به بهانه ایجاد زمین‌های کشاورزی؛بهروز مهدیزاده
درخت18

اوایل، تخریب به دلیل گسترش زمین‌های کشاورزی اتفاق افتاده بود، اما اکنون قطع درخت و جنگل زدایی برای ساخت و ساز است و به نظر نمی‌رسد که تخریب‌ها بدون مجوز سازمان منابع طبیعی باشد. چون درختان به آن بزرگی و در وسعت زیاد بدون مجوز قابل جابه‌جایی نیستند…

 

 

شمال ما: تخریب رویشگاه‌های جنگلی گیلان انگار پایانی ندارد. روزانه درخت‌ها و زمین‌های کشاورزی بسیاری محو می‌شوند؛ گویی که از روز اول وجود نداشته‌‌اند. این بار تبر‌ها به پارک جنگلی گیسوم تالش هجوم برده‌اند. جنگل‌تراشی، بخش زیادی از جنگل‌های هیرکانی را نابود کرده و حیات این ذخیره‌گاه را به خطر انداخته است. عکس‌هایی که به تازگی از این منطقه گرفته شده است این موضوع را به خوبی ثابت می‌کند. جنگل‌زدایی‌هایی که دلیلش نا‌مشخص است و بازهم بی‌تفاوتی و سکوت سازمان منابع طبیعی در برابر این تخریب‌ها جای سوال دارد و در پرده‌ای از ابهام است.

 

سریال تلخ قطع درختان

در ماه‌های اخیر تخریب گسترده جنگل‌ها در منطقه شفارود که هنوز هیچ سازمانی جوابگوی آن نیست و فعالیت معادن شن و ماسه در گردنه حیران که موجب نابودی بخش وسیعی از جنگل‌های بکر منطقه شده نارضایتی بسیاری از هم‌استانی‌ها را به همراه داشته است و حالا هم خبر از قطع درختان جنگل‌های گیسوم، به گوش می‌رسد. متاسفانه این گزارش‌ها همه حاکی از این است که درخت و منابع طبیعی هیچ اهمیتی برای مدیران کشور ندارد.
پارک جنگلی گیسوم  و جاده باریکی که با وجود درختان کهن و بلند به تونل سبز معروف است و چشم‌انداز بسیار شگفت انگیزی ایجاد کرده، و از جاذبه‌های گردشگری استان محسوب می‌شود.

 

تغییر کاربری جنگل

گیسوم منطقه‌ای بسیار زیبا در نزدیکی تالش است که هر سال از گردشگران بسیاری پذیرایی می‌کند، اما به جای اینکه بر حفظ و ذخیره میراث طبیعی همت گماشته شود، به راحتی اجازه بهره‌برداری از این ذخیرگاه زیستی بدون رعایت مسائل زیست‌محیطی داده می‌شود.
سه سال است که از وسعت جنگل‌های کهن گیسوم کاسته شده و تغییر کاربری در این منطقه افزایش پیدا کرده است. هنوز مشخص نیست که با تغییر کاربری‌ها چه هدفی دنبال می‌شود. آیا قرار است واحدی صنعتی دایر شود یا بومیان برای انجام عملیات کشاورزی، جنگل‌ها را تخریب کرده‌اند؟ برای توسعه گردشگری و ساختن اقامتگاه تیشه به ریشه درختان می‌زنند؟ اینها سوالاتی است که در ذهن اهالی وجود دارد اما هنوز جوابی برای آن پیدا نشده است. به نظر می‌رسد جواب مسئولان محیط‌زیست و منابع طبیعی مانند دیگر تخریب‌های جنگل از جمله تخریب جنگل حیران و دیگر مناطق تنها سکوت باشد؛ سکوتی که معلوم نیست تا کجا ادامه یابد.
حفاظت از جنگل‌های شمال آنقدر اهمیت دارد که مسئولان کشور بار‌ها از تریبون‌های مختلف بر حفظ آن تأکید کرده‌اند.
نمونه‌اش توقف برداشت چوب به مدت پنج سال در تمام جنگل‌های شمالی است. ذخیرگاه جنگلی گیلان، مازندران و گلستان در معرض خطری جدی قرار دارند؛ یعنی اینکه متولیان حوزه توسعه باید در هر کاری ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت کنند. هر چند که قطع درخت به راحتی در استان گیلان صورت می‌گیرد.

.

جنگل ۰۸۲

.

 

بهانه ایجاد زمین‌های کشاورزی

۴ سال قبل در منطقه گیسوم فاصله جاده تا محل تخریب ۳۵۰ متر بود، اما اکنون این فاصله به ۲۰ متر کاهش یافته است؛ یعنی محیطی به شعاع ۳۳۰ متر در این ۴ سال تخریب شده است. به نظر می‌رسد زمین‌های جنگلی از طریق منابع طبیعی به افراد یا سازمان‌هایی واگذار شده است.
در واقع جنگل که جزو اموال عمومی است و سازمان منابع طبیعی متولی حفاظت از  آن است، مشخص نیست براساس کدام قانون نانوشته به بخش خصوصی واگذار شده است که چنین بی رحمانه تیشه بر ریشه درختان قدیمی و زیبای آن می‌زنند.ساکنان در فضاهای همجوار جنگل‌تراشی، تصرف و تخریب جنگل‌های توریستی جاده گیسوم را نشانه بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به حفظ منابع طبیعی می دانند.
یکی از اهالی منطقه تخریب‌های این محدوده را برای تصاحب زمین می‌داند و به خبرنگار همشهری می‌گوید: سمت دیگر جنگل زمین‌های کشاورزی است و بخشی از جنگل تراشی مربوط به تغییر کاربری برای تبدیل جنگل به زمین‌های کشاورزی است که البته بدون مجوز صورت گرفت. هرچند که بعید به نظر می‌رسد که حجم بالای جنگل‌تراشی بدون مجوز و سرخود انجام گرفته باشد.
اما این فرد مطلع اعتقاد دارد که اوایل، تخریب به دلیل گسترش زمین‌های کشاورزی اتفاق افتاده بود، اما اکنون قطع درخت و جنگل زدایی برای ساخت و ساز است و به نظر نمی‌رسد که تخریب‌ها بدون مجوز سازمان منابع طبیعی باشد. چون درختان به آن بزرگی و در وسعت زیاد بدون مجوز قابل جابه‌جایی نیستند.
علل تخریب جنگل گیسوم برای خود اهالی منطقه نامشخص است. آیا جنگل‌تراشی برای استفاده از چوب‌ها صورت گرفته که در این صورت لازم است مجوز منابع طبیعی را داشته باشد. اگر موضوع قاچاق چوب باشد که باز هم یگان حفاظت از منابع طبیعی گیلان و حتی منطقه اسالم به‌راحتی جلوی این کار را می‌گیرد. به گزارش شمال ما،  اگر چه هنوز هم خبری از ساخت و ساز در منطقه نیست. در این ارتباط مدیرکل منابع طبیعی گیلان به همشهری گفت: از وضعیت پاکتراشی جنگل منطقه گیسوم اطلاعی ندارم و لازم است برای بررسی وضعیت بازدیدی ویژه از این منطقه داشته باشیم.«داود زارع» اعلام کرد: البته اگر ملک شخصی باشد، منابع طبیعی نمی‌تواند در اینگونه رفتارها دخالت کند اما اگر جز حریم ملی و جنگل‌های حفاظت شده باشد، این موضوع پیگیری و با متجاوزان برخورد خواهد شد. به گزارش همشهری، اطلاعات تکمیلی در خصوص این جنگل تراشی ها در روزهای آتی پیگیری و به اطلاع خوانندگان خواهد رسید.

خبرنگار همشهری در تماسی که با سازمان منابع طبیعی داشته تا از صحت و سقم ماجرا اطلاعات کسب کند، متأسفانه هیچ جوابی از سوی آن سازمان به همشهری داده نشده است. هرچند خبرنگاران به شنیدن جواب سربالا از سوی برخی مدیران و مسئولان استانی عادت دارند؛ اما این بار به نظر می‌رسد سکوت‌ها و دلایلی غیر از دلایل عادی همیشگی دارد. هرچه هست روزنامه همشهری استان گیلان در نظر دارد در شماره‌‌های آینده نیز به تخریب‌هایی از این دست با نگاهی جدی‌تر بپردازد و در عین حال، منتظر پاسخگویی مسئولان کشوری  و استانی بماند

 

منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *