شمال ما: سد معبر یا همان راه بندان یعنی بستن یا باریک کردن راه عمومی مردم به شکلی که افراد برای عبور از کوچه، محله، خیابان و … با مانع روبرو گردیده و موجب ناراحتی شهروندان را فراهم کرده است.

سد معبر در کشور ما از سابقه طولانی برخوردار است به همین خاطر شما می توانید ساده ترین نمونه های آن را در بافت فعلی بازار شهر رشت مشاهده فرمایید که اصناف گوناگون چگونه به خود حق می دهند که کالاها و اجناس خود را بیرون از فضای مغازه و در مسیر عبور عابرین و مردم قرار داده و موجب دشواری و کندی آمد و رفت همشهریان گردند.
از جمله مصادیق بارز این جریان ، سد معبر تاسف باری است که هر روز در مسیر مسجد کاسه فروشان به سوی کتابخانه امیرالمومنین، مدرسه علمیه نائب الصدر و راسته مسگران از سوی فروشندگان مصنوعات چوبی به نمایش گداشته می شود و وضعیت نامناسبی را برای همگان (پیاده ها و ماشین های عبوری) فراهم می سازد.
این راه بندان مداوم به حدی جالب است که حتی اصحاب رسانه می توانند از آن گزارش و فیلم مستند تهیه نمایند زیرا مسیر یادشده از سویی در صبح روز و قبل از بازشدن مغازه های مذکور، کاملا عریض و خلوت است و از طرف دیگر بعد از شروع به فعالیت آنها به طور کلی تغییر شکل و حالت می دهد و گاهی غیرقابل عبور است.
از این راه بندان جالب تر، بی توجهی و بی تدبیری شهرداری است که در برابر چنین مزاحمت ها و تخلفات آشکار و علنی، بی خیالی پیشه کرده و کاری به هیچکدام از آن کسبه متخلف و مزاحم ندارد.
گویا که سد معبر، یک امر پیش پا افتاده در شهر ما بوده و راه حلش هم چنین است که رهگذران یا خودروها ، راه خویش را عوض کنند و مزاحم کسب و کار صاحبان مشاغل این محدوده نشوند.
البته در همین زمینه باید از مسوولین محترم شهرداری پرسیده شود پس شما در این آشفته بازار، چه وظیفه ای دارید؟ حال اگر مقامات شهری، وقت کنند و کار کوچکی برای راحتی دایمی مردم – که پرداخت کننده عوارض و … هستند – انجام دهند، جای دوری نمی رود، بلکه مزید امتنان است!

منبع: روزنامه سوال جواب؛ سید عبدالباقی اسحاقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *