‌های شیروانی می‌بینید؟ در مرکز کدام استان بناهایی با معماری اروپایی وجود دارد، اما همین معماری باقی‌مانده بر اثر ناهماهنگی متولیان گردشگری به شدت دچار تخریب و تغییر است یا بناهای مرمت شده هم با اولویت نیست. خانه قدیری دهه ۶۰خریداری و مرمت شد، ولی قرار گرفتن آن در یک کوچه باریک که ماشین آتش نشانی نمی‌تواند در آن تردد کند، یک آسیب است.
نمونه آن خانه ابریشمی است که براثر تعلل میراث، توسط دانشگاه گیلان خریداری شد و حالا هم بیشتر کاربرد اداری یافته تا این‌که در آن به روی بازدیدکنندگان باز باشد. اینجاست که می‌گویم متولیان باید شاخصه فرهنگی مشترکی را بپذیرند. مسکن و شهرسازی و شهرداری نباید اجازه دهند در بافت میراثی، بنایی با نمای مثلا کامپوزیت قد علم کند.
حالا که شهرداری پیاده راه سازی هسته مرکزی شهر را در دستور کار قرار داده، می‌توان به این ظرفیت سازی امیدوار بود؟
به شرط آنکه به شاخصه ای که گفتم توجه شود. اگر میدان نقش جهان نداریم، می‌توانیم مجموعه میدان شهرداری را دوباره احیا کنیم. الگوی بناهای ریخته شده در این محدوده را می‌توان از نو ساخت؛ کاری که لهستان در پایتخت خود انجام داده است. مجموعه بناهای میراثی ورشو در جنگ جهانی تخریب شده بود، ولی بناهای فعلی دقیقا الگوبرداری از بناهای میراثی است.
متولیان گردشگری ورشو بناهایی ساخته اند با امکانات مدرن ولی با معماری کاملا سنتی. احیای سینما آبشار یا تماشاخانه گیلان، احیای هتل ساووی، هتل فردوسی، حمام گلستان و بناهای اطراف سبزه میدان می‌تواند دقیقا مانند گذشته ساخته شود.
پیاده راه اعلم الهدی یک ظرفیت گردشگری ایجاد کرده، اما تخریب بناهای سنتی کاملا چشم بیننده را می‌آزارد. بخش تحتانی بسیاری از مغازه‌های اعلم الهدی کاملا مدرن و ناهمخوان با طبقه فوقانی بازسازی شده است و دیگر گردشگر در این مسیر بنایی با معماری اروپای شرقی نمی‌بیند. این تخریب ها موجب شده مثلا بنای کتابخانه ملی هم درمیان تجدید بناهای غیر اصولی گم شود.

 

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان از سازمان مسکن و شهرسازی و شهرداری نخواسته که جلو این‌گونه تجدید بناها را بگیرد؟
متاسفانه میراث هم در این مقوله‌ها منفعل عمل می‌کند. ضمن این‌که قوانین بازدارنده در تخریب بناهای تاریخی نیز ضعیف است. همیشه عناصری هستند که به متولیان شهری برای تخریب یک بنای میراثی فشار می‌آورند. نمونه آن تخریب خانه دریابیگی بود. یا خانه مادام ژنی که ۲ سال پیش شهرداری رشت بدون بررسی مجوز ساخت داد و بعد از آنکه خانه با خاک یکسان شد، نگذاشت تجدید بنا شود. اینجاست که از بالاترین مقام استان، یعنی استاندار انتظار می‌رود فعالانه در همگرایی بین دستگاه‌های متولی نقش ایفا کند. ولی متاسفانه استاندار نیز آن نقش موثر در ایجاد همگرایی را ندارد.

 

به رونق گردشگری در مرکز استان می‌توان امیدوار بود یا خیر؟
در یک نشست فرهنگی در شورا، پیشنهاد داده بودم حداقل نگهبان‌های عمارت شهرداری لباس درجه داران دوره قاجار را بپوشند. این پیشنهاد با تمسخر روبه‌رو شد.
به همین دلیل می‌گویم تا متولیان گردشگری شاخصه یکسانی را نپذیرند، امیدی به رونق گردشگری نخواهد بود. میر صالحی تسبیحش را می‌گرداند و به ساعت قدیمی روی میزش می‌نگرد و « به روزی فکر می‌کند که بالاخره فرا می‌رسد و او آن ساعت را به کار می‌اندازد و… او به همه ثابت می‌کند آدم‌ها هرکار بخواهند می‌توانند بکنند.»
* از رمان سمفونی مردگان

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *