داور بین المللی والیبال؛والیبال گیلان ۰۲۴

شمال ما: با حضور تیم والیبال سفیر گیلان به عنوان نماینده والیبال استان در رقابت‌های دسته اول باشگاه‌های کشور، والیبال استان جان تازه‌ای گرفته است. این حرکت را می‌توان به مثابه جرقه‌ای برای پیشرفت دوباره والیبال استان به حساب آورد.  «مجتبی بیداریان» که از داوران بین المللی در سطح کشور است، بیش از یک سال است که به عنوان دبیر هیات والیبال استان فعالیت دارد.  وی درباره نقاط ضعف و قوت والیبال در یک سال اخیر به همشهری گفت: والیبال گیلان با مشکلات و کمبودهایی دست و پنجه نرم می‌کند که بر هیچ کس پوشیده نیست، اما در ماه‌های اخیر سعی شد از حالت رکود خارج شود. در یک سال اخیر نخستین دوره لیگ باشگاه‌های گیلان با حضور ۱۰ تیم و ۲ دوره مسابقات مینی والیبال قهرمانی استان برای متولدین ۸۱ به بالا برگزار شد.  وی افزود: علاوه بر این کلاس مربیگری آقایان ارتقای درجه ۲ به درجه یک با حضور ۲۵ شرکت کننده از گیلان و سایر استان‌ها برپا شد. در همین حال کلاس مربیگری درجه ۳ آقایان و بانوان با حضور ۱۰۰نفر در ۴ کلاس و همچنین اولین دوره کلاس داوری ملی والیبال ساحلی در طول سال جاری برگزار شدند.
  حضور در تیم‌های ملی
بیداریان در ادامه افزود: در بخش میزبانی، برگزاری ۲ دوره مسابقات اپن والیبال قهرمانی کشور و میزبانی مسابقات کارگران کشور و کلان شهرهای کشور را بر عهده داشتیم. ضمن این‌که امسال تیم والیبال نوجوانان گیلان از دسته ۳ به دسته ۲ کشور راه پیدا کرد؛ تیم جوانان نیز در مسابقات قهرمانی کشور که در تبریز برگزار شد موفق به حفظ سهمیه گیلان در لیگ دسته ۲ شد. در بخش مینی‌والیبال کشوری نیز ۳ تیم بانوان و ۴ تیم پسران از گیلان در رقابت‌های کشوری حضور پیدا کردند و در این رقابت‌ها که با حضور ۱۰۵ تیم از سراسر کشور برگزار شد، تیم سفیر گیلان موفق به کسب عنوان چهارمی شد.
داور بین‌المللی والیبال، درباره والیبالیست‌های گیلانی حاضر در تیم‌های ملی والیبال گفت: در بخش بازیکنان ملی‌پوش «محمد فلاح» در ترکیب تیم ملی امید والیبال کشور به مقام قهرمانی آسیا دست پیدا کرد. همچنین «محمدصادق عیوض‌پور» در ترکیب تیم ملی جوانان والیبال ایران عنوان قهرمانی آسیا و علی رمضانی و امیرمحمد یوسف‌پور در ترکیب تیم ملی نوجوانان والیبال ایران مقام سوم جهان در مسابقات آرژانتین را کسب کردند.
در بخش بانوان نیز نگین شیرتری در رده سنی امید و باشگاهی در مسابقات آسیایی حضور پیدا کردند.
وی درباره والیبال ساحلی هم بیان کرد: محمود توانایی از گیلان در ترکیب تیم ملی ساحلی کارگران کشور در رقابت‌های جهانی شرکت کرد و عنوان سوم جهان را به دست آورد. همچنین صابر هوشمند و عباس پورعسکری در ترکیب تیم ملی والیبال ساحلی ایران عنوان نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی تایلند را کسب کردند. مازیار هوشمند مربی شایسته گیلانی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال ساحلی جوانان در حال فعالیت است و در ترکیب تیم ملی جوانان و نوجوانان ساحلی ایران، شاهد حضور ۳ والیبالیست گیلانی هستیم.

 

نبود سالن و کمبود اعتبارات
این داور بین المللی در مورد ضعف‌ها و کمبودهای والیبال استان گفت: از مهم‌ترین مشکلات والیبال استان باید به کمبود اعتبارات و نبود سالن اختصاصی والیبال اشاره کرد. علاوه بر این داوران، ناظران و سایر دست اندرکاران والیبال استان مطالبات معوقه‌ای دارند که در ۳ سال اخیر انباشت شده است. متاسفانه تعداد زیادی از علاقه‌مندان به شرکت در کلاس‌های داوری و مربیگری در زمستان سال گذشته برای شرکت در این دوره‌ها ثبت‌نام کردند، اما به علت تغییر مدیریت و مشکلات مالی، شهریه پرداخت شده آن‌ها صرف بدهی‌های هیات شده است؛ برگزاری دوره نیز با مشکلاتی همراه شد. به هر حال امیدوارم والیبال استان از این پس، بیشتر مورد حمایت قرار بگیرد تا ما بتوانیم در راستای کاهش چنین مشکلاتی گام برداریم.
وی درباره علل حضورنیافتن تیمی از گیلان در رقابت‌های کشوری در سال‌های اخیر گفت: نخستین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که هیات‌های ورزشی طبق قانون حق تیمداری ندارند؛ اما در سال‌های گذشته حامیان مالی برای حضور در والیبال علاقه نشان داده بودند که متاسفانه سوء مدیریت موجب دلزدگی آن‌ها می‌شد.
این چنین بود که گیلان پس از انحلال تیم والیبال داماش، نماینده‌ای در لیگ‌های کشوری نداشت. باید این واقعیت را پذیرفت که با شرایط فعلی، گیلان امکان حضور در سوپرلیگ کشور را ندارد؛ چرا که در سازمان لیگ والیبال ساز و کار درستی برای حضور در سوپرلیگ تعریف نشده و تیم‌هایی که توان مالی بالایی داشته باشند به یک باره می‌توانند در این رقابت‌ها حضور پیدا کنند و نیازی به حضور در لیگ‌های پایین‌تر ندارند.

 

منبع: همشهری، سید احمد ساداتی

 

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *