همکاری ۲۲ درصد شهروندان؛زباله ۰۶۶

شمال ما: زباله یکی از بزرگترین معضلات گیلان است، اما تجربه و آمار نشان می‌دهد که طرح تفکیک از مبدا در رشت خیلی موفق نبوده است و بسیاری از شهروندان خود را ملزم به اجرای آن نمی‌دانند؛ اگرچه آموزش‌هایی هم دیده اند.
زباله در حال بلعیدن جاذبه‌های  گیلان است و انبوهی از زباله این استان سرسبز و زیبا را فرا گرفته است. این موضوع را معاون عمرانی استاندار هم تایید می‌کند و در اظهار نظری گفته است: با ادامه شرایط بحرانی فعلی در تولید زباله و نبودمدیریت صحیح، استان گیلان تا ۱۰ سال آینده در زباله دفن خواهد شد.طبق آمارهای این مقام مسئول سرانه تولید پسماند در گیلان به میزان ۸۵۰ گرم در شهر و ۵۰۰ گرم در روستا است که مجموعا به طور روزانه ۱۸۰۰ هزار تن زباله تولید می‌شود.
تفکیک زباله از مبدا، فقط ۲۰ درصد
در حال حاضر منطقه جنگلی سراوان در زیر کوهی از زباله مدفون شده و محل دفن زباله لاهیجان منطقه تموشل را به نابودی کشانده است. در تالش، کنار دریا، زباله قرار دارد و بسیاری از محل‌های دفن زباله هم ظرفیتشان رو به اتمام است.
یکی از راهکارهای کاهش پسماند و جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی، طرح تفکیک زباله از مبدا است که اجرای آن در تمام شهرهای گیلان کلید خورده است. این موضوع به قدری مهم است که استاندار به شهرداران گیلان تاکید کرده است که تا آخر سال جاری اگر این طرح را در شهرهای خود اجرایی نکنند از کرسی مدیریتی خود عزل می‌شوند، اما بازدید میدانی نشان می‌دهد که این طرح حداقل در رشت هم خیلی موفق نبوده است. شهرداری به‌رغم تلاش‌های خود و برگزاری جشنواره‌ها و آموزش‌های‌ محله به محله نتوانسته به اهداف خود یعنی تفکیک زباله‌های خشک از تر در بین تمام خانواده‌ها دست یابد.
مشکلات در مسیر این طرح دلایل مختلفی دارد. در حال حاضر پس از گذشت ۵ ماه از این طرح، پیمانکاران به حضور مانع بزرگی به نام «گاراژداران» اعتراض داشتند. سازمان پسماند شهرداری رشت هم عملکرد پیمانکاران در حوزه آموزش به شهروندان را مطلوب نمی‌داند. به هر حال بررسی‌ها نشان می‌دهد این طرح در وضعیت فعلی محکوم به شکست است. طرح تفکیک زباله در برخی شهرهای بزرگ ایران مثل تهران، اصفهان، تبریز و مشهد تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده ولی در رشت به نظر می‌رسد هنوز فرهنگ تفکیک زباله در میان شهروندان رایج نشده است.
به گفته مدیرعامل سازمان پسماند رشت به همشهری، فقط ۲۰ درصد از زباله‌های رشت در حال حاضر از مبدا تفکیک می‌شود و ۸۰ درصد مردم همچنان فرقی بین زباله تر و خشک قائل نیستند.
«مرتضی عاطفی» می‌گوید: مسئولان مختلف شهر برای حمایت از این طرح و شهرداری، باید عملکرد قاطعی از خود بروز دهند تا بتوانیم این معضل را که همین الان هم دیر است، حل کنیم. در غیر این صورت نهادهایی مثل شهرداری هیچوقت نمی‌توانند نسبت به حل این معضل اقدام موثری کنند.
تشویق‌ مالی مردم
در این خصوص مدیرعامل موسسه «سرزمین ایده آل ما» و مشاور طرح پسماند شهرداری رشت انتقادات بسیاری به این طرح دارد. به گفته وی، دلیل اصلی ناکارآمدی طرح تفکیک زباله از مبدا در رشت حضور گاراژدارانی است که به گفته شهرداری به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند. حضور دوره‌گردهای گاری به دست که سال‌هاست در کوچه‌ها و خیابان‌های رشت فعالیت می‌کنند، یکی از دلایل اصلی ناکارآمدی این طرح بوده است.
«پیمان بازدیدی» بیان می‌کند: تعداد این گروه که از نظر معیشتی وضعیت مناسبی هم ندارند، هزار نفر تخمین زده شده است. یعنی در روز هزار نفر در شهر زباله‌های خشک را حتی با دادن مبلغ اندکی پول جمع آوری می‌کنند؛ کاری که پیمانکاران اداره پسماند حتی  به عنوان یک کار تشویقی انجام نمی‌دهند. در حالی‌که در بسیاری از کشورهای موق در حوزه بازیافت، مسائل تشویقی مالی مورد توجه قرار گرفته است.؛ به عنوان نمونه در آلمان پیمانکاران تفکیک از مبدا در ازای دریافت زباله‌های خشک مبلغ اندکی به شهروندان پرداخت می‌کنند. این کار نه تنها به عنوان یک کار تشویقی در نظر گرفته می‌شود، بلکه باعث افزایش آگاهی عمومی برای جدا کردن زباله خشک از زباله تر شده است.
بازدیدی ضمن انتقاد از استانداری و شهرداری رشت در حل نکردن مشکل زباله می‌گوید: بارها مسئولان به حل مشکل پسماند تاکید کردند ولی استانداری و شهرداری تاکنون چه قدم‌های مثبتی برای حل این مشکل برداشتند؟ هنوز بحث زباله‌سوزی در سراوان به نتیجه نرسیده و در مرحله مطالعات باقی مانده است.

همکاری ۲۲ درصد شهروندان
در واقع طرح تفکیک از مبدا هنوز موفق نیست، چون فقط ۲۲ درصد شهروندان در این طرح همکاری کرده‌اند و حاضرند که زباله‌های خشک و تر را از منزل یا محل کار تفکیک کنند. واکنش عمومی ناشی از ۳ دلیل عمده است: نخست اینکه هنوز شهروندان رشت به محاسن و مزایای تفکیک زباله و سود اقتصادی ناشی از بازیافت زباله‌های خشک آگاه نیستند. در نتیجه «بی تفاوتی» بارزترین و طبیعی‌ترین واکنش مردم به این طرح است.
دلیل دوم نداشتن اطمینان به عملکرد شهرداری از‌سوی اکثر شهروندان است که باعث شده بسیاری از مردم با تردید به این طرح بنگرند؛ اما دلیل سوم از نظر بازدیدی و بسیاری از منتقدان به عملکرد شهرداری، حضور تعداد زیاد افرادی است که روزانه حجم وسیعی از زباله‌های خشک را به شیوه سنتی جمع آوری می‌کنند و از این مسیر سود هنگفتی به دست می‌آورند.
به گفته این مسئول، قرار بود شهرداری با این افراد برخورد کند اما تاکنون نتوانسته گاراژهای زباله در رشت را ببندد،؛ مراکزی که بیشتر آنها هیچ گونه مجوز قانونی برای فعالیت ندارند. وی در ادامه می‌افزاید: هیچ سازمانی بر فعالیت آنها نظارت نمی‌کند. چرا آنها باید از زباله سود ببرند، اما پیمانکاران شهرداری با مالیات و هزینه‌های هنگفتی که می‌پردازند، ماهانه ضرر بدهند. چرا فقط این تعداد محدود از افراد از زباله سود حاصل کنند ولی کل جامعه از این طلای کثیف بی نصیب بماند.
بازدیدی سپس از شواری تأمین، استانداری و نیروی انتظامی می‌خواهد که نسبت به فعالیت این گاراژداران اقدام جدی انجام دهند.

تضعیف قدرت اجرایی پیمانکاران
به نظر می‌رسد حضور گاری دارها در کوچه‌ها، محل فعالیت پیمانکاران اصلی این طرح است. زباله‌گردها باعث شده‌اند که پیمانکارها قدرت اجرایی خود را از دست دهند. هرچند که جای هیچ تردیدی نیست که در ارتقای این طرح، بحث آموزش جدی گرفته نشده است. هیچ یک از پیمانکاران این طرح به خوبی نسبت به مزایای تفکیک زباله با شهروندان به طور مستقیم صحبت نکرده‌اند. کارهای تشویقی اعم از پرداخت مبلغ جزئی به شهروندان در جزئیات طرح ذکر نشده است. برخی منتقدان معتقدند که گام نخست در افزایش عملکرد این طرح، بستن گاراژهای غیرقانونی است؛ چرا که در این صورت فعالیت برای پیمانکاران قانونی که از‌سوی شهرداری معرفی شده، ممکن می‌شود.
البته مسئولان باید روی دیگر سکه را هم در نظر بگیرند. در واقع دلیل اینکه تاکنون با گاراژداران برخورد نشده این است که تعداد زیادی از گاری به دست‌ها بیکار می‌شوند. اما جواب منتقدان به این توجیه خالی از منطق نیست. آنها ضمن تایید این موضوع، راه حل مشکل را ساماندهی این افراد می‌دانند. به این صورت که افراد بی کار شده را براساس ضوابط قانونی وارد کارزار طرح تفکیک از مبدا کنند؛ضمن اینکه لازم است در انتخاب پیمانکاران دقت لازم صورت گیرد و به جز موضوع تخصص، در بحث آموزش رو در رو با مردم هم مناسب عمل کنند.

 

منبع: همشهری؛ تکین کاسپور


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *