کاوه خلاق
رشت18

شمال ما: تجربه برگزاری جشنواره شمعدانی ها خیلی ها را به فکر فرو برد. چه شد که این همه جمعیت در رشت از جشنواره ای موضوعی و غیر مناسبتی تا این اندازه استقبال کردند. از همه مهم تر اینکه ماهیت این جشنواره و تعلق اجتماعی بازدیدکنندگان این جشنواره به طبقه متوسط شهری اتفاق کم نظیری در شهر رشت بوده است. پیش از این همگان گمان می کردند که طبقه متوسط شهری تمایلی به حضور جشنواره های عمومی و دیدن کنسرت های رایگان ندارد اما جشنواره شمعدانی ها تمام معادلات را برهم زد و ثابت کرد که طبقه متوسط چقدر مشتاق شادی جمعی است به شرط آنکه جشنواره مدرن و استاندارد برگزار شود.

حال که این جشنواره با استقبال روبرو شد و حتی چند روزی هم در این هوای بارانی تمدید شد پیش بینی می شود که جمعیتی زیاد برای دیدن مراسم اختتامیه به پارک توحید رشت بیایند. اما پیش بینی دیگر این است که فعالان بخش خصوصی به تکاپوی برگزاری جشنواره های اینچنینی بیافتند. عملی که در نگاه اول پسندیده و خیر است اما کمی که در آن تامل کنی متوجه خطری بزرگ در آن می شویم. یکی از عادات ناپسند در این شهر این است که وقتی کسی کاری را شروع می کند و به رونق می رساند همگان از کار او تقلید می کنند. بعد از گذشت مدتی بازار اشباع می شود و سلیقه مردن تغییر می یابد و از بس که آن محصول را در مکان های مختلف دیدند قیدش را می زنند. برای جشنواره ها نیز ممکن است چنین اتفاق شومی بیافتد. یعنی آنقدر این آش را هم بزنند که شور شود. برگزار کنندگان از حول حلیم داخل دیگ بیافتند و مردم هم از ابتذال به وجود آمده دلسرد شوند. حال باید مراقب این آفت بود. درست است که مردمان رشت به مانند تمام انسان های این کره خاکی نیاز به شادی آن هم از نوع دسته جمعی اش دارند و حتی می توان هر شب را به یک جشن اختصاص داد، انگونه که در شهرهای زیادی از دنیا مرسوم است اما باید به یاد داشت که برگزاری بی هدف و بدون برنامه ریزی ممکن است اثر سویی از خود برجای بگذارد.

اینک شهر رشت بیش از هر چیزی به یک تقویم نیاز دارد. تقویمی برای برگزاری جشن. یک قسمتش می تواند مربوط به جشن های مناسبتی مذهبی و بومی و سنتی باشد و قسمت دیگرش مربوط به جشن های موضوعی. مانند همین جشن شمعدانی یا جشن گیلاس یا جشن غذا یا هر موضوع دیگری که ریشه در فرهنگ گیلانی دارد و برای مخاطب هم جذاب است. شاید اجرای طرح محله محوری از سوی شهرداری بهترین موقعیت باشد برای اجرایی کردن برنامه هایی که در این تقویم پیشنهادی پیش بینی می شود. به عبارتی رشت صاحب یک تقویم برای جشن هایش می شود آنگاه براساس اهداف طرح محله محوری ، شهرداری با تخصیص مکان های برگزاری جشن در محلات مختلف شهر و فراهم کردن فضای مشارکت برای بخش خصوصی می تواند گام موثری هم در جهت تمرکزدایی از شهر بردارد
(در این صورت شهرداران مناطق حامی جشن های مختلف می شوند) و هم برگزاری جشن ها به دست بخش خصوصی می افتد که در اجرا بسیار کاردان تر و حرفه ای تر و مدرن تر از بخش دولتی است. کار بزرگی است اما با تهیه این تقویم و اجرای درست طرح محله محوری توسط شهرداری می توان آرزوی مجری برنامه افتتاحیه جشنواره شمعدانی – که ظاهرا آرزوی اکثر شهروندان رشتی هم بود- برآورده شود که رشتی ها هر هفته شاهد برگزاری چنین جشن هایی باشند.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *