پس از ۵۲ تذکر رسمی؛ثابت قدم 021

شمال ما: صبح مشرق نوشت: بر اساس نامه شماره ۱۵۵۲/۹۴/ش مورخ ۱۱ مرداد ۹۴ رئیس شورای شهر رشت به شهردار رشت ”طرح سئوال از شهردار رشت” به محمدعلی ثابث قدم ابلاغ شد.

در طرح سئوال اعضای شورا از شهردار رشت شش سئوال کلیدی مطرح شده است.

شورای اسلامی شهر رشت پس از ۵۲ تذکر رسمی و عدم توجه کافی و بی توجهی شهردار به مطالبات مردمی طرح سئوال از شهردار رشت را امضا کردند.

جابجایی ۷۰۰ نیرو و مدیر شهرداری و سلب امنیت شغلی و آرامش کاری کارکنان شهرداری، قطع درختان ۷۰ ساله کلانشهر رشت، عدم توجه به تقویت مراکز فرهنگی و تفریحی کودکان و نوجوانان، سیاست زدگی در شهرداری، تلاش برای خرید گاراژ جفرودی از هزینه بیت المال، عدم تحقق ۶۴ درصدی بودجه شهرداری از سهم یک چهارم در سه ماهه نخست سال، انحلال سد معبر و سلب آرامش بسیاری از شهروندان رشتی، کاهش راندمان کاری شهرداری با اهداف سیاسی از جمله دلایل اصلی طرح سئوال از شهردار میانسال کلانشهر رشت است.

شهردار رشت باید در جلسه بعدی علنی شورا حاضر و به سئوالات اعضای شورا پاسخ دهد و در صورت عدم قانع شدن اعضای شورا؛ استیضاح شهردار کلید میخورد.

نامه طرح سئوال تا لحظه ابلاغ با ۹ امضا تقدیم شهردار شده ولی احتمال افزایش آن به ۱۱ امضا بسیار زیاد است.

.
IMG_20150802_150817

.

 

براساس متن ماده ۷۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد.

.
IMG_20150802_150905

.

در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سؤال مطرح می‌شود که در این صورت رئیس شورا سئوال را کتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق‌العاده شورا و پاسخ به سئوال می‌ باشد.

چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده و یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می‌شود. فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه که از طرف رئیس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ده روز خواهد بوده و شورا پس از طرح سئوال یا سئوالات و جواب شهردار رأی موافق یا مخالف خواهد داد.

در صورتی که شورا با اکثریت دوسوم کل اعضا رأی مخالف دهد شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

7 پاسخ به “شش سئوال کلیدی اعضای شورای شهر رشت از شهردار جوان”

 1. محمد راشدی می‌گه:

  برنامه ؛ این طرحی از موضوعی است که شاید به نوشتن برسد:

  در پاسخ به سوال “آیا حاضرید به ازای دریافت پولی کافی که گذران امور شمارا بنماید، از “کار”دست بکشید؟” چه تعداد از ما ایرانیان جواب مثبت خواهیم داد؟ یا اینکه تصور می کنیم چه درصدی از ما حاضریم در صورت دریافت پولی کافی از “کار” کردن دست بکشیم؟ چه تعداد از ما ایرانیان در پاسخ به سوال اینکه “چرا “کار” می کنید؟” جواب “بخاطر پول” را ارائه می دهند. آیا کارکردن خوب است یا بد؟

  در برخی ارزیابی ها از وضعیت موجود جهان و انسان ایرانی، “نگاه ما به کار” دارای اهیمت ویژه ای است و گاهی کامیابی ها، یا ناکامیها، شکست ها و یا پیروزی ها، پیشرفت ها و یا پسرفت ها به این نوع نگاه منسوب می شود. امید است فرصتی دست دهد که تبارشناسی مفهوم “کار” در اندیشه ایرانی واکاوی شود تا معنا، خاستگاه، جایگاه و تاثیرات این مفهوم در موقعیت فعلی ما سنجیده شود. در کنار آن تعبیری از “کار” ارائه گردد که تصور می شود عامل محرکه برخی تغییرات اساسی جهان غرب بوده باشد و سپس نسبت آن مفهوم ایرانی “کار” با این مفهوم جدید سنجیده شود.

  موضوع احتمالا با تعریف لغوی “کار” آغاز می شود و آنگاه در محمل های فرهنگ ایرانی مانند منابع دینی و ملی چون قرآن و احادیث و آثار ادیبان، گنجینه ادبیات مردمی مانند ضرب المثل ها و متلها و چیستان ها، برای آن به دنبال شاهد، فهم معنا و ارزش گشت. در نگاهی کلان به تبار شناسی این مفهوم، آیا کارکردن دارای ارزش ذاتی است یا آنکه در ذات خود فاقد ارزش است و ارزش خود را از چیزهای دیگری می گیرد.؟ آیا ربط وثیقی بین مفهوم “کار” در گذشته با معنای این مفهوم در حال حاضر وجود دارد؟ آیا معنای آن در طی قرون تغییر نموده است یا همچنین ثابت باقیمانده است؟ آیا معادل یا معادلهایی در تطور تاریخ فرهنگی برای مفهوم امروزی “کار” می توان یافت؟

  در فرازی دیگر شاید برخی از دیدگاهها که بر پایه مفهوم “نگاه ایرانی به کار” به ارزیابی وضعیت فعلی ما پرداخته است، بیان شود و بررسی شود عناصر قوت و ضعف این مفهوم کجاست و آیا برای ضعف های آن می توان چاره ای اندیشید؟

 2. براری می‌گه:

  اگر جامعه هیچ نوع مهندسی کلان اجتماعی را بر نمی تابد، چرا بشر از مهندسی کلان در طبیعت دست بر نمیدارد؟

  درک ساده ما از طبیعیت و و تبدیل آن به ماشینی با یک ورودی و خروجی،سبب شده است که دهها سال است، آنرا انگولک و بخیال خود مدیریت کنیم و برایش برنامه های کلان بریزیم، و بعد ببینیم گند کارهای مان از جای دیگر بیرون زده است.

 3. مهرداد می‌گه:

  واقع بینی

  خیلی هایمان وقتی نگاهی به اطراف خویش می اندازیم ضرورت تغییر را کاملا حس میکنیم، و گاه این ضرورت بدل به خواستی برای تغییرات بنیادی میشود. خواست تغییر در ساحتهای عظیم اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، احتمالا شایعترین علائم بیماری های روزگار جوانی و آرمانخواهی مان باشد. اما وقتی اجازه می یابیم در این سیستمی، که به زعم مان بیمار است و محتاج خانه تکانی اساسی، کاری انجام دهیم، خود را با انواع و اقسام محدودیتهای شخصی، سیستماتیک، منابع و امکانات روبرو می بینیم. پس از مدتی نه چندان زیاد، کاملا در معرض این خطر هستیم که به نتیجه ای همچون اینکه، وضع موجود چندان ناکارآمد نیست، برسیم. هر عمل اجتماعی وقتی صورت میگیرد که به نقطه ای بین این دو وضعیت اول و آخر برسیم. پذیرش اینکه برای تغییر در وضع موجود، خون دل خوردن و کارکردن بیشتر، مهمتر از خیلی چیزهای دیگر است، گاهی بر ما بیش از حد گران می آید. شاید وظیفه خطیر همه ما برای ادای مسئولیتهایمان در قبال جامعه، این باشد که به وظایفمان در هرجایی که قرار گرفته ایم، درست عمل کنیم. بهانه مناسبی نیست اگر برای تعللهایمان، نا مناسب بودن جایگاه فعلی مان را دلیل بیاوریم. یادمان باشد که اگر در جایگاه فعلی مان درست عمل نکنیم، شاید نتوانیم در جایگاه های ایده آلی که برای خویش متصوریم نیز درست عمل کنیم.

 4. بهروزی می‌گه:

  حال شهری بی آب که همه راهها برای تامین آب اش طی شده است و آنچه مدتها قبل می بایست انجام میشد در میان قیل و قال و تغییرات گم شد.

  حال کسی که کارش را براساس شرح خدماتی که منعقد شده بود تحویل نمیگیرند و هر روز بندی بدان می افزایند.

  حال کسی که صاحب کارش مرده است و چیزی در دستش نیست

  حال کسی که چنان گرفتار است که به هیچ کار نمیرسد

  حال کسی که وقت همه کارهایش فوت شده است

  حال شهری که هیچ کس بفکرش نیست

  حال گره ای که حتی با دندان باز نمیشود

  حال کسی که بین اخلاق و معیشت گیر افتاده است

  حال مردی که حال هیچ کاری را ندارد

  حال مسافری که اینجایش بدتر از آنجایش است

  حال کسی که ارزیابی میشود بوسیله کسانی که هیچ نمیدانند حتی منطق

  حال کسی که برای اثبات خویش باید دیگران را یشکند

  حالی است برای خودش احوالات ما

 5. الیاس می‌گه:

  بار دیگر شهری که دوستش ندارم

  جایی که مدتهاست در آن بدیدن چهره ای آشنا یا زیبا شگفت زده نشده ای

  که ساعتها تنها تصویر روبرویت شیشه عقب ماشین جلویی است

  که صدای فحش و دعوای زن و مردش بلند است

  که دیگران در آن دیده نمیشوند

  که عبوس است

  که زبان جز به طعنه یا متلک در آن باز نمیشود

  که آسمان ندارد

  که نه آدمهایش و نه نمای ساختمانهایش و نه خیابانهایش شخصیتی ندارند

  که نه حریم دارد نه حرم و نه حرمت

  که نه برای پیاده روی نه برای دویدن نه برای سکوت و نه برای فریاد جایی ندارد

  که نه پرنده دارد نه درخت

  که هیچ ردی از هم بجای نمیگذاریم

  که هیچ اثری هم برای هم نداریم

  که هیچ یادی از هم نمی کنیم

  که وقت هیچ کاری را نداری وقت هیچ کاری

  که بعد از ظهر ندارد

  که باران عذاب مردمانش است

  که بیش از آنکه مواظب باد باشی باید مواظب دیگران باشی که کلاه از سرت بر ندارند

  که….

 6. عماد ایمانی می‌گه:

  یکی از چیزهایی که معمولا عصبانی مان میکند یا حالمان را میگیرد یا خسته مان میکند، این است که تصویری که از خویش داریم، با نگاه دیگران در هم شکند. اگر خود را منطقی، عاقل، خیرخواه و چیزهایی از این دست تصور کنیم، و یکی این تصویر را به هم ریزد، اول چیزی که حادث میشود، یکی از آن حالتها پیش گفته است. اما در همین جا، گاه نباید ماند و دیگران را میتوان صالحتر تشخیص داد برای دیدن مان

 7. یوسف می‌گه:

  برخی رخدادها نشانه فاجعه اند.

  اینکه مشاغل، اخلاق حرفه ای خویش را وانهند، فاجعه است.

  اینکه دیگر بهترین ها، در این شغل انتخاب نمیشوند، شیادان برنده میشوند فاجعه است.

  اینکه هدف وسیله را توجیه میکند، فاجعه است.

  اینکه راههای موازی هم برای تلاش است، فاجعه است.

  اینکه ارزش شغل نه به اندازه تلاش، بلکه به اندازه امکان دسترسی اختصاصی و رانتی است، فاجعه است.

  اینکه روزگاری این شغل مهارت ارزشمندی بود، اما اینک بیشتر بازی کثیفی شده است، فاجعه است.

  اینکه قیمت معامله، از نجات جان آدمها بیشتر میشود، فاجعه است.

  اینکه اعتماد جامعه ای به شغلی چنین حساس برباد رود، فاجعه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *