استاندار گیلان:نجفی012

شمال ما: استاندار گیلان گفت: شهرداری که نتواند تا پایان سال جاری طرح تفکیک زباله از مبدأ را اجرا کند، با تمام ویژگی‌های مثبت عزل می‌شود.

به گزارش فارس، محمدعلی نجفی بعد از ظهر امروز طی جلسه کارگروه مدیریت پسماند در سالن غدیر استانداری گیلان با تاکید بر اجرای طرح زباله از مبدا در این استان اظهار کرد: گیلان به دلیل بحث گردشگری و اهمیت حیات انسان‌ها باید مسئله پسماند را جدی بگیرد.

وی با بیان اینکه باعث تعجب است که در برخی شهرهای گیلان هنوز طرح تفکیک زباله فرهنگ‌سازی نشده است، افزود: جای تاسف دارد از اینکه شهردار در زمینه طرح تفکیک توجیه نشده است.

استاندار گیلان خطاب به فرمانداران حاضر در جلسه تصریح کرد: طبق دستورالعمل اداری، شهرداری که تا پایان سال 94 نتواند طرح تفکیک زباله از مبدا را اجرا کند، با تمام ویژگی‌های مثبتی که دارد، عزل می‌شود.

وی گفت: طرح تفکیک زباله در بسیاری از نقاط دنیا تبدیل به فرهنگ شده است، ولی در استان گیلان هنوز در آغاز این فرهنگ‌سازی هستیم که باید این طرح هرچه سریع‌تر به صورت نهادینه درآید.

وی با بیان اینکه بودجه عمرانی شهرداری رشت صرف جمع‌آوری زباله می‌شود، تصریح کرد: مردم باید بدانند که عوارض آنها توسط شهرداری صرف زباله می‌شود، در حالی که امروز پسماند به عنوان یک سرمایه مطرح است و شهرداری‌ها باید در این زمینه جدیت داشته باشند.

نجفی برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه پسماند را خوب توصیف کرد و یادآور شد: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است، ولی کافی نیست و باید فرهنگ مدیریت پسماند در گیلان نهادینه شود.

وی با اشاره به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در برخی از شهرهای گیلان که صفر بود، خاطرنشان کر: جلسات هفتگی پسماند باید با حضور فرمانداران برگزار شود و محیط زیست و منابع طبیعی موظف هستند همکاری لازم را داشته باشند.

استاندار گیلان با ابراز رضایت از عملکرد محیط زیست این استان و همراهی مسئولان آن یادآور شد: با وجود رضایت از فعالیت محیط زیست گیلان، اما قرار نیست هر کار جدیدی که انجام می‌شود با آن مخالفت کند.

وی با تاکید بر کاهش زباله در روستاها گفت: باید تلاشی ویژه در این زمینه انجام شود، در سال جاری شهرداری‌ها و تمام ادارات کل باید با قدرت هر چه تمام‌تر در زمینه نهادینه شدن فرهنگ تفکیک زباله از مبدا وارد عمل شوند، در غیر این صورت تحمل نخواهیم کرد.

نجفی با بیان اینکه این دستورالعمل جدی برای سال جاری به شهرداری‌ها و اداره‌های کل استان است، متذکر شد: فرهنگ جمع‌آوری زباله، زباله‌سوز زمین و … باید مورد پیگیری مدیران دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد.

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *