محبوس شدن در آسانسور، رایج‌ترین حادثه؛آتشنشان

شمال ما: تفاوت اقلیمی استان گیلان نسبت به سایر استان‌های کشور را می‌توان از نوع سبک معماری و بافت شیروانی خانه‌های مسکونی، در شهر‌ها وروستاهای آن به وضوح یافت. این شاخصه معماری علاوه بر جلوه‌های زیبا وخاصی که به ساختار و طراحی فیزیکی بناهای مسکونی در شمال کشور می‌دهد، نسخه‌ای مخاطره‌آمیزه را برای ساکنان آن می‌پیچد.
با توجه به اهمیت کار امداد و نجات و آتش‌نشانی در استانی مثل گیلان، در هفته اخیر طرح غربالگری برای تشخیص سلامت تمامی پرسنل سازمان آتش‌نشانی توسط مرکز بهداشت رشت به اجرا درآمد و مسئولان پزشکی گیلان به کمک مردان امداد و آتشنشانی رشت رفتند.
بی‌توجهی به سیم‌کشی‌ها
سرپرست معاونت عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت با تائید این خبر در گفت‌وگو با همشهری از مشکلات امدادرسانی و خطرات نیروهای آتش‌نشانی گفت.
«شهرام مومنی» مهم‌ترین دلیل حریق‌های مسکونی در مناطق شمالی کشور را سبک و الگوی معماری می‌داند و می‌گوید: در بافت‌های قدیمی رشت، انباری ساختمان زیر سقف شیروانی قرار دارد. با توجه به این‌که سقف بیشتر این بنا‌ها از چوب و مواد قابل اشتعال تشکیل شده، بی‌توجهی و نبود بررسی‌های دوره‌ای سیستم سیم کشی ساختمان باعث می‌شود که با کوچک‌ترین اتصال در سیم کشی، ساختمان دچار حریق بشود. مومنی با اشاره به ۳۳۰ حریق‌ مسکونی رشت در نه ماه امسال بیان می‌کند: ۴۴ درصد آتش‌سوزی‌ در ساختمان‌ها، به دلیل اتصال در سیستم سیم‌کشی برق و وسایل برقی رخ داده است. از مجموع واحد‌های مسکونی حادثه‌دیده، فقط ۱۸ درصد آنها بیمه آتش‌سوزی بودند.
وی توجه به توسعه آموزش همگانی واطلاع رسانی درباره ضرر و زیان‌های مالی و جانی ناشی از آتش سوزی را ضروری دانسته و می‌گوید: سازمان آتش‌نشانی مدتی است که اقدام به مشاوره و راهنمایی شهروندان ساکن رشت برای بیمه کردن ساختمان‌های مسکونی و تجاری کرده است.
در این میان هدف سازمان آتش‌نشانی این است که بدون تبلیغات برای شرکت بیمه‌ای خاصی، شهروندان را تشویق کند تا با پرداخت مبلغ اندکی از درآمد سالیانه خود و استفاده از بیمه آتش‌سوزی، حداقل نگرانی خود بابت مسائل مالی را کاهش دهند. بروز آتش‌سوزی و شوک از دست دادن ناگهانی سرمایه، آسیب‌های شدید جسمی و روحی را در افراد به همراه دارد.
افتتاح ایستگاه ۱۲ منطقه دیانتی
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی با اعلام خبر افتتاح ایستگاه ۱۲ منطقه دیانتی رشت در روزهای آینده اظهار می‌کند: در چند ماه اخیر با افتتاح ایستگاه ۱۰ جاده تهران و ایستگاه ۱۱ مسکن مهر، تعداد ایستگاه‌های سازمان آتش‌نشانی رشت از ۹ ایستگاه به ۱۱ رسید، اما با توجه به افزایش جمعیت در این شهر باید حداقل ۱۵ ایستگاه به بهره‌برداری برسد. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سازمان شهرداری و سازمان آتش‌نشانی تا پایان سال ۹۵ این هدف محقق شود.
بر اساس گفته‌های مومنی، با توجه به جمعیت آماری در منطقه گلسار رشت، یکی از مهم‌ترین طرح‌های دردست اجرای این سازمان، احداث ایستگاه آتش‌نشانی در بلوار دیلمان است. اقدامات اولیه این طرح هم انجام شده است. او درباره این موضوع می‌افزاید: با توجه به ضرورت توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی در خیابان‌های پرترافیک کلانشهر رشت پیش بینی می‌شود، احداث ایستگاه در بلوار شهید افتخاری در مسیر جاده رشت به فومن و ایستگاهی در منطقه پستک گلسار یکی دیگر از طرح‌های در دست اجرای سازمان آتش‌نشانی است.
هم‌اکنون رشت دارای ۱۱ ایستگاه آتش‌نشانی و ۲۸۷ نیرو است؛ از این تعداد ۴۱ نفر پرسنل ستادی هستند ضمن این‌که مجموع خودروهای سبک و سنگین سازمان آتش‌نشانی در رشت، ۶۷ دستگاه است. از این تعدادخودرو ۳۹ دستگاه اطفاء حریق آماده به کار هستند. مومنی یکی از چالش‌های پیش‌رو در سازمان آتش‌نشانی را نیاز به تجهیز ناوگان و افزایش پرسنل دانست و می‌گوید: با توجه به آیین‌نامه‌های وزرات کشور، به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه آتش‌نشانی و به ازای هر ۲۵۰۰ نفر، یک آتش نشان نیاز است. با توجه به جمعیت آماری شهر رشت، سازمان به جذب ۶۳ نفر نیرو که بیشتر آنها بومی استان هستند، اقدام کرده است. مومنی با اشاره به اجرای فاز دوم طرح بازدید ایمنی از اصناف رشت بیان می‌کند: با توجه به وضعیت استراتژیک بازار بزرگ رشت، ایستگاه‌های ۱و ۷ و ۸ در نزدیک به بازار مستقر شده‌اند. در نه ماه سال گذشته ۱۰۸ مورد آتش‌سوزی در فضاهای تجاری رخ داد. این آمار در در مدت مشابه سال جاری به ۷۹ مورد کاهش یافته است؛ یعنی ۲۷ درصد کاهش.

 

محبوس شدن در آسانسور؛ رایج‌ترین حادثه
مومنی در ادامه تصریح می‌کند: در نه ماه سال جاری، آتش‌نشانان و تیم‌های امداد نجات سازمان آتش‌نشانی، در ۲۳۹۲ مورد حریق، حادثه و خدمات‌رسانی به شهروندان رشت شرکت داشته‌اند. در میان این حوادث، محبوس شدن در آسانسور با ۵۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
مومنی درباره ارتقا سطح کیفیت خدمات ایمنی سازمان آتش‌نشانی رشت به شهروندان می‌گوید: ایستگاه‌های ۱، ۳، ۵، ۷ در رشت مجهز به آمبولانس اورژانس هستند. بلافاصله بعد از تماس با ۱۲۵ و نظر به تشخیص کار‌شناس مربوطه، این خودروهای امدادی همزمان با خودروهای آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام می‌شوند. معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی رشت از اجرای طرح غربالگری و ارزیابی پزشکی اولیه، برای تشخیص سلامت تمامی پرسنل سازمان آتش‌نشانی در روز‌های اخیر خبر داده و می‌گوید: بر اساس تفاهم نامه ایی که بین سازمان آتش‌نشانی و مرکز بهداشت رشت منعقد شده است، با هدف ارتقای سطح دانش ایمنی و خدمات رسانی بهتر به کارکنان مرکز بهداشت شهرستان رشت غربالگری پرسنل، معاینات بالینی، آزمایش و انجام واکسیناسیون برای کارکنان این سازمان انجام شد.
هشدار در مورد قاتل نامرئی
مومنی با توجه به آغاز فصل زمستان درباره مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن هشدار داده و می‌افزاید: با توجه به این‌که هر ساله این قاتل نامرئی جان تعداد کثیری از هموطنان را می‌گیرد، مردم باید نسبت به مسائل ایمنی و رعایت استفاده از وسایل استاندارد مانند بست‌ها، شیلنگ و لوله بخاری دقت بیشتری داشته باشند. مومنی برای جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی و مهار شعله‌های آتش در بافت‌های قدیمی و فرسوده رشت که بیشتر از مصالح قابل اشتعال ساخته شده، از شهروندان گیلان خواست که حداقل هر ۶ ماه یکبار، سیم‌کشی‌های منازل و محل کار خود را بررسی کنند تا از خطرات احتمالی اتصالات برق در بروز آتش سوزی پیشگیری شود.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *