رشته‌ خشکار؛رشته خشکار ۰۱۱

شمال ما: رشته‌ خشکار شیرینی سنتی گیلان است که در ماه مبارک رمضان میهمان سفره های مردم در سراسر استان است.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، ماه رمضان برای مسلمانان تنها یک آیین مذهبی ویژه نیست، یک فرهنگ است که در درون هر فرد مسلمان فارغ از رنگ و نژاد، نهادینه شده است و ایرانیان مسلمان نیز از این جریان مستثنی نیستند.

رمضان برای ایرانیان یعنی نوستالژی، گذشته و کودکی‌های فراموش شده، یعنی حال و هوای نشستن در کنار سفره سحری، شوق و انتظار نشستن در کنار سفره افطار، شنیدن طنین دعای ربنا…به راستی آیا رمضان هنوز حال و هوای گذشته را دارد؟

سفره رنگین رمضان در مناطق مختلف ایران همچون دشتی مملوء از گل های رنگارنگ است که اجزای آن بسته به آب و هوا و آداب رسوم همان منطقه متفاوت می باشد، سفره ای هنرمندانه که معمولا با هنر آشپزی بانوی خانه به زیباترین شکل ممکن تزیین می  شود.

رشته‌خشکار شیرینی سنتی گیلان است که در ماه مبارک رمضان میهمان سفره های مردم در سراسر استان است، این شیرینی به عنوان شیرینی ویژه ماه رمضان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای افطار آماده می‌شود و معمولا در کنار چای در فنجان کمرباریک انرژی بخش روزه داران در سفره های افطار است.

.

.

 

رشته خوشکار موجود است

آوازه رشته خوشکار به سراسر ایران منتقل شده است و ما در بسیاری از استان ها مغازه هایی را می بینیم که سردر مغازه خود را به عنوان «رشته خوشکار موجود است» مزین کرده اند، پس این شیرینی گیلانی را می توان به نوعی درآمدزا و کارآفرین دانست زیرا مشغله افراد در زندگی مدرن امروزی کمتر مجال تهیه رشته خوشکار خانگی را به افراد می دهد و از طرفی رشته خوشکار به ویژه در گیلان تنها مختص ماه رمضان نیست و در طول سال نیز یافت می شود.

محتویات اصلی این شیرینی سنتی آردبرنج، شکر، مغز گردو، و ادویه‌جات معطر نظیر هل و دارچین است. رشته‌خشکار بر روی یک سینی از جنس مس آماده می‌شود و پس از تحویل به مشتری باید آن را در خانه با کمی کره یا روغن تفت داد. سپس آن را در شربتی درست شده از آب، شکر، دارچین و هل قرار داده و پس از چند ثانیه و شیرین شدن، مصرف کرد.

رشته خشکار بدست آمده از آرد برنج، آب، مغزگردو، هل و زعفران، نمادی از ذوق و سلیقه گیلانیان است و امروزه نزد گردشگران و مسافرانی که به این استان سفر می کنند از طرفداران خاصی برخوردار است که از آن به عنوان رهآورد سفر خود استفاده می کنند.

.

.

 

چرخ زندگی ام به برکت برنج این شیرینی می چرخد

عباس محمدی که یکی از رشته خوشکار فروشان مطرح شهر رشت است به خبرنگار ایسنا درخصوص پیشینه خود در تهیه و فروش این شیرینی خوشمزه گفت: بیش از ۲۰ سال است که مغازه کوچکم را در بازار به تهیه و فروش رشته خوشکار اختصاص داده ام و امروز با کمک ۵ کارگر جوان این شیرینی خوشمزه را میهمان سفره های مردم در ماه رمضان می کنم.

وی با بیان اینکه سابقه تهیه رشته خشکار در گیلان قریب به ۳۰۰ سال است، افزود: این شغل از پدرم به من رسیده است، تنها من از میان سه برادرم شغل پدر خدا بیامرزم را ادامه داده ایم، خداروشکر به برکت برنجی که در این شیرینی ریخته می شود چرخ زندگی من و فرزندانم و همچنین کارگرانم می چرخد.

محمدی با بیان اینکه تهیه رشته خوشکار وسایل مخصوص به خود را احتیاج دارد، تصریح کرد: سینی که در تهیه رشته خوشکار استفاده می شود باید از جنس مس باشد، همچنین شانه ای که برای ریختن مایع در سینی استفاده می شود نیز باید از جنس برنج با شش سوراخ بلند استوانه ای باشد هرچند انواع آن از جنس آلومینیوم نیز یافت می شود.

وی در خصوص تهیه این شیرینی گفت: ابتدا برنج را می‌شوییم و چند ساعتی آن را خیس می‌کنیم، سپس آن را روی دستمالی می ‌ریزیم تا آب آن گرفته شود، سپس برنج را آسیاب می‌کنیم تا آرد برنج نرم و مرغوبی به دست آید، بهترین برنج برای رشته خوشکار برنجی است که شیرین و چسبان باشد.

محمدی افزود: آب و آرد برنج را با یکدیگر مخلوط می‌کنیم و چند ساعتی آن را کنار می‌گذاریم، سپس آب اضافی را که روی آرد جمع شده به آرامی خالی می‌کنیم، مایه را در ظرف مخصوص شانه خوشکار می‌ریزیم، سینی مسی گرم شده را با پارچه تمیز و کمی روغن چرب می‌کنیم و و مایع را با شانه مخصوص روی سینی ترسیم می کنیم.

وی اضافه کرد: بعد از چند ثانیه آن را برمی‌داریم و روی پارچه تمیزی قرار می‌دهیم. بلافاصله چهار گوشه آن را به داخل تا می‌کنیم و یک قسمت را روی قسمت بعدی می‌آوریم، مواد وسط خوشکار را که قبلا تهیه کرده ایم روی یک سمت از آن می‌ریزیم و قسمت آخر را که در نهایت آخرین تا است، روی آن می‌آوریم و با کناردست‌ اطراف آن را می‌چسبانیم.

وی با اشاره به اینکه رشته‌خشکار به دلیل برخورداری از گلوکز و پروتئین گیاهی موجود در مغر گردو بسیار نیروبخش است، عنوان کرد: برای مواد داخل شکم خوشکار نیز مقداری مغز گردو، مغز هل، شکر و اگر مایل باشیم کمی پودر زنجبیل را با هم مخلوط می‌کنیم.

محمدی خاطرنشان کرد: برای مصرف این شیرینی خوشمزه باید آن را جداگانه در روغن مایع داغ سرخ کرد تا طلایی شود، سپس آن را در شربت متشکل از آب و شکر غطاند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *