یادداشت دبیر تحریریه؛امیر رمضانی کینچاه
شکار ۰۴۹

در شرایطی که بسیاری از شکارچیان استان گیلان برای حمایت از گونه‌های درحال انقراض تفنگ‌های خود را کنار گذاشته‌اند سازمان محیط زیست با بی‌توجهی برای شکارچیان اسپانیایی مجوز شکار در استان گیلان صادر کرده و…

 

شمال ما: در پی انتشار خبری مبنی بر حضور شکارچیان اسپانیایی در بخش اسالم شهرستان تالش و شکار گراز و کشتار حیات وحش این منطقه در خبرگزاری فارس (اینجا بخوانید) و بازنشر آن در رسانه های محلی (اینجا بخوانید)، رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در اقدامی غیرحرفه ای در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا! (اینجا بخوانید) دلیل صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی را افزایش جمعیت گرازهای آسیب رسان اعلام کرده است!

«سامان علی نژاد» در بخشی از این گفتگو گفته است: «گرازها به مزارع، اراضی صیفی کاری، شالیزارها و گندم زارها آسیب های زیادی وارد می آورند با این حال، این تعداد مجوز صادرشده برای شکار با توجه به جمعیت گرازهای آسیب رسان بسیار اندک است و کمتر از نیم درصد جمعیت گرازهای آسیب رسان را نیز شامل نمی شود. در همین زمینه، فعالان محیط زیست معتقدند به دلیل کاهش جمعیت گربه سانان که دشمنان طبیعی گرازها بوده و آسیب رسیدن به چرخه زیست آنها نظیر پلنگ، جمعیت گرازها در گیلان افزایش یافته است و این مسئله، تعادل اکوسیستم استان را به هم زده است. این فعالان محیط زیست معتقدند که اگر در مورد شکار گراز شفاف سازی شود، صدور مجوز شکار مشکلی ایجاد نمی کند و مفید نیز خواهد بود.»!

.

شکار ۰۴۲

.

 

آقای علی نژاد! رئیس محترم اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان! شما تضمین می کنید که این شکارچیان خارجی در کنار شکار گراز اقدام به شکار گونه های در حال انقراض استان نکنند؟ آیا شما مسئولیت خسارت های احتمالی ناشی از صدور مجوز شکار گراز و حضور شکارچیان خارجی را در منطقه برعهده می گیرد؟ آیا شما از سود کلان فروش حیات وحش که به جیب مؤسسات گردشگری و… می رود خبر دارید؟ آیا تدبیر شما و سازمان محیط زیست برای کنترل جمعیت گرازها، صدور مجوز شکار برای خارجیان است؟ آیا با این استدلال، برای حل مشکل حمله گاه گاه خرس و پلنگ به دام کشاورزان گیلانی نیز نسخه صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی می پیچید؟ بهتر نیست به جای آوردن عذر بدتر از گناه به فکر ارائه راهکارهای مناسب و انسانی تر باشید؟

متاسفانه در شرایطی که بسیاری از شکارچیان استان گیلان برای حمایت از گونه‌های درحال انقراض، تفنگ‌های خود را کنار گذاشته‌اند سازمان محیط زیست در اقدامی بحث برانگیز و با بی‌توجهی برای شکارچیان خارجی مجوز شکار در استان گیلان صادر کرده و با این کار زمینه شکار گونه‌های در حال انقراض را تسهیل کرده است.

 

امیر رمضانی کینچاه؛ دبیر تحریریه شمال ما

 

 

 

 


کانال تلگرام شمال ما

2 پاسخ به “عذر بدتر از گناه اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان!”

  1. محمد می‌گه:

    جمعیت گراز در گیلان بسیار زیاد شده مجوز را سازمان مرکزی صادر می کند-خسارت زیادی به کشاوئرزان وارد می کند.-دلیل نمی شود چون پروانه گراز صاد شده پروانه شکار سایر جانوران وحشی هم به همین روال صادر گردد- گراز در حال ازدیاد به وحشتناک است نه انقراض. شکارچیان خارجی به همراه یک مامور معتمد و اشنای محیط زیست در شکارگاه حضور پیدا می کند.
    بنابراین بی جهت فرافکنی نکنید ممنون از اینکه

  2. گیلمرد می‌گه:

    در ایران دلار حکمفرماست ! سی اندی سال پیش شرکت هواپیمایی ایران برای تشویق مسافرانش٬ آنها را به یک مسافرت داخلی با هتل رایگان دعوت می کرد! من هم سفر داخلی خود را٬ شهر شیراز انتخاب کردم! الان حضور ذهن ندارم٬ ولی به احتمال زیاد هتل به دست (بنیاد مستضعفان) بود! یا بنامش! قرار بود چند روزی در این هتل اقامت کنم. فردای همان روز مسئول هتل گفت٬ اتاق را برای مسافران آلمانی خالی کنم!!! که با اعتراض شدید من روبرو شد! اما می دانید که به یک شهروند ایرانی چه گفت٬ آلمانیها دلار می پردازند!!!!!! من بعدا سرم را به دیوار کوبیدم٬ که ما انقلاب کردیم٬ که در کشور خودمان٬ آقای خود باشیم! یا دوباره مردم کشورهای پیشرفته و توسعه یافته ثروتمند دنیا با دلارهایشان آقای ما خواهند بود؟!!!!!! من هرگز٬ هرگز٬ فراموش نخواهم کرد! آری در ایران دلار حکمفرماست !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *