شرایط نامناسب رودخانه‌های گیلان؛صیادی 011

شمال ما: این روزها حاشیه رودخانه‌های گیلان مملو از حضور صیادانی است که با انواع قلاب‌ها یا تورهای ماهیگیری اقدام به صید ماهیان کوچک و بزرگ می‌کنند. ماهیانی که به قصد زاد و ولد به رودخانه‌ها پناه آورده‌اند.
ماهیگیری و صیادی در دریای خزر و رودخانه‌ها همواره در تامین بخشی از قوت و خوراک مردم استان‌های شمالی کشور به ویژه گیلان نقش مهمی داشته است.  فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر از اواخر مهرماه تا اواخر فروردین است و صید انواع ماهیان توسط شرکت‌های مجاز تعاونی صیادی به طور قانونی صورت می‌گیرد. این در حالی است که از اواسط اسفند تا اوایل خرداد ماه -تقریبا با پایان یافتن زمان صید- فصل تخم ریزی ماهیان مولد در مصب‌های رودخانه‌های منتهی به دریای خزر آغاز می‌شود. هزاران ماهی مولد با مهاجرت به رودخانه‌ها اقدام به تخم ریزی برای ادامه نسل می‌کنند. اما حضور تعداد زیادی از ماهیگیران محلی و صیادان غیرمجاز در این رودخانه‌ها با توجه به ممنوعیت صید، نسل ماهیان استخوانی دریای خزر را تهدید می‌کند.
تداوم صید ماهیان مولد در رودخانه‌های گیلان سبب شده تا هر سال از میزان صید و صیادی در استان کاسته شود. در سال‌های اخیر صید غیرمجاز، تکثیر طبیعی ماهی‌ها را با تهدید مواجه می‌کند و صیادان به صورت دسته‌های چند نفری نسل ماهیان دریای خزر را مورد هدف قرار داده اند.  نقش دستگاه‌های اجرایی استان همچون محیط‌زیست و شیلات در حفاظت از نسل ماهیان استخوانی دریای خزر بسیار مهم است؛ ماهیانی که برای ادامه نسل به رودخانه‌ها مهاجرت می‌کنند اما آنجا نیز از تور صیادان غیرمجاز در امان نیستند.

تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی
مدیر کل شیلات گیلان در گفت و‌گو با همشهری با اشاره به این‌که رودخانه‌های پر آب و مهم استان مامن و پناهگاه ماهیان مولد در زمان تکثیر هستند، می‌گوید: در واقع رودخانه‌ها زایشگاه ماهیان استخوانی دریای خزر هستند و حفاظت از این زیستگاه ارزشمند به عهده محیط زیست است. شیلات گیلان نیز وظیفه حفظ و بازسازی ذخایر و تثبیت مشاغل صیادی را عهده دار است.  «اسحاق شعبانی» می‌افزاید: شیلات با هماهنگی سازمان محیط زیست در زمان‌های خاصی در مصب‌های رودخانه‌ها استقرار می‌یابد و اقدام به بستن شیل می‌کند. با این کار ماهیان مولد زنده گیری و به صورت مصنوعی تکثیر می‌شوند. در حال حاضر ۹۵ درصد تکثیر نسل ماهیان دریای خزر به صورت مصنوعی انجام می‌شود.
شرایط نامناسب رودخانه‌های گیلان
شعبانی به دلایل کاهش ماهیان استخوانی دریای خزر اشاره می‌کند و می‌گوید: رودخانه‌های استان شرایط مناسبی برای مهاجرت ماهیان مولد ندارند. بسته شدن مصب‌های رودخانه‌ها، نامناسب بودن بستر رودخانه‌ها به دلیل برداشت بی رویه شن و ماسه‌، آلودگی‌های زیست محیطی و صید غیرمجاز، رودخانه‌های گیلان به جز سفید رود را ناامن کرده است. در حال حاضر تالاب انزلی هم شرایط مناسبی برای تکثیر ماهیان مولد ندارد.
تکثیر مصنوعی؛ آخرین راه
مدیر کل شیلات گیلان با بیان این‌که بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر به روش تکثیر مصنوعی، آخرین حلقه کمک به بخش آبزیان است، می‌افزاید: امسال با همکاری محیط زیست تا ۵۰۰ متر از مصب و رودخانه‌ها را در اختیار گرفته‌ایم و قصد داریم ۳۰ هزار ماهی مولد را برای تکثیر مصنوعی زنده گیری کنیم. بخشی از این کار در روزهای اخیر انجام شده است. بعد از تخم ریزی و لقاح مصنوعی نیز بچه ماهی‌ها به مراکز مخصوص پرورشی منتقل و بعد از رسیدن به وزن یک گرم و تا زمان رهاسازی در رودخانه‌ها و دریا نگه‌داری می‌شوند.
لذت از مهاجرت ماهی‌ها
وی صید غیرمجاز ماهی در رودخانه‌های گیلان را یک پدیده چندوجهی و مربوط به وضعیت نامناسب اقتصادی مردم می‌داند و می‌گوید: شیلات و محیط زیست به تنهایی قادر به حل این مشکل نیستند و همکاری سایر دستگاه‌ها لازم است. دریا یک نعمت خدادادی است و باید از آبزیان آن به نحو احسن استفاده کرد. بنابر این از همه صیادان و مردم می‌خواهیم که در زمان مهاجرت ماهیان از دیدن این پدیده طبیعی لذت ببرند و اجازه دهند طبیعت روال عادی خود را برای تکثیر نسل طی کند.
صید سالانه ۸ هزار تن ماهی در گیلان
شعبانی گفت: در سال ۸ هزار تن انواع ماهیان استخوانی در گیلان برداشت می‌شود که از این مقدار۸۰‌درصد اختصاص به ماهی سفید، ۱۵‌درصد کفال و ۵درصد سایر گونه‌ها دارد. نسل ماهی کپور  و سوف دریایی در سال‌های گذشته روزانه هزار تن بود اما امروزه شاهد کاهش این گونه ماهی در دریای خزر هستیم. از این رو شیلات گیلان تکثیر مصنوعی ماهی سفید را انجام می‌دهد.
حضور مداوم یگان حفاظت محیط‌زیست
در ادامه مدیر کل سازمان محیط زیست گیلان نیز با اشاره به تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست گیلان برای حفاظت از رودخانه‌ها در همه فصول سال به ویژه در ایام مهاجرت و زاد و ولد ماهیان می‌گوید: محیط زیست با صید و صیادی در رودخانه‌های استان به شدت برخورد می‌کند.  «قربانعلی محمدپور» می‌افزاید: در آخرین عملیات یگان حفاظت محیط‌زیست با همکاری دادگستری و نیروی انتظامی در هفته گذشته موفق شدیم جلوی صید غیرمجاز ماهیان مولد را در گلوگاه رودخانه نوخاله بگیریم. وی بیان می‌کند: این یگان به طور مداوم در حال گشت زنی و کنترل رودخانه‌ها در همه نقاط استان است و بعضا درگیری‌هایی نیز بین نیروهای یگان با صیادان غیرمجاز به دلیل نابرابری در تعداد ایجاد می‌شود زیرا در این زمینه با کمبود نیرو مواجه هستیم.
صید غیرمجاز در همه نقاط گیلان
وی با بیان این‌که صید غیرمجاز ماهی مولد در همه رودخانه‌های گیلان انجام می‌شود، می‌گوید: در زمان‌هایی که صید ممنوع است با هرگونه صیادی با روش‌های مختلف مانند تور، پره و بستن مصب برخورد و همه ادوات صیادی قلع وقمع می‌شود.  محمدپور اضافه می‌کند: تنها در فصل صید آن دسته از افرادی که دارای پروانه ماهیگیری با قلاب هستند مجاز به این کار هستند. وی تاکید می‌کند: یگان حفاظت از محیط زیست در حد توان خود به حفاظت و کنترل رودهای استان و ماهیان مولد مشغول است.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *