قدیمی بودن بیمارستان‌ها؛ معضل همیشگی رشت؛%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b2-026

اکثر بیمارستان‌های رشت در سالیان دور ساخته شده‌اند و برای یک بیمارستان مدرن با شرایط امروزی طراحی نشده‌اند. مسأله دیگر این است که با توجه به تناسب افزایش جمعیت، امکانات و تجهیزات درمانی در بخش دولتی اضافه نشده است.

 

شمال ما: بر اساس آمار ۱۰ میلیون نفر در کشور به یکی از بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند، که پیش‌بینی می‌شود بخش بزرگی از این افراد از بیماری خود آگاهی کامل نداشته باشند. البته به این آمار افراد مبتلا به بیماری‌های فشار خون و دیابت هم اضافه می‌شوند که مستعد ابتلا به بیماری‌های کلیوی هستند و همچنان در سایه بی‌توجهی به خودمراقبتی، مانند بیشتر مردمان کشورمان بیش از چند برابر میانگین جهانی نمک و قند مصرف می‌کنند.
در گیلان نیز با توجه به برخی شرایط زیست‌محیطی آمار مبتلایان به بیماری کلیوی‌درصد قابل توجهی از جمعیت بیماران کشور را نشان می‌دهد، که به علت افزایش نارسایی‌های کلیه در بیمارستان‌ها دیالیز می‌شوند. این مسأله علاوه بر افزایش هزینه‌های دولت در حوزه سلامت، به دلیل کمبود دستگاه‌های دیالیز مشکلات عدیده‌ای را برای بیماران در پی دارد.
به نظر می‌رسد که امکانات موجود در بیمارستان‌های گیلان پاسخگوی نیاز مبتلایان به بیماری‌های کلیوی نیست و بسیاری از این بیماران از کمبود دستگاه‌های دیالیز به‌ویژه در بخش‌های دولتی مانند بیمارستان رازی رشت گله‌مند هستند.

 

قدیمی  بودن بیمارستان‌ها؛معضل همیشگی رشت
رئیس بیمارستان رازی رشت در گفت‌وگو با همشهری در خصوص وضعیت درمانی بیمارستان رازی، فرسودگی بیمارستان را با توجه به قدمت ساخت آن، یکی از مشکلات در نحوه ارائه خدمات مطلوب به بیماران عنوان کرد و گفت: زمانی می‌توان کیفیت ارائه خدمات را ارتقا داد که در ساختار و مسیر درست قرار بگیریم.
دکتر «انوش دهنادی» گفت: اکثر بیمارستان‌های رشت در سالیان دور ساخته شده‌اند و برای یک بیمارستان مدرن با شرایط امروزی طراحی نشده‌اند. مسأله دیگر این است که با توجه به تناسب افزایش جمعیت، امکانات و تجهیزات درمانی در بخش دولتی اضافه نشده است.
وی با اشاره به وجود فضای فیزیکی نامناسب در بیمارستان، نقاط قوت دانشگاه علوم پزشکی گیلان را وجود پزشکان توانمند و کارکنانی فداکار بیان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی توانایی خوبی از نظر پزشکان و کارکنان ساعی و توانمند دارد که در طول این سال‌ها متواضعانه به بیماران خدمت کرده‌اند.

 

تقویت بخش دیالیز بیمارستان
رئیس بیمارستان رازی رشت بر ضرورت افزایش دستگاه‌های دیالیز با توجه به نیاز بیماران کلیوی در گیلان تأکید کرد و گفت: در یک ماه اخیر ۵ دستگاه دیالیز از چرخه فعالیت خارج شده بودند که در روزهای گذشته هر ۵ دستگاه آماده شده و به چرخه فعالیت خود برگشتند.
دهنادی همچنین یکی از برنامه‌های خود را تعامل بیشتر با انجمن خیّران بیان کرد و گفت: در زمینه بهبود شرایط بیماران و ارتقای تجهیزات بخش دیالیز بیمارستان رازی، در تعاملاتی که با مجمع خیّران به سرپرستی «جبار کوچکی‌نژاد» نماینده شهر رشت در مجلس شده است، قرار است به‌زودی یک دستگاه دیالیز به مجموع ۳۳ دستگاه این بخش اضافه شود.

 

اجرا نشدن تعهدات سازمان‌های بیمه گر
رئیس بیمارستان رازی یکی دیگر از عامل‌های محدود‌کننده در نحوه ارائه خدمات مطلوب به بیماران را اجرا نکردن تعهدات سازمان‌های بیمه‌گر دانست و افزود: بیش از ۱۰ ماه است که سازمان بیمه به‌ویژه بیمه سلامت مطالبات بیمارستان را پرداخت نکرده است و بیمارستان رازی بیش از ۳۰ میلیاردتومان از بیمه سلامت طلب دارد.
دکتر دهنادی در پاسخ به این سؤال همشهری که آیا تجمیع بیمه‌ها باعث حل مشکلات فعلی با سازمان بیمه‌گر می‌شود،یا خیر، اظهار کرد: تجمیع بیمه‌ها تأثیر مطلوبی در بهبود مدیریت این وضعیت خواهد گذاشت، زیرا رسیدگی به اسناد درمانی یکدست و یکپارچه شده و این باعث می‌شود که توانمندی سازمان‌های بیمه بیشتر شود.
رئیس بیمارستان رازی در خصوص اجرای برنامه‌های مدیریتی خود در بیمارستان رازی بر ۳ اولویت مهم تأکید کرد و افزود: اولین اولویت، مطابق با برنامه‌های راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان توجه و رسیدگی به اورژانس بیمارستان رازی است. همچنین یکی دیگر از برنامه‌های اصلی بیمارستان تقویت بخش دیالیز است که در این زمینه با مساعدت و همکاری معاونت توسعه دانشگاه ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تعمیرات دستگاه‌ها گرفته شده است.
دکتر دهنادی سومین اولویت را بهبود فضای فیزیکی و زیرساخت‌های بیمارستان بیان کرد و توضیح داد: علاوه بر اجرای برنامه‌های اصلی در بخش سخت‌افزاری بیمارستان رازی در بخش نرم‌افزاری هم توجه و رسیدگی به امور کارکنان و بهبود خدمات پرستاری را در دستور کار خود قرار داده است.
رئیس بیمارستان رازی در ادامه تصریح کرد: ماهانه ۲۷۰ نفر به‌صورت ثابت به بیمارستان رازی رشت مراجعه می‌کنند و به‌طور متوسط ۳ هزار بار در ماه دیالیز در این بخش انجام می‌شود. وی درباره پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و کند کردن پیشرفت این بیماری افزود: ۳ عامل فشار خون، دیابت و استعمال دخانیات باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های کلیوی می‌شود، که شهروندان عزیز گیلانی می‌توانند با رعایت کردن مسائل خودمراقبتی و احتیاط در مصرف قند و نمک تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند.

 

۳۳۰ نفر در انتظار پیوند کلیه در گیلان
در ادامه مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی گیلان در خصوص مشکلات بیماران کلیوی در گیلان گفت در گیلان ۱۶۰۰ بیمار دیالیزی و ۱۵۰۰ بیمار پیوند کلیه وجود دارد که برای این تعداد در مجموع ۲۱۷ دستگاه دیالیز در گیلان است که جوابگوی بیماران کلیوی نیست.
«هوشنگ رضوان پناه» با توجه به ضرورت خرید تجهیزات جدید و افزایش دستگاه‌های دیالیز در استان، اظهار کرد: گیلان نیازمند ۳۰۰ دستگاه جدید دیالیز  است که باید علاوه بر حمایت‌های مسئولان، خیّران نیز انجمن بیماران کلیوی گیلان را یاری کنند.
مدیر انجمن بیماران کلیوی گیلان با اشاره به ۳۳۰ نفر بیمار کلیوی در انتظار پیوند عنوان کرد: بسیاری از این بیماران از نظر مالی در وضعیت خوبی قرار ندارند و حتی برای هزینه‌های رفت‌وآمد خود به بیمارستان دچار مشکل هستند. بنابراین انتظار می‌رود با همکاری و مساعدت مسئولان و کمک خیّران بتوان بخش بزرگی از مشکلات این بیماران را حل کرد و به این بیماران زندگی تازه بخشید.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *