غذای محلی 012

شمال ما: تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان، کمک به‌سزایی به حفظ و ارتقای سلامت جسمی می‌کند و مردم با پیروی از الگوی تغذیه ای صحیح می‌توانند به شاخص‌های سلامتی مانند افزایش سوخت و سوز چربی و کمک به کاهش وزن و حتی بهبود سلامت روان و آرامش روحی دست یابند.خوردن سحری در روزه داری یکی از شاخص‌های سلامتی است که می‌تواند به روزه داری سالم‌تر و بهتر کمک زیادی کند اما بسیاری از مردم نمی‌‌دانند که بهترین غذا برای سحری چیست و چه نوع غذایی در سحری بخورند که کمتر تشنه و گرسنه شوند و بتوانند حدود ۱۸ ساعت روزه داری را تاب بیاورند؛ضمن اینکه برخی روزه داران، بدون خوردن سحری، روزه می‌گیرند.

غذاهای مضر وعده سحری
 یک محقق طب سنتی و اسلامی می‌گوید: در غذای سحر باید از خوردن غذاهای متنوع و متعدد پرهیز کرد و فقط یک نوع غذا خورده شود. بعد از وعده سحری، هندوانه و خربزه نخورید.اکبری می‌افزاید: اگر قرار است سالاد با غذای سحری خورده شود باید قبل از غذای اصلی میل شود.خوردن ماست با گوشت یا تخم مرغ با ماست فوق العاده مضر است. همچنین سفیده تخم مرغ غذای سنگینی برای وعده سحری به شمار می‌رود.
بهترین غذا برای وعده سحر
به گفته محقق طب سنتی و اسلامی، برنج و خورش بهترین غذا برای وعده سحری محسوب می‌شود که از جمله آنها می‌توان به خورش فسنجان با گوشت گوسفند یا مرغ محلی و قورمه سبزی اشاره کرد. خورش قیمه نیز غذای بسیار کاملی برای وعده سحر به شمار می‌رود به شرط آنکه به آن رب زده نشود و در آن از زردچوبه استفاده کنیم؛ چون زردچوبه یکی از منابع کلسیم است.
وعده سحری حتما باید خورده شود
برخی افراد دوست ندارند قبل از اذان صبح، غذایی بخورند و بدون خوردن سحری، روز می‌گیرند که این امر می‌تواند موجب بروز بیماری‌ها و عوارضی مانند سردرد و حتی پرخاشگری و عصبانیت در آنان شود.محقق طب سنتی و اسلامی در این باره می‌گوید: وعده سحری حتما خورده شود حتی اگر فقط یک لیوان آب جوش با خرما باشد.دکتر حسن اکبری می‌گوید: البته آنانی که وعده سحری می‌خورند باید اصولی را رعایت کنند تا هنگام روزه داری اذیت نشوند به‌طورمثال غذای سحری حتما باید کم حجم و ساده باشد و به آرامی خورده شود.
وعده سحری باید به آرامی جویده شود
این استاد پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می‌دهد: اگر ظرف کوچکی از غذا را به آرامی بخوریم همان یک ظرف کوچک غذا، بدن را تا زمان افطار نگاه می‌دارد اما هنگامی که غذا به صورت نجویده، تند تند و با آب فراوان خورده می‌شود، بخش عمده ای از آن به صورت هضم نشده دفع می‌شود و بنابراین تبدیل به انرژی نمی‌‌شود.اکبری می‌افزاید: غذای هضم نشده با ورود به روده، توسط باکتری‌های روده موسوم به فلور – که در هر فردی منحصر به فرد است- هضم می‌شود و گاز زیادی تولید می‌کند که نفخ را در پی دارد.وی اضافه می‌کند: نفخ، امروزه بین مردم به ویژه بین افرادی مانند کارمندان که تحرک زیادی ندارند شایع است، چون افراد غذا را خوب نمی‌‌جوند و غذا با بزاق دهان آمیخته نمی‌‌شود.
محقق طب سنتی و اسلامی با اشاره به روایتی مبنی براینکه هر لقمه غذا باید ۳۲ بار جویده شود، ادامه داد: بین غذا نباید آب نوشید؛ پارچ آب یخ باید از سر سفره سحر و افطار برداشته شود.
اکبری می‌گوید: مصرف انواع نوشیدنی‌ها اعم از آب، دوغ، نوشابه یا انواع دمنوش‌ها بین خوردن غذا، موجب رقیق شدن آنزیم‌های هضم کننده می‌شود و دیگر غذا هضم نمی‌‌شود؛ انواع اسیدها و آنزیم هایی در معده وجود دارند که قرار است غذا را تبدیل به مولکول کنند و اگر پرخوری هم به آب خوردن وسط غذا اضافه شود، آنگاه بازگشت اسید به مری یا همان ترش کردن اتفاق می‌افتد. وی تاکید کرد: پرخوری نه تنها فایده ای برای بدن ندارد که موجب ضعف و پرخاشگری می‌شود.
 وی ادامه می‌دهد: همانگونه که سوزاندن هیزم‌ها در قطعات بزرگ سخت است و حتما باید برای سوزاندن با تبر به تراشه‌های کوچک تبدیل شود، غذا نیز باید با جویدن صحیح به اجزای کوچک تبدیل شود که تبر آن نیز دندان‌ها هستند اما متاسفانه برخی افراد به سلامت دندان‌های خود اهمیتی نمی‌‌دهند درحالیکه قبل از ماه مبارک رمضان باید به فکر سلامت دندان‌ها باشند تا قورت دادن غذا اتفاق نیفتد.
این محقق طب سنتی و اسلامی می‌گوید: اگر غذا را به آرامی بخوریم دیگر نیازی نمی‌‌شود که وسط غذا آب بنوشیم.اکبری می‌افزاید: بعد از اینکه وعده سحری تمام شد می‌توان آب یا یک لیوان آب جوش با خرما یا یک دمنوش سنتی را میل کرد.

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *