نائب رئیس شورای شهر رشت:کاوه خلاق
باقری خطیبانی ۰۳۱

شهرداری ۳۸ میلیون تومان هزینه نظرسنجی از مردم کرد که ببیند آیا مردم از طرح پیاده راه راضی هستند یا خیر. سوال من این است که چرا این نظر سنجی را برای قطع درختان از مردم انجام ندادند؟

 

 

شمال ما: – محمود باقری شهره به مرد انتقاد است. مخصوصا اگر هدفش شهردار رشت باشد. باقری حتی در مصاحبه و در پاسخ به سوالات مدام انتقاد می کند. وقتی یک موضوع در سوال طرح می شود درکنارش چند موضوع دیگر را به عنوان پاسخ مطرح می کند و بازهم انتقاد می کند. باقری ، اینک جدی ترین منتقد شهردار رشت است. تعارف هم با او ندارد. از هر رفتار و عملکرد او هم انتقاد می کند. شدیدا دلواپس کارهای ثابت قدم است. به عبارتی بهتر است بگوییم محمدعلی ثابت قدم همواره یک دلواپس ثابت قدم در شورا دارد. با او تماس گرفتیم که از آخرین دلواپسی اش بپرسیم؛ قطع درختان. باقری در این مصاحبه اعلام می کند که با طرح بی آرتی مخالف است ، با جابجایی درختان پالم مخالف است ، با قطع درختان چنار مخالف است ، با پیاده راه مخالف است ، با خرید گاراژ جفرودی مخالف است ، با این نظر که میدان حشمت تا میدان مصلی ترافیک سنگین دارد مخالف است و در نهایت با تجمع اعتراضی علیه شهردار هم مخالف است. سعی کردیم با تمام این مخالفت ها راه حل ها را نیز از نایب رییس شورای شهر رشت و دلواپس ترین عضو شورا بپرسیم. مشروح این گفت و گو را بخوانید:

س- نظر شما در مورد طرح بی آر تی شهرداری چیست؟

ببینید نظر شخصی من این است که این طرح موفقی نیست. این طرح در مسیر مصلی به سمت فرهنگ تا کارخانه دخانیات جایی که پیاده راه دخانیات تا وسط خیابان می­اید کجا می­خواهد ادامه پیدا کند؟ با بانک ملی که جنب دخانیات است چه کار می­خواهد کند؟ حرف من این است که ابتدا زیرساخت­ها را آماده می کردند بعد به فکر چیزهایی مثل بی آر تی می شدند.

س- منظورتان از زیرساخت دقیقا چیست؟

ابتدا مشکل سد معبر، انبار بازار رشت را حل می­کردند و بعد می­امدند در فصل زمستان درختان را منتقل می­کردند..

س- خب شهرداری در طرحی که داده بود قرار بود درختان جابه جا شود اما با مخالفت برخی از اعضای شورا مثل شما و خانم پیشگر مواجه شده بود. در طرح اولیه قرار بود درخت پالم را جابه جا کنند نه اینکه درختان چنار قطع شوند. دقیقا سر همین طرح اولیه بود که شما و خانم پیشگر به شدت مخالفت کردید.

اصلا با جابه جایی درخت پالم موافق نیستم. این درخت زیبایی و هویت شهر ما است. صد سال دیگر هم نمی توانند همچین درختی به این بزرگی ایجاد کنند.من در مجموع با بریدن هرگونه درختی مخالف هستم. اگر کسی در خانه یا مغازه خود بخواهد درختی قطع کند باید بیاید در ماده هفت تا بررسی شود. بر اساس این قانون کسی حتی حق شاخه زنی ندارد چه برسد به قطع درخت. من از سال ۵۲ در خیابان امام کارگری کردم و بزرگ شدم زیبایی این خیابان به همین درختانش است. بابریدن آن چطور می خواهند زیبایی را به آن برگردانند. امکان ندارد چنین درختان بزرگی را دوباره بکارند.

س- به سوال من جواب ندادید. چرا طرح اولیه شهرداری که تنها درختان جابه جا می­شدند مورد موافقت برخی از اعضای شورا قرار نگرفت و رد شد؟

اصلا جابه جایی درخت پالم که در طرح اولیه بود امکان پذیر نیست، اگر از ریشه آن را در بیارند نابود می شود..

س- ولی کارشناسان معتقدند که درخت پالم مقاوم به جابه جایی است ولی درخت چنار را نمی توان جابه جا کرد. از سوی دیگر شهرداری قول داده چند برابر درختان قطع شده درخت در جاهای مختلف بکارد…

ببینید اصلا پالم جز زینت شهر است. شهرداری جواب دهد اگر این درخت را جابه جا کنند کجا می­خواهند آن را بکارند. رشت تنها یک ورودی دارد که به دلیل همین درختان پالم از سایر ورودی­ها زیباتر است. با جابه جا کردن آن زیبایی تنها ورودی شهر را از بین می برند…

س- جناب باقری بر خلاف گفته شما، ظاهرا شهرداری برنامه ­هایی در خصوص زیباسازی مسیر بی آرتی داشت که جایگزین درختان پالم می شد …

اصلا مگر هدف کاهش ترافیک نیست. چرا نیامدند به جای این کار یک کمربند سبز احداث نکردند…

س- کمربند سبز چه ربطی به ترافیک دارد؟

عرض می کنم. به جای هزینه صرف خرید بی آرتی و قطع درخت شهرداری چرا نیامد ده میلیارد تومان را صرف ایجاد یک کمبرند سبز نکرد. این کمربند هم باعث کاهش ترافیک می شد هم سرانه فضای سبز بالا می رفت. طرح هایی مثل پیاده راه و بی آر تی اتفاقا ترافیک را بدتر هم می کنند. چون اصلا از مصلی تا بانک ملی مشکل ترافیکی وجود ندارد. در جای دیگر گفتند که ماشین شخصی را راه ندهیم، آیا ما زیرساختی مهیا کردیم که ماشین شخصی را راه ندهیم. این ها طرح­هایی هستند که هیچ مشکلی را حل نمی کنند. یکی از زیرساخت ها ایجاد پارکینگ است. الان تعداد پارکینگ های منتهی به شهرداری بسیار اندک است و در اغلب اوقات ظرفیتشان تکمیل است. شهرداری ۳۸میلیون تومان هزینه نظرسنجی از مردم کرد که ببیند آیا مردم از طرح پیاده راه راضی هستند یا خیر. سوال من این است که چرا این نظر سنجی را برای قطع درختان از مردم انجام ندادند. چرا به جای طرح های پیاده راه و بی آرتی به فکر تنها تالاب جوشان یعنی تالاب عینک نیستند؟ چرا به این تالاب توجهی نمی شود؟ زمانی می رسد که سودجویان تمام زمین­های این تالاب را تصرف می کنند و تا وسط خیابان مغازه و فروشگاه احداث می کنند….

س- ببخشید صحبت شما را قطع می کنم. ولی تالاب ها که الحق مشکل این شهر هستند و درست هم می فرمایید چه ربطی به طرح بی آرتی یا پیاده راه دارند. هرکدامشان بودجه خودشان را دارند و در جای خود یک گوشه ای از مشکلات این شهر هستند…

خب شهرداری می خواهد مشکل ترافیک را حل کند به جای این طرح بیاید حریم رودخانه ها را باز کند. با این کار مشکل ترافیک در خیابان ها را حل می کند. اصولا این دو رودخانه گوهر رود و زرجوب پتانسیل خوبی برای حل مشکل ترافیک دارند. با باز کردن حریم رودخانه مردم به راحتی در آن رفت و آمد می­کنند. خانم پیشگر از جمله افرادی در شورا بود که از همان ابتدا به مشکلات زیست محیطی این طرح اشاره کرد و حل مشکل را تنها با مهیا کردن زیرساخت­ها امکان پذیر می داند…

س- سوال قبلی ام را دوباره تکرار می کنم. چطور شد که طرح اولیه با مخالفت روبه رو شد، طرحی که قرار بود درخت جابه جا شود ولی قطع نشود. اما با مخالفت شورا این طرح از شورای ترافیک گرفته شد و به شورای عمران داده شد و ظاهرا در آنجا طرح دوم یعنی دست نزدن به درختان پالم و قطع درختان چنار در حاشیه خیابان تصویب شد. طرحی که شنیده می شود برخی از اعضای شورا که منتقد شهردار هستند آن را تحمیل کردند…

اگر منظورتان این است که مخالفت ها شخصی است باید بگویم که من آدم زدن کسی نیستم. به دکتر ثابت قدم هم بارها گفتم که با حرف این و آن مواظب باشد که زیر سوال نرود. هزار بار به شهردار گفتم که نگذار برخی آبروی شما را بریزند. مشکل اصلی ترافیک شهرداری به بازار بزرگ بر می گردد. زمانی ماهی فروشان معضلی برای شهر شده بودن با انتقال آنان به جاده انزلی این مشکل برداشته شد. الان هم بیشتر کسبه بازار انبارشان داخل بازار است مثل میخ فروشان، رنگ فروشان، پلاستیک فروشان. باید این ها را مدیریت کرد. باید انبار این ها را با دادن زمین به بیرون از شهر منتقل کنیم. با بی آرتی مشکل ترافیک حل نمی شود، با پروژه پیاده راه سازی وضعیت بدتر هم می شود.

س- بی آرتی در تمام شهرها به نوع های مختلف وجود دارد. هدف افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی است که در رشت به زیر پنج درصد می رسد. توصیه وزارت کشور به شهرداری ها این است که حتما از طریق این پروژه ها حمل و نقل عمومی خود را به ۲۵درصد برسانند. بنابراین به نظر نمی رسد این طرح، طرح بدی باشد. درست نیست؟ چون در تمام شهرهای دنیا اجرا شده است.

خب چطور می خواهند اجرا کنند. با قطع درختان یا جابه جایی درختان پالم که زیبایی شهر را از بین می برد. در ضمن نظر شخصی من این است که مسیر مصلی تا بانک ملی که قرار است بی آر تی احداث شود هیچ ترافیکی وجود ندارد. بنابراین این طرح، طرح موفقی نیست.

س- در عین حال در شبکه های اجتماعی شنیده ها حاکی از این است که گروهی به توصیه شما قرار است به مخالفت از قطع درخت جلوی شهرداری تجمع کنند، نظر شما در این مورد چیست؟

من با هرگونه تجمع مخالف هستم. در این شبکه ها هم هر چیزی امکان پذیر است ولی به صراحت آن را تکذیب می کنم. ما در شهر دادگاه داریم، اداره اطلاعات داریم، پلیس داریم چرا باید تجمع کنیم. اصلا تجمع معنی ندارد. توصیه من به دکتر ثابت قدم این است که احساسی برخورد نکنند به حرف برخی گوش ندهند و اعتبار خود را زیر سوال نبرند به مردم هم توصیه می کنم که آرامش خود را در مورد این قضیه حفظ کنند. تجمع معنی ندارد و اساسا با هرگونه تجمعی مخالف هستم.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “شهرداری ۳۸ میلیون تومان برای نظرسنجی طرح پیاده راه هزینه کرد، چرا برای قطع درختان نظرسنجی نکردند؟”

  1. کاوه می‌گه:

    آقای باقری یا از حقیقت خبر ندارند یا دوست ندارند خبر داشته باشند. رقم ۳۸ میلیون دروغ محض است… مبلغ آن فقط ۸ میلیون بوده و در عجبم چرا مقامات شهرداری در این باره موضع نمی گیرند و به این دروغ پراکنی دامن می زنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *