بیمه شالیزار و شالیکار در محاق؛فرشته رضایی
شالیکار 052

شمال ما: می گویند حفظ و تامین امنیت غذایی یکی از استراتژی کشورها برای حفظ استقلال و حتی تبدیل به قدرت برتر شدن در عصر کنونی است.

داشته های ایران از نظر محصولات باغی و کشاورزی کم نیستند. در گوشه و کنار این مرز کهن، استان ها و شهرهای مختلف هر کدام سمبل یک محصول کشاورزی هستند و استان سرسبز گیلان سرآمد محصولات متنوع کشاورزی و باغی است. گیلان منبع کشت بسیاری از محصولات استراتژیک چون برنج، چای، زیتون، بادام، فندق، مرکبات و… است. خاک حاصلخیز آن زمینه را برای رشد و نمو مرغوب این گیاهان فراهم کرده است و از این رو شغل بسیاری از مردمان گیل و دیلم کشاورزی است. گرچه با مرارت بسیار، در زمانه ای که هویت کشاورزی و اصالت محصولات ما با برخی تدابیر نادرست در عرصه سیاستگذاری، همچون واردات، در معرض تهدید است. اما کشاورزی، شغل مورد پسند و پیشه ی پدرانی است که سالها در این عرصه کوشیده اند.

اما همچنان که خاک گیلان مستعد پرورش گیاه و کشاورزی است، حوادث طبیعی و زمینی، این صنعت را تهدید می کند. حوادثی چون سیل، زلزله، خشکسالی، سرمازدگی، آفات و… محصولات را تهدید می کند و بنابراین صندوق بیمه محصولات کشاورزی در این راستا ایجاد شده است.

اصولا فکر افزایش تولیدات مواد غذایی از طریق سرشکن کردن خطرات و نیز برقراری یک سیستم موثر اعتباری برای حمایت از تولیدات غذایی و ایجاد یا تکمیل سیستم بیمه محصولات متناسب با شرایط هر کشور در میان ممالک در حال رشد آسیا و اقیانوسیه در حال پیدایش و تکوین است .

به غیر از ژاپن با ۶۰ سال سابقه بیمه و سریلانکا با ۴۰ سال سابقه ، بقیه کشورها در مراحل آغازین شروع چنین برنامه ای هستند . طرحهای آزمایشی درهند ، بنگلادش وتایلند قبلاً شروع شده ودر کشورهای پاکستان ، فیلیپین ، اندونزی وکره در دست تدوین است .

بیمه محصولات کشاورزی در کشورهای آسیایی موضوع جدیدی است وآگاهی ها خصوصاً در مورد قطعات کوچک شالیزارها بسیار اندک است . با این حال مشکلاتی چون خرد بودن مالکیت زمین و پراکندگی زمین های کشاورزی – خصوصا برنجزار- در گیلان، باعث شده که کشاورزان رغبت کمتری برای بیمه کردن محصولات خود داشته باشند.

گرچه بیمه موجب امنیت کشت و کار و کاهش هزینه های هنگفت پیش بینی نشده برای دولت است. هزینه هایی غالبا به علت کمبود اعتبارات به بسیاری از کشاورزان خسارت دیده اختصاص نمی یابد و موجبات نارضایتی آنان را فراهم می کند.

با این حال ضرورت بیمه محصولات کشاورزی بر همگان واضح است. لذا لازم است دولت برای تشویق و ترغیب کشاورزان به بیمه، تدابیری اتخاذ کند. مثل این که ارزیابی مناسبی از میزان خسارات وارده به محصولات کشاورزی از سوی کارشناسان صندوق بیمه صورت گیرد. یا پرداخت به موقع خسارت های وارده به کشاورزان و اقداماتی از این دست که موجبات تشویق آنان به امر بیمه را فراهم کند. اما همزمان لازم است اقدامات به بخش های خصوصی تسری یابد و دولت در این بخش بیشتر نقش ناظر و سیاستگذار را ایفا کند تا زمینه پویایی بخش کشاورزی بیش از هر زمان دیگری فراهم شود.

از سوی دیگر با توجه به رویکرد دولت در خصوص بیمه زنان شاغل، بد نیست هر چه زودتر به فکر بیمه نیروی تولید بخش کشاورزی یعنی خودِ کشاورزان بیافتیم. نیروی انسانی، نبض تولید در هر بخش است و از قضا زنان شالیکار به دلیل انجام اغلب کارهای مربوط به امور کشاورزی از جمله عوامل تولید در کشور هستند که گویا دیده نمی شوند. زنانی که دوشادوش مردان در شالیزارها تا سنین بیش از ۶۰ و حتی ۷۰ سالگی و با قامتی خمیده و رنجیده ناشی از کار، در شالیزارها و باغات نقش ویژه ای در تولید کشور در بخش غذا دارند. اما نه از بیمه ای برخوردارند و نه دولت ها خود را ملزم می کنند که از آنان حمایت بیمه ای کنند. موضوعی که نیاز به رویکردی جدید از سوی دولت ها دارد.

 

 

منبع: گیلان فردا؛ فرشته رضایی، دبیر همشهری گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *