کلاهبرداران در کمین مسافران ناآگاه؛تغیر کاربری 051

امکان تغییر کاربری شالیزارها حتی به تولید سایر محصولات کشاورزی ممنوع است چه برسد به اینکه کسی در آنها ساخت و ساز کند…

 

 

شمال ما: معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: 70درصد مساحت گیلان دارای سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، گیلان استانی خوش آب و هوا است که طبیعت زیبای دارد و به همین دلیل هر ساله گردشگران زیادی به این استان سفر می کنند و گاهی هم این فکر می افتند که خانه ای دوم برای خود در گیلان دست و پا کنند و در ایام نوروز و یا دیگر ایام تعطیل سال روزهای توام با آرامش را در آن سپری کنند و به همین دلیل ضمن گردش در استان از چند فروشنده زمین قیمت ها را جویا می شوند غافل از اینکه از 70 درصد مساحت استان گیلان متعلق به منابع طبیعی بوده و دارای سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است و مساحت کمی از زمین های موجود در مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد.

زمین های کشاورزی گیلان از جمله شالیزارها که جزء اموال کشاورزان محسوب می شوند به هیچ وجه قابل تغییر کاربری نیست و مسئولین استان اجازه نمی دهند که حتی در یک وجب از این مزارع برنج ساخت و سازی صورت بگیرد.

علیرضا شعبان نژاد رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه در ایام نوروز گشت زنی ها برای حفاظت از اراضی شالیزاری گیلان تشدید یافته بود، گفت: این نظارتها همچنان ادامه خواهد داشت.

امکان تغییر کاربری در یک وجب شالیزار وجود ندارد

علیرضا شعبان نژاد اضافه کرد: امکان تغییر کاربری شالیزارها حتی به تولید سایر محصولات کشاورزی ممنوع است چه برسد به اینکه کسی در آنها ساخت و ساز کند.

وی تاکید کرد: فروختن اراضی کشاروزی فدا کردن منافع آتی بر منافع آنی است و در شالیزارهای گیلان فقط باید تولید برنج و کشت دوم سایر محصولات کشاورزی انجام شود.

.

تغیر کاربری 054

.

کلاهبرداران در کمین مسافران ناآگاه

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: مشاهده می شود عده ای سودجو از نا آگاهی مسافران بهره برده و با ارایه اراضی ملی و منابع طبیعی به عنوان زمین های مناسب جهت ویلا سازی با قیمت های کاذب و نازل اقدام به کلاه برداری می کنند.

با خاطیان خرید و فروش اراضی ملی برخورد قاطع خواهد شد

وی اضافه کرد:خرید و فروش اراضی ملی به طور کل ممنوع بوده و هر گونه اقدام در این زمینه تخلف محسوب شده و با خاطیان به شدت برخورد خواهد شد.

مهندس توکلی ادامه داد: برخی از نقاط استان گیلان بر اساس قوانین و مقررات اراضی شخصی افراد یا مستثنیات است که امکان خرید و فروش دارند اما برای نقل و انتقال این زمین ها نیز بایستی ابتدا استعلام لازم از ادارات منابع طبیعی و آبخیز داری اخذ و وجود برگه استعلام به عنوان یکی از مدارک معامله حتمی است و نبود آن موجب ابطال است.

.

تغییر کاربری زمین کشاورزی 011

.

70درصد مساحت گیلان بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است

سهیل توکلی با اشاره به وسعت عرصه های منابع طبیعی و اراضی ملی در گیلان گفت: بیش از 70 درصد مساحت استان گیلان متعلق به منابع طبیعی بوده و دارای سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است و مساحت کمی از زمین های موجود در مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد لذا انجام هرگونه معامله زمین در مناطق روستایی اعم از کوهستانی یا ساحلی ،حاشیه شهرها و به خصوص نقاط جنگلی و مرتعی این استان باید با رعایت حقوق دولت و ملت انجام گیرد تا خریدار مغبون نشده و با معامله زمین غیرشخصی متضرر نشوند.

سال گذشته 650 مورد اراضی ملی رفع تصرف شد

معاون حفاظت و امور اراضی به برخورد قاطع حافظان انفال الهی با پدیده زمین خواری اشاره کرد و گفت : در طی سال گذشته 650 مورد اراضی ملی که به روش های مختلف به تصرف افراد در آمده بود بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع توسط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی رفع تصرف شده و متخلفان نیز برای اعمال قانون با تشکیل پرونده به مراجع قضایی دلالت شدند.

توکلی تاکید کرد:خط ارتباطی شبانه روزی 1504 آماده دریافت گزارش مردم طبیعت دوست بوده تا صورت مشاهده هر گونه تخریب ، تصرف و تجاوز به مناطق جنگلی و مرتعی گیلان و یا مشاهده حریق های احتمالی در سطح اراضی ملی و منابع طبیعی مراتب را به یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اعلام کنند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *