راه دشوار رسیدن به نظر واحد؛%d8%b4%d9%88%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d9%87%d8%b1-%d8%b1%d8%b4%d8%aa-059

شمال ما: انتخابات هیأت‌رئیسه سال آخر شورای شهر رشت حاشیه‌ساز شده است. به نظر می‌رسد حواشی و چالش‌های مدیریت شهری رشت پایان‌پذیر نیست. با اینکه تمام شهرهای استان و حتی شهرهای مهمی چون تهران تا پیش از ۱۲ شهریور که مهلت قانونی اجرای انتخابات هیأت‌رئیسه سال پایانی فعالیت دوره چهارم شوراهاست، هیأت‌رئیسه جدید خود را شناخته‌اند، اما هنوز شورای رشت بدون هیأت‌رئیسه جدید است و از قرار معلوم اعضای آن تمایلی برای رسیدن به نظر واحد ندارند.
شهروندان رشتی با اینکه تجربه تلخ انحلال دوره سوم شورای شهر را در آخرین سال فعالیتش هنوز در خاطر دارند اما در سال ۹۲ با امید به تغییر چهره مخدوشی که از رشت در کشور نمایان شد و اهمیت خرد جمعی را در این شهر برای هموطنان سایر شهرهای کشور زیر سؤال برد پای صندوق‌های رأی آمدند و با انتخاب ۱۵ عضو، شورای چهارم شهر رشت را تشکیل دادند اما به نظر می‌رسد که شورای چهارم در آخرین سال فعالیت خود اعتقادی به رسیدن به اجماع نظر برای تعیین هیأت‌رئیسه ندارد.
صحت این ادعا این است که جلسات برگزاری انتخابات هیأت‌رئیسه شورای رشت برای ۵ بار متوالی لغو شده است. با اینکه پس از دوازدهم شهریور و خلع اختیار هیأت‌رئیسه سال سوم «عیسی مهدوی» فرماندار رشت تلاش کرد جلسات فوق را برگزار کند اما هر بار به دلیل غیبت یکی از دو طیف شورا که هر کدام چند عضو را شامل می‌شود این جلسات لغو شد.
تجربه تلخ گذشته
البته تأخیر در برگزاری انتخابات هیأت‌رئیسه شورای شهر رشت تنها مختص به امسال نیست بلکه انتخاب هیأت‌رئیسه شورای رشت در سال سوم نیز با حواشی متعددی همراه بود.
در سال گذشته نیز دو دسته مذکور در شورای شهر تا آخرین روز مهلت قانونی انتخاب هیأت‌رئیسه در حال چانه‌زنی با یکدیگر بودند و دو بار باعث لغو جلسات تعیین هیأت‌رئیسه شدند اما در نهایت انتخابات برگزار شد و هیأت‌رئیسه شورا اعضای خود را شناخت و اعضای کمیسیون‌های تخصصی شورا نیز تعیین شدند. امسال با وجود ۵ بار لغو شدن جلساتی که قرار بود محمل برگزاری انتخابات هیأت‌رئیسه شورای رشت باشد، به نظر می‌رسد که هنور هیچ‌کدام از دو طیف فوق به نظر واحد یا حتی نامزدهای واحد برای برگزاری انتخابات نرسیده‌اند.
پس از لغو نخستین جلسه‌ای که به ریاست فرماندار رشت برگزار شد، وی از لغو جلسه ابراز نارضایتی کرد و گفت: به دلیل اینکه پیش‌بینی می‌شد در انجام انتخابات هیأت‌رئیسه شورای شهرها اختلافاتی بین اعضا پیش آید از یک ماه پیش از مهلت قانونی به همه شوراها نامه رسمی ارسال شد تا برای برگزاری انتخابات تا مهلت قانونی اقدامات لازم را انجام دهند.
وی که خود در عمارت شورای شهر رشت حضور یافته بود از لغو جلسه رسمی با ترک چند عضو شورا، ابراز تأسف و تأکید کرد که اعضا باید به نظر واحد برای تعیین هیأت‌رئیسه در اسرع زمان برسند.
با این‌همه این روند چهار بار دیگر نیز تکرار شد و هنگامی که پنجمین جلسه شورای رشت لغو شد، استاندار لب به سخن گشود و اعتراض خود نسبت به بلاتکلیفی وضعیت هیأت‌رئیسه شورای شهر رشت اعلام کرد. نجفی در جمع بخشداران و فرمانداران استان وظایف شورای شهرها را یادآوری کرد و با اشاره به پایان یافتن فرصت قانونی برای جمع‌بندی اعضای شورا در انتخاب هیأت رئیسه، به نوعی اعتراض خود را متوجه وزارت کشور دانست و گفت: باید وزارت کشور برای چنین موقعیت‌هایی تصمیمات قاطع بگیرد. استاندار با صراحت گلایه خود را مطرح کرد و به نوعی ضرورت اعمال صریح قانون را برای شورای مرکز استان یادآوری کرد.
حواشی پررنگ
حواشی لغو مکرر جلسات شورای شهر رشت زمانی پررنگ‌تر می‌شود که انتخابات شورای شهر تهران با وجود
۲ دسته سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در نهایت پیش از رسیدن به مهلت قانونی ۱۲ شهریور برگزار شد. با وجود چنین رویکرد قانون‌مدارانه‌ای از شورای شهر تهران و همچنین سایر شهرهای استان گیلان، این سؤال در اذهان شهروندان گیلانی به وجود آمد که آیا رسیدن به اتفاق نظر و همان‌طور که از نام شورا انتظار می‌رود رسیدن به یک نظر شورایی برای شورای ۱۵ نفره شهر رشت آنقدر سخت است که این انتخابات تا این حد به تعویق بیفتد؟!
شهر رشت در رسیدن به نتیجه خرد جمعی در مدیریت شهری در چند سال گذشته همواره با مشکل و چالش روبه‌رو بوده است. تغییرات مکرر شهرداران به همراه چالش‌ها و حواشی که بین شهردار وقت و شورای این شهر در ۲ سال اخیر همگی نشان از این دارد که رسیدن به آنچه در نهایت توسعه و پیشرفت رشت را در حوزه‌های مختلف رقم می‌زند بیش از آنکه در تفکر تصمیم‌گیرندگان این شهر باشد در نظر شهروندان مهم است. اکنون هم این چالش در انتخاب هیأت‌رئیسه خود را نمایان کرده است چنانکه فرماندار رشت هم تأکید کرده بود اعضای شورا به دنبال تحمیل نظر خود بر هم نباشند.
آنچه امروز شهروندان رشتی از شورای چهارم می‌بینند همراه با آنچه در شورای سوم دیدند و تجربه کردند، امیدها را برای حضور در انتخابات بعدی شورای شهرها را که سال آینده رقم می‌خورد، کمرنگ می‌کند. شاید باید در انتخاب اعضای شورا که نمایندگان بی‌واسطه مردم در تصمیم‌گیری‌های مهم شهری هستند، بیشتر دقت کرد.
راه دشوار رسیدن به نظر واحد
اما از نظر هر کدام از دو طیف اعضای شورای شهر، رسیدن به نظر واحد مهم عنوان می‌شود. «رضا موسوی روزان» عضو شورای شهر در گفت‌وگو با همشهری رسیدن به نظری واحد پس از چانه‌زنی‌های مکرر را حتی پس از گذشتن فرصت قانونی تعیین هیأت‌رئیسه بهتر از سیاسی‌کاری‌های ریاست در طول یک سال می‌داند و می‌گوید: با اینکه از تعویق در تعیین هیأت‌رئیسه بسیار بسیار ناراحت هستم، اما معتقدم اگر چند روز چالش صورت بگیرد بسیار بهتر از این‌است که تمام یک سال با مخالفت و تصمیم‌گیری‌های جناحی در تصمیمات شورا مواجه باشیم.
وی بر این عقیده است که تا زمانی که اعضای شورا برای همکاری و شرکت دادن اعضای هر دو طیف در هیأت‌رئیسه شورا به اجماع نرسند، چالش موجود همچنان ادامه خواهد داشت. عضو دیگر شورای شهر نیز با اینکه در طیف دیگری قرار دارد رسیدن به نظر واحد برای ریاست شورا مهم تلقی می‌کند و می‌گوید: خدمت به مردم بر هر صندلی شورا چه ریاست و چه غیرریاست باید از اولویت‌های اعضای شورا باشد. «محمد حسین کارگرنیا» می‌افزاید: ریاست شورا تنها حجم‌کاری افراد را افزایش می‌دهد و همه باید به فکر خدمت به شهروندان باشیم.

 

منبع: همشهری؛ ترنج فرهادی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *