مخالفان چه می گویند؟اعلم الهدی

شمال ما: آن ها که به استانبول ترکیه رفته اند حتما خیابان استقلال در میدان معروف تقسیم را دیده اند. خیابانی عریض و طویل و سنگ فرش شده که دو طرفش تا چشم کار می کند فروشگاه های لباس است و سالن های غذاخوری. از هر برند معتبری در دنیا می توان در این خیابان سراغ گرفت و هر غذایی از هر ملتی را در این خیابان امتحان کرد. خیابان هایی که کوچه هایش پراست از کافه و سینما و تئاتر. خیابانی برای خرید و خوردن و دیدن هنر. لازم نیست برای شناخت ترکیه حتما به اقصی نقاطش بروید. کافی است چند شبی را در خیابان استقلال سر کنید. گوشه گوشه این خیابان گروه های موسیقی و تئاتر مشغول نواختن و نمایش هستند. متعلق به هر ملتی. از ایرانی گرفته تا ترک و کرد و سوری و عرب و حتی شرق اروپا؛ رومانی و مجارستان و بلغارستان. دنیایی است این خیابان کوچک. هیچ ماشینی هم در آن تردد نمی کند و تنها یک واگن کوچک دارد مخصوص حمل توریست ها. این خیابان ، رویای بسیاری از ایرانی هایی است که حسرت داشتنش را در مملکت خود دارند. حال شهردار رشت با شعار «رشت باید تا صبح زنده بماند» می خواهد این رویا را تحقق بخشد البته با معیارهای فرهنگی این مملکت. اگر چهارسوی میدان شهرداری سنگ فرش شود رشت صاحب بزرگ ترین میدان سنگ فرش ایران می شود. اما این طرح بزرگ مخالفان سرسختی دارد همانطور که موافقان سینه چاکی هم دارد.

مخالفان چه می گویند؟

اگر آن دسته از مخالفان را که با هر طرح شهردار مخالفت می کنند و جنس مخالفتشان ، مخالفت های بنی اسرائیلی است ، کنار بگذاریم عده ای هم هستند که مخالفتشان نه از جنس دلواپسی که از جنس نگرانی های واقعی است. بزرگ ترین دغدغه این مخالفان با طرح پیاده راه فرهنگی مساله ترافیک است. بسته شدن مرکز شهری که از همان ابتدا نادرست طراحی شد مخاطرات اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت. آقای کریمی ، مرد ۶۵ ساله ای است که فوق لیسانس معماری دارد. مخالف طرح پیاده راه فرهنگی است. درباره دلیلش به خبرنگار گیلان فردا می گوید: « رشت را از اول ، بد بنا نهاده اند. رشت یعنی میدان شهرداری و میدان شهرداری یعنی رشت. این میدان نه تنها هویت شهر است که مرکز اجماع تمام ادارات و ارگان های دولتی این شهر هم هست. در کنار این تجمع ، وجود بزرگ ترین بازار رشت را هم بگذارید در می یابیم که چرا آن چند صد هزار نفری که روزانه از اطراف به رشت می آیند جتما سری هم به مرکز شهر می زنند. به همین دلیل از دیرباز تمام ایستگاه های اتوبوس و تاکسی در اطراف میدان شهرداری تعبیه شده اند. حال سنگ فرش کردن چهارگوشه شهرداری می تواند موجب ترافیک سنگینی در شهر شود. نمونه اش هم سبزه میدان است که وقتی خیابان علم الهدی سنگ فرش شد گرفتار ترافیک سنگینی شد و الان یکی از معضلات بزرگ شهر رشت است.»
وی می افزاید: « شهرداری تا زمانیکه فکری به حال جابجایی ایستگاه های اتوبوس و تاکسی نکند گرفتاری سبزه میدان برای دیگر خیابان های اطراف شهرداری تکرار می شود. بعید هم می دانم که بتوان باتوجه به ساختار اشتباه شهرسازی در رشت راه چاره ای برای این معضل پیدا کرد. چون تمام راه ها به میدان شهرداری ختم می شود.»

آقا رضا ، ۴۰ ساله مغازه دار علم الهدی است. او هم مخالف ساخت پیاده راه است. او به خبرنگار گیلان فردا می گوید: « خیابان علم الهدی وقتی سنگ فرش شد اوایلش بسیار زیبا بود. باغچه و گل کاری داشت اما بعد از گذشت مدتی این خیابان سرسام آور شده است. در پایان شب جز تلبنار زباله چیز دیگری نمی بینید. ساعت ۸ شب به بعد هم مورد هجوم دست فروشان قرار می گیرد. حتی وعده آقای بهارمست ، معاون خدمات شهری شهرداری برای ساماندهی دستفروشان هم عملی نشد و دستفروشان هنوز این خیابان را در کنترل خود دارند. گل کاری ها هم نابود شده است. از وجود درختان هم که چندان خبری نیست. ساخت خیابان های دیگری مشابه علم الهدی شاید خوب باشد اما اگر تجربه علم الهدی برایشان تکرار شود شکستی فاجعه بار خواهد بود. چون این خیابان ها هم به جای اینکه پیاده راه های سنگ فرش و توریست پذیر باشند تبدیل به خیابان هایی می شوند پر از دستفروش ، زباله و بدون گل و گیاه.»

رحمان ، فارغ التحصیل رشته موسیقی دانشگاه کرج سی ساله هم مخالف است. او معتقد است که ساخت این خیابان های سنگ فرش جز صرف پول و پر کردن جیب پیمانکاران سود دیگری ندارد. وی می افزاید: « می گویند می خواهند در این خیابان های سنگ فرش شده کنسرت و تئاتر خیابانی برگزار کنند. موزه راه اندازی کنند و نمایشگاه برگزار کنند. اما آیا بافت فرهنگی مردمی که در مرکز شهر تردد می کنند مخاطب این نوع هنر هستند؟ اصلا شهرداری توانایی تحقق رویای بیداری شهر تا صبح را دارد. آقایان چه فکری برای طبقات اجتماعی که در شهرداری تردد می کنند دارد؟ اصلا این ایده قابلیت اجرا دارد؟»

***

به نظر می رسد شهرداری قبل از اجرای این طرح نیاز به یک ارزیابی اجتماعی دقیق از تبعات این اجرا دارد. شهرداری ابتدا باید برای خود مشخص کند که طرح پیاده راه فرهنگی چه مخاطرات اجتماعی می تواند تولید کند و در وهله دوم باید راه های کاهش مخاطرات اجتماعی را پیش بینی کند و در نهایت باید به مردمی که درگیر تردد در مرکز شهر هستند شفاف سازد که این پروژه چه ثمراتی برای شهر دارد و شهرداری چه راه حل هایی برای کاهش پیامدهای منفی اش مدنظر دارد؟ اینکه شهرداری از چه راهی می خواهد مشکل ترافیک ناشی از بسته شدن مرکز شهر را حل کند؟ چه تصمیماتی برای حفظ و نگهداری خیابان های سنگ فرش شده و زیباسازی شهر دارد؟ آیا توان جمع آوری ساعتی زباله ها را دارد ؟ آنگونه که در خیابان استقلال استانبول ماشین های مکانیزه زباله روب و خیابان شور مدام این کار را انجام می دهند. آیا فکری برای فضای سبز این خیابان ها کرده است؟ آیا برنامه ای برای زیباسازی این خیابان ها دارد؟ یا اینکه بازهم به آذین بندی خیابان ها با چراغ های زشت چشمک زن بزرگ که یکی درمیان خراب هم هستند و همچنین پارچه های رنگی بی هویت بسنده می کنند؟ این سوال ها و سوال های بسیار دیگر دغدغه هایی هستند که شهرداری قبل از اجرای طرح پیاده راه فرهنگی باید پاسخی به آن ها بدهد. مطمئنا مردمان این شهر دلشان می خواهد خیابانی به معروفیت استقلال داشته باشند اما با فاکتورهای مثبتی که آن خیابان دارد و نه پیاده راه علم الهدی که به نظر می رسد به امان خودش رها شده است. اگر این دغدغه ها برطرف شود شهرداری برای پیشبرد برنامه های توسعه محورش، بهترین حامیان را از بین همین مخالفان دلسوز خواهد داشت.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *