مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان:ابراهیم طاهرنژاد ۰۱۱

شمال ما: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با بیان اینکه شهدا در فرهنگ ما حیات دوباره برای انسان‌ها ایجاد کردند، گفت: وظیفه اصلی بنیاد شهید ترویج و تثبیت فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه اسلامی است.

به گزارش شبستان، ابراهیم طاهرنژاد، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت ۲۲ اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید به فرمان امام خمینی(ره) و روز شهدا که در محل مجتمع فرهنگی و آموزشی شاهد برگزار شد، شهدا را افضل انسان‌های روی زمین دانست و گفت: بنیاد شهید نیز یکی از افضل سازمان‌هایی است که به شهدا و خانواده‌های معظم آنان خدمت می‌کند.

وی هدف بنیاد شهید را زنده نگه داشتن ایثار و شهادت عنوان کرد و افزود: شهدا در فرهنگ ما حیات دوباره برای انسان‌ها ایجاد کردند.

ارتقاء جایگاه انسانیت توسط شهدا تحقق یافت

طاهرنژاد اظهار کرد: ارتقاء جایگاه انسانیت توسط شهدا تحقق یافت و از این رو در فرهنگ ما شهید بسیار اثرگذار است.

وی در ادامه با بیان اینکه این روزها مدافعان حرم دفاع از تمامیت کیان اسلام و مسلمین را انجام می‌دهند، افزود: شهدای هسته‌ای نیز شهدای دفاع از سنگر علم و معرفت هستند.

طاهرنژاد، راه شهدای کشور را با راه شهدای کربلا یکی دانست و طی گزارشی با بیان اینکه ما در همه قشرها شهید داریم، گفت: استان گیلان داری هشت هزار شهید ، ۲۲ هزار جانباز، دو هزار و ۷۰۰ آزاده است است که از این میان، ۸۰۰ شهید دانش آموز، ۱۰۴ شهید دانشجو و یکصد معلم و فرهنگی داریم.

وی اضافه کرد: استان گیلان افتخار دارد تا ۱۲ خانواده تنها فرزندشان شهید، ۱۳۰ خانواده تنها فرزند پسرشان شهید، ۱۴۰ خانواده دو شهید و ۱۴ خانواده سه شهید و بیشتر داشته باشد.

طاهرنژاد با اشاره به اینکه ۴۰۰ شهید استان گیلان نیز بعد از پیروزی انقلاب در راه مبارزه با تروریسم به شهادت رسیدن، ادامه داد: شهرستان رشت دو هزار و ۲۰۰ شهید دارد.

وی با بیان اینکه سازمان بنیاد شهید قبل از شروع جنگ تحمیلی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) تاسیس شد، افزود: بنیاد شهید سه موضوع مهم در حوزه رسیدگی به مسائل ایثارگران، شهدا و خانواده ها و یادگاران آنان را بر عهده دارد.

طاهرنژاد وظیفه اصلی بنیاد شهید را ترویج و تثبیت فرهنگ ایثار و شهادت و جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: بنیاد شهید با کمک مسئولین تلاش می کند یاد و نام شهدا را همیشه پایدار نگه دارد و در این مسیر نیاز ویژه به حمایت مسئولین داریم تا در پیچ و خم مشکلات زندگی خانواده های شهدا را هموار کنیم.

رسانه ها پرچمداران تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت باشند

 وی اظهار کرد: شما اصحاب رسانه زبان گویای ما هستید و می توانید در این مسیر پرچم داران ما برای تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت باشید.

طاهرنژاد در ادامه با اشاره به هفته بزرگداشت شهدا ۱۵ لغایت ۲۲ اسفند نامگذاری شده است، گفت:  این زمان بهترین فرصت است تا دست کم برای همه اقشار و مسئولین جامعه موضوع شهید و شهادت را یادآوری کرده و بگوییم که هر چه داریم از مجاهدت و خون شهدا است.

مدیر کل بنیاد شهید استان گیلان۲۲ اسفند را بهترین روز برای نامگذاری روز شهید دانست و خاطر نشان کرد: با کمک شهدا برای معرفی بزرگداشت این روز، همگی با هم با صفا و صمیمیت و نشاط بیشتر نسبت به سال‌های قبل تلاش می کنیم.

ضرورت اولویت داشتن موضوع مربوط به خانواده های شهدا و ایثارگران

وی اولویت داشتن موضوع مربوط به خانواده های شهدا و ایثارگران را ضروری دانست و  بیان کرد: این طبیعی ترین حقی است که شهدا از ما دارند چرا که جان عزیزشان را در راه دفاع از ارزش ها و مملکت دادند تا ما امروز به راحتی زندگی کنیم.

طاهرنژاد تصریح کرد: ما با قلم، ابزارها و بلندگوهایی که در اختیار داریم می توانیم به کسانی که در مسند خدمتگزاری هستند بگوییم که هر چه دارند از شهدا است.

وی سرکشی از خانواده شهدا را ابتدایی‌ترین اقدام مسئولین در رسیدگی به امور آنان دانست و گفت: مقام معظم رهبری بر دیدار و دلجویی از خانواده معزز شهدا و ایثارگران توجه ویژه دارند.

طاهرنژاد با تاکید بر اینکه باید شهدا را پهلوانان زندگی خود بدانیم، اذعان کرد: باید فرهنگ پهلوانی را همیشه زنده نگه داشته و در این راستا شأن خانواده شهدا را حفظ کنیم.

وی در ادامه سخنانش به برنامه‌های بزرگداشت هفته شهادت اشاره و اظهار کرد: بیعت و تجدید میثاق با شهدا، برگزاری صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی، دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان، عیادت از خانواده‌های شهدا، تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران کارمند بازنشسته و… از جمله برنامه‌های این هفته است.

هر جا نام شهدا به میان می آید مردم حضور پررنگتری از خود نشان می‌دهند

طاهرنژاد با اشاره به کاشت ۸ هزار اصله نهال به نیت هشت هزار شهید استان گیلان در طی این هفته، از برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی در روز جمعه ۲۱ اسفند همراه با هدایای ارزشممند خبر داد و افزود: هر جا نام شهدا به میان می آید مردم حضور پررنگتری از خود نشان می‌دهند و امیدواریم این همایش بزرگ، باشکوه حضور مردم دو چندان شده و از میدان شهدای ذهاب(شهرداری رشت) تا گلزار شهدا میثاق مجددی را با شهدای ایران اسلامی، داشته باشیم.

وی همچنین گفت: برنامه‌های با موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در صدا و سیمای مرکز استان آماده شده است که پخش می شود.

طاهرنژاد یادآوری کرد: نمایشگاهی در قالب آثار شهدا که تا کنون مشابه آن در کشور و استان برگزار نشده بود روز گذشته ۱۵ اسفند، با عنوان «کلک شیدایی» با آثاری همچون کاریکاتور، نقاشی، خطاطی و اشعار شهدا که خوشنویسی شده‌اند، در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(صلی الله علیه و آله) رشت دایر شده است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *