كاهش نرخ بیكاری در گیلان، شعار یا عمل؟بیکاری ۰۲۳

شمال ما: در هر ساعتی از روز که به خیابان‌های رشت و دیگر شهرهای بزرگ استان بروید با جمعیت زیادی از جوانان روبه‌رو می‌شوید که ساعت‌های زیادی را برای گذراندن اوقات بیکاری و نه فراغت به معابر و پیاده‌راه‌های منتهی به بافت مرکزی شهرمی آیند. معضل بیکاری در گیلان مسأله تازه‌ای نیست. سال‌ها رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان جویای کار از مهم‌ترین وعده‌های مسئولان اجرایی و نمایندگان گیلان بوده است. در حالی‌که بیکاری جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها یکی ازبزرگ‌ترین مشکلات خانواده‌های گیلانی است اما این روزها و همزمان با فرا رسیدن هفته دولت شاهد ارائه آمارهای مختلفی از کاهش بیکاری دراستان هستیم.
هفته گذشته «محمدعلی نجفی» استاندار از نرخ بیکاری ۱۱‌‌درصدی در گیلان خبر داد و از عزم استانی در کاهش این معضل  سخن گفت.
«عبدالله سلمان‌نژاد» مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی گیلان نیز به نرخ شکاف بیکاری بین استان و کشور اشاره کرده و گفته بود: همیشه نرخ بیکاری استان بالاتر از کشور بود، اما اکنون برای اولین بار نرخ آمار«شکاف بیکاری» استان با ‌کشور به صفر رسیده است.
وی همچنین به بهبود فضای کسب ‌و کار در استان اشاره کرده و گفته بود که بر اساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، گیلان توانسته مقام اول تا سوم کشور در سال‌های اخیر را در بهبود فضای کسب ‌و کار، کسب کند،اما آیا نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز همین عقیده را در کاهش بیکاری استان دارند؟
کاهش نرخ بیکاری در گیلان
نماینده  رشت در مجلس شورای اسلامی به آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: نرخ بیکاری درگیلان در حال کاهش است و انصافاً اقدامات و برنامه‌های خوبی در این‌باره در حال اجراست.
«غلامعلی جعفرزاده» به ایجاد کارگروه رفع موانع تولید و اشتغال در گیلان اشاره می‌کند و می‌افزاید: در این کارگروه موانع اشتغالزایی در بخش‌های مختلف رصد می‌شود، اما متأسفانه آنقدر نرخ بیکاری در استان بالاست که پوشش همه آنها کار ساده‌ای نیست و نیاز به تلاش مضاعف دارد؛ هر چند که اراده مسئولان استان بر حل این مشکل است.
این نماینده مجلس استان با بیان اینکه اوضاع بیکاری گیلان رو به وخامت و خراب‌تر شدن نیست، از اقدامات رو به جلو مسئولان استان با توجه به محدودیت‌ها و امکانات موجود می‌گوید: در کارگروه برنامه‌ریزی و اقتصاد و رفع موانع اشتغال، طرح‌های خوبی در دست اقدام وجود دارد. مانند اینکه اعتبارات خوبی در استان به‌صورت متمرکز در حوزه اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است و می‌توانیم از محل این اعتبارات جهش و گام بلندی را در حوزه کاهش بیکاری  برداریم.
تعداد بالای متقاضیان کار
جعفرزاده تعداد متقاضیان اشتغال مراجعه کننده به دفتر خود را زیاد عنوان می‌کند و می‌افزاید: دو نکته مهمی که باید در این مسأله به آن توجه کرد این است که از نظر ایجاد اشتغال گیلان با عقب‌ماندگی زیاد روبه‌روست و روند کاهش این معضل «رو به جلو» است.
ادعای مرکز آمار ایران
در ادامه نماینده  لاهیجان در مجلس شورای اسلامی نیز به همشهری می‌گوید:‌ درصد زیادی از مراجعه‌کنندگان به دفاتر نمایندگان استان را بیکاران و جویندگان کار تشکیل می‌دهند.
«ذبیح نیک فر» با بیان اینکه مرکز آمار ایران و تشکیلات دولتی از کاهش نرخ بیکاری خبر می‌دهند، می‌افزاید: مراجعات مکرر به دفاتر نمایندگان خلاف این آمار را ثابت می‌کند. این نماینده شرق گیلان با اشاره به اینکه در روزهای اول نمایندگی‌اش بیش از ۵۰۰ درخواست اشتغال به دفترش رسیده است، اظهار می‌کند: برخی از این متقاضیان ممکن است دارای شغل باشند، اما خواهان کار و وضعیت شغلی بهتری هستند.
وی در خصوص کاهش بیکاری استان به بخش خصوص اشاره می‌کند و می‌گوید: باید به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال باشیم. باید بتوانیم سرمایه‌گذار را برای بهبود وضعیت اشتغال به گیلان بیاوریم. دولت نیز در این‌باره در حال تلاش است و امیدواریم با همکاری سایر نمایندگان استان برای این معضل راه‌حلی داشته باشیم.
نیک‌فر همچنین به ستاد رفع موانع تولید و اشتغال در استان اشاره می‌کند و می‌افزاید: در این ستاد در تلاش هستیم از ظرفیت‌های شهرک‌های صنعتی برای بهبود اوضاع اقتصادی وکاهش بیکاری استفاده کنیم.
وعده مسئولان برای کاهش بیکاری محقق نشده
نماینده  آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه آمار بیکاری که از سوی مراجع رسمی اعلام شده تأسف بار است، می‌گوید: متأسفانه وعده‌ای که مسئولان برای کاهش بیکاری داده‌اند محقق نشده است.
«ولی داداشی» اضافه می‌کند: با استخدام‌های دولتی بیکاری از بین نخواهد رفت و تنها اتفاقی که می‌تواند در کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال دراستان مؤثر باشد ورود بخش خصوصی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است. باید بتوانیم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به گیلان بیاوریم.
این نماینده غرب گیلان مجلس شورای اسلامی بزرگ‌ترین توانمندی گیلان را صنعت گردشگری عنوان می‌کند و می‌گوید: با کمک مجموعه مدیریت استان می‌توانیم اشتغالزایی قابل توجهی در این بخش داشته باشیم. گیلان استان صنعتی نیست و همین مقدار فعلی صنایع در حال آسیب زدن به محیط‌زیست است. در گیلان ما دریا و جنگل و تالاب داریم و می‌توانیم از قابلیت آنها در کاهش بیکاری به نحو احسن استفاده کنیم.
وی در ادامه می‌افزاید: سالانه گردشگران زیادی از ایران به کشورهای همسایه سفر می‌کنند. در حالی‌که این پول می‌تواند به گیلان بیاید و در این استان خرج شود تا به دنبال آن اشتغالزایی داشته باشیم.
داداشی در ادامه با اشاره به عملکرد ضعیف دولت درباره کارخانه چوکا اظهار می‌کند: دولت به جای اینکه این کارخانه را در اختیار بخش خصوصی بگذارد، این کارخانه را از یک بخش دولتی به بخش دولتی دیگری داد.
اشتغالزایی در آستارا صفر بود
داداشی ۹۹‌‌درصد مراجعات به دفتر خود را مربوط به بیکاران اعلام می‌کند و می‌گوید: اکثر تماس‌هایی که با من گرفته می‌شود درخواست اشتغال است. در آستارا فرصت اشتغالزایی در چند سال اخیر در حد صفر بوده و هیچ تلاشی برای آن صورت نگرفته است. حتی یک شغل جدید ایجاد نشد و این تنها معضل آستارا نیست بلکه معضلی در سطح ملی و استانی است.
وی در ادامه افزود: من شرمنده جوانان این شهر هستم،اما تمام تلاش خود را در کاهش این معضل خواهم داشت.
رشد اقتصادی
ردیف و بودجه خاص نمی‌تواند مشکل اشتغال را دراستان برطرف کند بلکه آنچه کمک‌کننده است ایجاد اشتغال وابسته به تولید و رشد اقتصادی است. در ۲ سال گذشته گیلان از رشد اقتصادی منفی به رشد مثبت رسیده است. رشد اقتصادی نیز مستلزم گردش سرمایه، تولید و ارائه خدمات بیشتر به شهروندان است.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *