رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا:پیشگر012

شمال ما: دکتر فرانک پیشگر، سخنگوی شورای شهر رشت و رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست این روزها کمتر حضور چشمگیر در رسانه دارد. همین موضوع بهانه ای شد تا با وی در خصوص انتخابات پیش روی هیات رئیسه به گفتگو بنشینیم.

خانم دکتر، نظر شما در خصوص اتفاقات اخیر بالاخص سه بار به تعویق افتادن انتخابات هیات رئیسه شورا چیست؟

انتخابات هیات رئیسه شورای اسلامی کلانشهر رشت این روزها به یک کلاف سردرگمی تبدیل شده است که اگر اینگونه پیش برود شان شورای شهر را بیش از این تنزل خواهد داد. بنابراین از ریاست محترم شورا که فردی باتجربه است انتظار میرود که موضوع را جمع کرده و اجازه ندهد که بیش از این کش پیدا کند چرا که ایشان طبق قانون مسئولیت مدیریت شورا را به عهده دارند و نمیتوانند همچون یگ عضو عادی شورا موضع گیری نماید.

به اعتقاد بنده در شورایی که ۱۵ عضو دارد و متشکل از مدیران سابقه داری چون آقایان حاجی پور، روزان، باقری، کارگرنیا و نکومنش و ۸ عضو نظام مهندسی ساختمان و سایر افراد خوش نام که از جامعه پزشکی یا صدا وسیما میباشند نبایستی نگاه حذفی را به شورا تزریق کرد. اگر در دولت تدبیر و امید و در سال همدلی و همزبانی، ۸ نفر از اعضاء محترم بنشینند و بگویند همه هیات رئیسه را بین این ۸ نفر تقسیم نماییم و ۷ نفر بعدی فقط نظاره گر باشند قطعا در ادامه راه به مشکل بر میخوریم.

به نظر بنده باید از تجربه ۲ سال اول مدیریت شورا به نحو احسن استفاده کنیم و نقاط قوت را برجسته و نقاط ضعف را مرتفع نماییم.

تجربه انتخابات دو سال پیش نمی تواند راهگشای انتخابات جاری باشد؟

در اولین سال عضویت اعضا محترم به اعتقاد بنده اتفاق خیلی خوبی که افتاد این بود که ریاست وقت شورا با پنج عضو با تجربه تر شورا نشستند و کمیسیون ها را طوری چیدند که تخصص در آنجا ملاک باشد.

به عنوان مثال آقای مهندس علوی که در عین جوانی با تجربه میباشند ریاست کمیسیون بودجه را گرفتند و آقای مهندس رسولی ریاست کمیسیون ترافیک را به عهده گرفتند با اینکه به دکتر جمشیدی برای ریاست شورا رای نداده بودند.

از سوی دیگر مهندس صابر که از اعضای برجسته نظام مهندسی ساختمان استان میباشند ریاست کمیسیون توسعه و عمران و رفیعی حقوقدان، خزانه داری و ریاست کمیسیون حقوقی شورا را به عهده گرفت و سرکار خانم شیرزاد که رسانه ای ترین عضو شورا می باشد سخنگوی شورا گردید. البته برخی اشکالات نیز بوده است که بایستی مرتفع گردد.

به عنوان مثال دکتر جمشیدی چناری در سال اول در انتخاب مشاورین شورا میتوانستند به نظر جمع نگاه کنند تا افرادی انتخاب گردند که مقبول اکثریت باشند. در هر صورت امسال بایستی به وفاق و همدلی توجه ویژه شود و سعی گردد زمینه حذف هیچ فرد یا جریانی فراهم نگردد. در غیر اینصورت سال خوبی را در پیش رو نخواهیم داشت.

به نظر بنده باید مجددا پویایی و نشاط به شورا برگردد. شورا باید بتواند با دعوت از افراد مطرح و در مقیاس کشوری مشابه آنچه در گذشته به کرات اتفاق افتاد شورای شهر رشت را ارتقاء داده و به جای دعواهای پوچ و بی اساس زمینه وفاق و دوستی را فراهم آورد. ناامنی و بی ثباتی و آشوب و هرج ومرج و فراموش کردن قانون و آیین نامه داخلی شورا میتواند آسیب های جدی را به شورا وارد آورد که این امر اعضای با انگیزه را منفعل ساخته و صرفا به روزمرگی مبتلا میکند.

به نظر شما وظیفه اصلی شما در مدت زمان باقیمانده چیست؟

کار شورایی فقط شرکت در یک جلسه هفتگی صحن و ارایه نطق های تخریبی علیه همدیگر نیست. بلکه هم افزایی جهت رفع مشکلات شهر است. دوست دارم کسی توضیح دهد که در حضور روزهای گذشته خانم دکتر ابتکار در شهر رشت واقعا چه اتفاقی افتاد. چه امتیازاتی گرفتیم. یادم می آید دو نشست با ایشان و برخی وزرا در تهران داشتیم و نتیجه اش اخذ اعتبار ۵۰۰ میلیاردی برای طرح ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود میباشد که البته امیدوار هستیم طوری مدیریت گردد که زحمت شورا هدر نرفته و این اعتبار طوری هزینه شود تا طرح مزبور به نحو بهینه اجرا شود.

بنده که رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا هستم از این نشست بی خبر بودم و این نشان از تنزل جایگاه شورای شهر رشت دارد و انتظارم از رئیس محترم شورا پیگیری این موضوع میباشد. چرا که باید مشکلات پسماند، سراوان و رودخانه ها در این شهر مرتفع گردد.

در پایان آرزو دارم شورای اسلامی کلانشهر رشت بیش از هر چیز به وفاق و استفاده از ظرفیت تفکر جمعی احترام گذاشته و آرامش به شورا برگردد و شورا بیش از پیش به کار و فعالیت در راستای مدیریت شهری مشغول گشته و با راه اندازی مرکز پژوهش ها، زمینه افزایش کارآمدی شورای شهرفراهم گردد. از هم اکنون آرزوی موفقیت برای همکارانم در سال سوم کاری شورای اسلامی کلانشهر  را دارم.

منبع: خزرآنلاین


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *