رئیس میراث فرهنگی صومعه‌سرا:توت فرنگی15

شمال ما: رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صومعه‌سرا گفت: همزمان با ۲۳ اردیبهشت ششمین جشنواره بومی محلی «توت فرنگی» در صوفیانده برگزار می‌شود.

علیرضا مهرگان، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صومعه‌سرا در گفت‌وگو با شبستان اظهار کرد: همزمان با ۲۳ اردیبهشت ششمین جشنواره بومی محلی «توت فرنگی» در روستای صوفیانده برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه لافند بازی، کشتی گیله مردی، طناب کشی و موسیقی سنتی از جمله برنامه‌های این جشنواره است، افزود: هر ساله مردم استقبال چشمگیری از این جشنواره دارند.

دبیر برگزاری ششمین جشنواره بومی محلی توت فرنگی گفت: روستای صوفیانده ۲۲ هکتار از باغات توت فرنگی استان را به خود اختصاص داده که در این راستا مقام اول استانی را کسب کرده است.

مهرگان تصریح کرد: ۴۵سال پیش نهال توت فرنگی توسط یکی از اهالی صوفیانده به این روستا آورده شده  و با پیگیری‌های باغداران و رسیدگی به کشت توت فرنگی این محصول یکی از بارزترین محصولات کشاورزی این روستا در سطح استان و کشور مطرح شد.
وی با بیان اینکه در آمد حاصل از جشنواره توت فرنگی می‌تواند نیازهای خانوارهای روستایی را برطرف کند، خاطرنشان کرد: در فضای برگزاری جشنواره‌ها رونق بازارهای محلی همراه با حضور گردشگران را شاهدیم که سبب توسعه روستایی در مناطق مختلف گیلان شده است.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صومعه‌سرا با یان اینکه یکی از اهداف جشنواره جذب گردشگر، اشتغال برای جوانان و جلوگیری از مهاجرت جوانان به شهر است، اظهار کرد: احیای سنت‌های بومی و محلی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *