لزوم افزایش ظرفیت پارکینگ‌ها؛رشت18

شمال ما: حدود یک هفته از آغاز اجرای طرح ترافیک در خیابان‌های منتهی به میدان شهرداری رشت می‌گذرد. اجرای این پروژه با کاستی‌ها و نواقصی مواجه بوده و به همین دلیل اعتراض برخی از شهروندان، به خصوص بازاریان  را که برای جابه‌جایی کالاهای خود به میدان بزرگ با مشکلات مواجهند در پی داشته است.
در همان روزهای ابتدایی اجرای این طرح، تعدادی از بازاریان در میدان شهرداری جمع شدند تا نارضایتی خود را  از آغاز این طرح به گوش مسئولان شهرداری برسانند. مردم عادی هم گلایه‌هایی درباره این طرح دارند؛ شلوغی و ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به میدان صیقلان، خیابان‌های حاجی‌آباد، مطهری وتختی مهم‌ترین دلیل نارضایتی آن‌هاست.
فقط تاکسی‌ها اجازه تردد در این مسیر دارند و تعدادی اتوبوس رایگان هم برای جابه‌جایی شهروندان در نظر گرفته شده است. البته اتوبوس‌ها در تمامی ساعت‌ها حضور ندارند و تاکسی‌های اندک محدوده داخل طرح هم توانایی جابه جایی سریع تمام مسافران را ندارند. این روزها پیاده‌روی اجباری در محدوده طرح ترافیک را بسیاری به معطلی ترجیح می‌دهند.
تردد کم تاکسی‌های رشت
یکی از این شهروندان می‌گوید: طرح شهردار برای تشویق مردم به پیاده روی یا ایجاد یک فضای زیبا و گردشگری در قالب پیاده راه جالب است، اما همه افراد جامعه توان یا فرصت پیاده روی ندارند. برخی کارهای اداری و بانکی دارند که باید در کوتاه‌ترین زمان انجام شود. برخی از اداره‌ها و بانک‌ها در محدوده همین طرح قرار دارند که افراد را به پیاده‌روی‌های طولانی وادار می‌کند.
«شبنم عزیزی» می‌گوید: در روزهای اخیر که باید بارها برای انجام کارهای‌ مالی به بانک مراجعه می‌کردم با مشکل مواجه می‌شدم. متاسفانه تاکسی‌ها در برخی مسیرها مثلا از صیقلان به شهرداری در ساعاتی از روز تردد ندارند.
یکی دیگر از شهروندان بیان می‌کند: بهتر بود که شهرداری قبل از اجرای طرح کارت‌های ویژه خود را در اختیار کارمندان اداره‌ها یا شرکت‌های خصوصی قرار می‌داد یا حداقل گنجایش پارکینگ‌ها را بیشتر می‌کرد. باید پیش از اجرا، زیرساخت‌ها  را گسترش می‌دادند.
«سامان قربانی» بیان می‌کند: برای رفتن از مسیر چهارراه میکائیل به سمت گلسار، مجبور به پیاده‌روی طولانی شدم که هم وقت مرا گرفت و هم مرا به شدت خسته کرد. همچنان در ساعت‌های شلوغ و پرترافیک، تاکسی‌ها فقط مسافران را دربستی سوار می‌کنند.
یکی از بازاریان رشت هم بیان می‌کند: متوجه نیت خیر شهردار هستیم، اما خلوت شدن این خیابان‌ها باعث کاهش مشتری شده است و خیلی‌ها گلایه دارند. نمی‌دانم چطور اما بهتر بود شهردار کمی هم با بازاریان مشورت می‌کرد.
«امیرحسین کامیار» دانش آموز است و او می‌گوید: بهتر است شهرداری اینجا تعدادی دوچرخه کرایه ای در اختیار جوان‌تر‌ها قرار ‌دهد که برای رفتن به مدرسه یا کلاس‌های آموزشی، دچار مشکل و تاخیر نشوند. این کار باعث ترویج ورزش هم می‌شود.
افزایش ظرفیت پارکینگ‌ها
در خصوص رفع نواقص اجرای طرح ترافیک و ایجاد پارکینگ‌های جدید با معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری رشت گفت و گو کردیم. «فرامرز جمشید‌پور» به همشهری می‌گوید: برخی از رانندگان تاکسی از دور بودن ایستگاه‌های تاکسی از مرکز شهر، ناراضی بودند. با اجرای این طرح سعی کرده‌ایم فاصله ایستگاه‌های تاکسی را کم‌تر کنیم. همچنین فعلا برای هر مسیر طرح ترافیک ۶ دستگاه ون و مینی بوس در نظر گرفته شده است. این خودروها تا زمان راه‌اندازی خودروهای برقی که فاقد آلودگی هستند، به فعالیت می‌پردازند.
وی می‌افزاید: همچنین برای جابه‌جایی سالمندان و معلولان هم ۵ دستگاه خودروی ویژه در این مناطق مستقر می‌شوند.
مدیرعامل سازمان حمل ونقل وترافیک شهرداری در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره تامین پارکینگ‌ها می‌گوید: در خیابان‌های امام خمینی (ره) و شریعتی برای افزایش فضای پارکینگ، تعدادی زمین بایر و پارکینگ‌های خصوصی را که تاکنون بلااستفاده بوده‌اند شناسایی کرده‌ایم. در مذاکره با مالکان این زمین‌ها به دنبال اجاره یا خرید به شکل تهاتری هستیم.
جمشیدپور بیان می‌کند: در حال حاضر برای افزایش فضای پارکینگ در خیابان شریعتی با همکاری سازمان مسکن و شهرسازی، زمین بایری در بلوار آیت الله‌احسانبخش در اختیار شهرداری قرار گرفته است. درخصوص سرمایه‌گذاری برای ایجاد پارکینگ طبقاتی با ظرفیت ۴۰۰ خودرو در این محدوده با شهرداری توافق شده است. همچنین در حال خریداری ۲ بلوک، حد فاصل سرای میخچی به باقرآباد هستیم.وی در ادامه می‌گوید: با احتساب زمین بایری که در این منطقه وجود دارد پارکینگی با ظرفیت ۲۰۰ خودرو در این منطقه ایجاد خواهد شد. در خیابان امام خمینی نیز پارکینگ دادگستری با ظرفیت ۸۰ خودرو، کاروانسرای ساسان با ظرفیت ۷۰ اتومبیل و پارکینگ صفاری با ظرفیت ۱۲۰ خودرو را اجاره کرده ایم.
جمشید پور با تاکید براینکه هدف سازمان حمل و نقل و ترافیک تشویق مردم به استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی است، تصریح می‌کند: در حال حاضر از ۱/۷ درصد ظرفیت تاکسی‌های رشت برای جابه‌جایی مسافر استفاده می‌شود. با توجه به تعداد زیاد تاکسی در رشت، اگر تمام مسافربرهای شخصی را از خیابان‌ها حذف کنیم، به اندازه کافی تاکسی برای جابه‌جایی شهروندان در اختیار خواهیم داشت. شهروندان نباید تصور کنند با افزایش فضای پارکینگ‌ها می‌توانند با ماشین شخصی در شهر تردد کنند؛ بلکه هدف اصلی کاهش استفاده از خودروهای شخصی است.
مدیر عامل سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری در ادامه درباره اعتراض بازاریان، از بازگشایی چند کوچه برای حمل بار بازاریان به میدان بزرگ خبر داد و گفت: از سمت خیابان امام ۳ کوچه و از خیابان شریعتی کوچه «زیر کوچه» برای تردد خودروهای حمل بار -با دراختیار داشتن کارت تردد- در نظر گرفته شده است. کلیه بازاریان و ساکنان مناطقی که در این طرح قرار گرفته‌اند نیز با مراجعه به معاونت حمل ونقل می‌توانند کارت تردد درخواست کنند.
روزهای اخیر در پی اعتراض بازاریان، رئیس اتاق اصناف استان گیلان گفته بود که می‌توانستند از سوی شهرداری جلساتی با بازاریان و نمایندگان آن‌ها و روسای اصناف برگزار کنند.همچنین بهتر بود درباره طرح ترافیک با آن‌ها صحبت می‌کردند تا واکنش‌های منفی کم‌تر می‌شد ولی این اتفاق نیفتاد.

 

منبع: همشهری؛ نرگس قدری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *