رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان:کیوان محمدی ۹۱

شمال ما: رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با تصریح بر اینکه ۱۱ درصد بودجه کشور به وسیله مالیات تامین می‌شود، اضافه کرد: اگر اداره جامعه مبتنی بر مالیات باشد، ثبات اقتصادی بیشتر می‌شود.

 

کیوان محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، به روند اختصاص بودجه ۹۵ دستگاه‌های اجرایی استان گیلان اشاره کرد و گفت: بودجه کل کشور در سال ۹۵ مبلغ ۹۷۸ هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان را شامل می‌شود که از این میزان بودجه، ۶۸۳ هزار میلیارد تومان در اختیار بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و سازمان‌های انتفاعی قرار دارد. همچنین مبلغ ۲۹۵ هزار میلیارد تومان در اختیار بخش عمومی و دولتی است که در حقیقت دولت با این بودجه کشور را اداره می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با تاکید بر وجود اشکال در ساختار اقتصادی کشور درخصوص، بودجه عمومی کشور پس از کسر بودجه‌های اختصاصی، اظهار کرد: از میزان ۲۹۵ هزار میلیارد تومان، حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است، در واقع کلیه هزینه‌های کشور اعم از حقوق، مزایای کارکنان و مسائل عمرانی با ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مدیریت می‌شود لذا مشکل عمده وابستگی شدید بودجه به نفت است.

وی افزود: از مبلغ ۲۷۰ هزار میلیارد تومان، میزان ۲۱۴  هزار میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای و حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی است که این نسبت ۸۰ به ۲۰ درصد باید برعکس شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه آثار افزایش بودجه عمرانی در درازمدت بر زندگی روزمره ما قابل مشاهده است، تصریح کرد: از بودجه ۲۷۰ هزار میلیارد تومان، حدود ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای استان‌هاست و مابقی به صورت ملی توزیع می‌گردد. همچنین از ۵۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی، ۷ هزار میلیارد تومان در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد و مابقی به صورت ملی و از طریق وزارت‌خانه‌ها در استان‌ها هزینه می‌شود.

محمدی با بیان اینکه بودجه ۱۴ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومانی بین ۳۱ استان کشور توزیع می‌شود، گفت: سهم گیلان از این بودجه، حدود ۵۴۱ میلیارد تومان است که شامل ۳۲۵ میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای و ۲۱۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان عنوان کرد: بودجه‌ای که در اختیار استان قرار دارد، بودجه‌ای است که ما با آن می‌توانیم مرمت کنیم. در واقع اساس بودجه در سطح ملی توزیع می‌گردد و ما باید از نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی این تقاضا را داشته باشیم که سهم استان را از بودجه ملی از طریق پیگیری و تعاملات با وزارتخانه‌ها افزایش دهند.

این مقام مسئول به مقایسه بودجه ۹۴ و ۹۵ پرداخت و گفت: بودجه هزینه‌ای ۲۸۱ میلیارد تومان استان در سال گذشته به ۳۲۵ میلیارد تومان در سال جاری افزایش پیدا کرد که رشد ۱۵٫۳ درصدی را نشان می‌دهد. همچین بودجه عمرانی از ۱۶۷میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۲۱۷ میلیارد تومان در سال ۹۵ افزایش یافت که رشد ۳۰ درصدی داشته است.

وی جمعیت، مساحت و میزان محرومیت را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بودجه‌بندی دانست و خاطرنشان کرد: برخی از پروژه‌های گیلان تنها متعلق به استان ما نیست، بلکه جنبه ملی دارد. به عنوان مثال راه‌اهن گیلان شمال و جنوب را به هم متصل می‌کند.

محمدی با بیان اینکه جمعین گیلان حدود ۳٫۳ جمعیت کشور است، تصریح کرد: بودجه‌ای که در اختیار ما قرار گرفته، ۷٫۳ درصد بودجه بوده که سهم مناسبی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان گفت: در سال گذشته بودجه هزینه‌ای تعلق گرفته به استان تمام و کمال پرداخت شد. در واقع بودجه‌ای به میزان ۱۰۵ درصد نسبت به برآورد اولیه سال بودجه تامین کردیم.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد بودجه عمرانی پروژه‌های استانی – ملی گیلان را تامین اعتبار کردیم، یادآور شد: با توجه به سفر رئیس جمهور و پیگیری‌های استاندار گیلان، بر سرعت روند احداث راه‌آهن و جاده رشت به قزوین افزوده شد.

این مقام مسئول با تصریح بر اینکه ۱۱ درصد بودجه کشور به وسیله مالیات تامین می‌شود، اضافه کرد: این نقطه ضعف بزرگی است، زیرا با افزایش و کاهش قیمت نفت، نوسانات شدید در اقتصاد کشور و در واقع زندگی مردم رخ می‌دهد لذا اگر اداره جامعه مبتنی بر مالیات باشد، ثبات اقتصادی و به تبع آن آرامش و رفاه در زندگی مردم بیشتر خواهد شد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *