تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد!فرشته رضایی
بیمارستان11

شمال ما: وجود جمعیت جوان در جامعه ی ایران و نیاز کمتر آنها به دارو و درمان این موقعیت را برای سیاستمداران فراهم کرده است که به اصلاح سیاست های موجود در بخش نظام سلامت کشور دست بزنند. البته فرصتی که هیچگاه از آن استفاده نشده و دولت ها تاکنون نشان داده اند در حوزه ی سلامت، کمبودها حرف اول را می زند.

رشد هزینه های درمانی در سراسر دنیا و از جمله کشور ما وجود دارد. با این تفاوت که قشر زیادی از جامعه ما در خط فقز و زیر آن زندگی می کنند، بسیاری از آنان بیمه نیستند و اگر هم باشند به دلیل عدم پوشش مناسب سازمان های حمایتی و بیمه ای، به زحمت قادر به پرداخت هزینه های خود هستند.

کارشناسان می گویند؛ فن‌آوری‌های جدید و گران‌قیمت در بخش سلامت، افزایش انتظارات مردم از این بخش و البته رشد بیماری‌های مزمن و سخت درمان در میان شهروندان، از دلایل مهم رشد شدید هزینه ها بوده است. تحقیقات نشان می دهد، در حالی که شاخص کلی هزینه‌ها در کشور در ۲۰ سال گذشته ۳۰ برابر شده است؛ این رشد در هزینه‌های بخش سلامت کشور ۷۱ برابر شده است. این موضوع باعث شده است که نظام سلامت در بخش‌های مختلف با مشکلات زیادی مواجه گردد.

بنا به روایتی آماری، سهم بیماران از پرداخت هزینه‌های بهداشت و درمان به قدری زیاد است که سالانه ۵/۳ میلیون نفر از مردم، تنها به دلیل هزینه‌های بهداشت و درمان زیر خط فقر می‌روند و همانطور که اشاره شد سازمان‌های بیمه‌گر هم از نقش اصلی خود در حمایت جدی از بیماران غافل مانده اند.

نگفته پیداست که بسیاری از این مشکلات ناشی از مشکلات اقتصادی است. مشکلات اقتصادی یکی از عواملی است که باعث شده افراد از درمان بسیاری از بیماری های مقطعی و یا مزمن خود بگذرند. اما به همیبن میزان نقش سیاست های کلان برنامه ای و مدیریتی در تشدید این چالش ها انکار ناپذیر است.

از سوی دیگر بیمارستان های دولتی از مشکلات اقتصادی و کمبود امکانات و تجهیزات گله دارند. اکثر آنان در سال های اخیر ظاهری فرسوده پیدا کرده اند و این بخاطر فشار دولتی به این بیمارستان ها برای نگه داشتن تعرفه‌های بیمارستانی است .چنانچه طرح «خودگردانی بیمارستان‌ها» برای کنترل و کاهش فشار اقتصادی بیمارستان‌های دولتی نیز نتوانست مشکلات بیمارستان‌های آموزشی (دولتی) را کم کند و از فشار اقتصادی وارد بر آن‌ها بکاهد.

مشکلات حوزه بهداشت، درمان و پزشکی کم نیستند. تاکنون هم تلاش‌های زیادی برای رفع این مشکلات صورت گرفته است و در بخش‌های خدمات درمانی، دارویی و پوشش بیمه‌ای، گسترش قابل توجهی رخ داده است؛ اما هنوز دستاوردهای قابل انتظار برآورده نشده است. امری که اغلب کارشناسان در این بخش، به آن اشراف دارند.

شاید جالب باشد که مسوولی در حوزه کلان یک کشور از مشکلات مجموعه تحت مدیریت خود انتقاد کند. اتفاقی که در حوزه ی وزارت بهداشت دولت دهم آن هم در زمان تصدی گری «مرضیه وحید دستجردی» بر این وزارتخانه به وقوع پیوست. اما همین انتقادات باعث شد تا خانم وزیر برای همیشه ساختمان این وزارتخانه ی پرسروصدا را ترک کند.

برای نمونه وزیر سابق بهداشت با حضور در مجلس، اعلام کرده بود که « در ایران، بیش از ۵۴ درصد هزینه های درمان توسط مردم پرداخت شده و بیمه های دولتی، ۱۸ درصد، منابع دولتی ۲۰ درصد و بیمه های خصوصی فقط ۷ درصد از هزینه های سلامت را بر دوش دارند که با لحاظ کردن حق بیمه و منابع بیمه یی، مردم ایران در واقع بیش از ۶۰ یا ۷۰ درصد از هزینه های سلامت را از جیب خود پرداخت می کنند.»

وی در جایی دیگر گفته بود: « بیشتر مشکل مراکز درمانی دولتی با بیمه تامین اجتماعی است که بدهی هایش را پرداخت نمی کند. در حالی که کارانه پرستاران، پزشکان، پرسنل و دیگر هزینه ها مثل هزینه آب، برق، گاز باید به موقع پرداخت شود.»

در واقع ، ناکارآمدی سازمانهای بیمه ‌گر باعث شده بار هزینه ‌های درمانی بر دوش مردم تحمیل ‌شود. از این رو هر سال به جای کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمانی شاهد افزایش آن بوده‌ایم. این در شرایطی است که بر اساس سیاستهای ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری سهم مردم در پرداخت هزینه‌های درمانی باید تا پایان برنامه پنجم به ۳۰ درصد برسد.

مجموعه عواملی که باعث شده نظام سلامت در کشور از بیماری مزمنی به نام ناکارآمدی رنج ببرد و چهره اش زرد گونه باشد. این روزها بیماران در هر بخش و منطقه ای از گیلان، به مانند سراسر کشور، برای مراجعه به مراکز درمانی تقریبا مطمئن و دارای امکانات مجبورند از دورترین نقاط روستاها و شهرها به مرکز گیلان، یعنی رشت، مراجعه کنند. در حالی که بیمارستان های رشت هم به علت حجم زیاد مراجعه و عدم وجود برخی از امکانات مدرن و نیروهای متخصص با مشکلات بسیاری مواجه اند. بسیاری از مراکز آزمایشگاهی به علت بالا رفتن هزینه های خود قادر به ادامه فعالیت و خدمات به دردمندان نیستند و این در حالی است که شاهد افتتاح بزرگ ترین بیمارستان بین المللی در گیلان هستیم و مسوولان در این بیمارستان با بهترین خدمات به دنبال جذب گردشگران سلامت هستند. در حالی که بومیان اینجا از معضلات متعدد حوزه درمان و فرسودگی بسیاری از مراکز خدامت درمانی و به سرانجام نرسیدن بسیاری از پروژه های بیمارستانی در شهرهای مختلف گیلان گله مندند.

با این وضعیت تنها باید باید به این دعای حافظ رجوع کنیم که می فرمود: «تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد!»

 

 

منبع: گیلان فردا؛ فرشته رضایی، دبیر همشهری گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *