لرزه های دلهره آوره؛بهروز مهدیزاده
زلزله11

شمال ما: در هفته‌های اخیر مردم گیلان چند زمین لرزه خفیف را در برخی از نقاط استان احساس کردند. زمین لرزه‌هایی کوچک که هرچند کوچک بود اما مردم را نگران و خاطره تلخ زلزله رودبار را در ذهن مردم تداعی کرد. باز هم این سوال در ذهن همه مردم ایجاد شده است که این زلزله‌های کوچک در گیلان، خبر از وقوع یک فاجعه می‌دهند یا برعکس چیزی جز چند زلزله معمولی که ممکن است هر لحظه اتفاق بیفتد، نیست.
البته در این میان، نکته مهم نه «وقوع زلزله» بلکه آماده بودن استان نسبت به وقوع چنین حادثه ای است. آیا گیلان آمادگی دارد که در صورت زلزله‌هایی شدیدتر بلافاصله اقدامات موثری انجام دهد؟ چقدر در طرح‌های عمرانی موارد ایمنی زلزله لحاظ شده است. تصوری عامیانه وجود دارد که یک فاجعه بزرگ هیچ‌وقت دوبار تکرار نمی‌شود! این رفتار را شاید در مدیریت کلان کشور هم بتوان مشاهده کرد؛ به گونه‌ای که مدیریت بحران را در آمادگی و مقابله با حوادث می بیند نه پیشگیری از آن.
۹ زمین لرزه به بزرگی ۲ تا ۴ ریشتر در شهرهای گیلان تنها در نیمه اول تیرماه جاری، نگرانی بسیاری از مردم را نسبت به قریب الوقوع بودن یک فاجعه دیگر دوچندان کرده است. اگرچه ایران به‌عنوان یک کشور زلزله خیز معرفی شده است و وقوع زلزله‌های کوچک در سراسر این سرزمین مستعد به زمین‌لرزه عادی است، اما ۹ زلزله آن هم در مدت ۲ هفته نخست تیرماه بسیار دلهره‌آور و نگران کننده است.

۳ گسل خطرناک در گیلان
در این خصوص استاد زمین‌شناسی دانشگاه گیلان به همشهری می‌گوید: گیلان در واقع جزو واحد زمین شناسی گرگان- رشت است که بخش اعظمی از آن با رسوبات عصر حاضر (رودخانه‌ای، دلتایی و ساحلی ) پوشیده شده است. استان گیلان در قسمت شمال گسل معروف و بزرگ البرز قرار دارد که این گسل به صورت شرقی – غربی از گرگان تا لاهیجان گسترش دارد و مرز شرقی این گسل در گرگان و گنبد کاووس با لایه‌های ضخیم رس پوشیده شده است.
دکتر «فرزاد ستوهیان» بیان می کند: در حقیقت استان روی ۳ گسل اصلی البرز، لاهیجان و آستارا قرار دارد. زمین لرزه‌هایی که روی این ۳ گسل ایجاد می‌شود عمق کانونی کمی دارند و به همین دلیل جزو زمین لرزه‌های خطرناک محسوب می‌شوند.
این استاد دانشکده منابع طبیعی گیلان در ادامه می‌افزاید: ظاهرا این گسل‌های اصلی فعال شده‌اند و بر اساس آن گسل‌های فرعی دیگر را در مسیرهای شرق به غرب و جنوب به شمال ایجاد کرده است.
ستوهیان در مورد خطرناک بودن این زمین لرزه‌ها به همشهری می‌گوید: خطرناک بودن آنها به شرایط منطقه بستگی دارد. در واقع تکرار زمین لرزه‌های اخیر به بزرگی ۴ریشتر به خودی خود خطرناک نیست ولی این امکان وجود دارد که گسل البرز، آستارا یا لاهیجان با عمق‌های مختلف با شدت بیشتری فعال شوند؛ البته این فقط یک حدس است.
زمین لرزه هایی بر اثر فعالیت گسل البرز
وی می افزاید: گسل البرز یاگسل خزر در دامنه شمالی البرز، از لاهیجان تا جنوب گنبد کاووس به طول ۵۵۰ کیلومتر به موازات دریای خزر کشیده شده است. در حال حاضر این گسل فعال است و بسیاری از زمین لرزه های گیلان که در هفته‌های اخیر اتفاق افتاده، در نتیجه فعالیت این گسل است.
اگرچه پیش بینی دقیق وقوع زمین‌لرزه امکان پذیر نیست، اما شرایط زمین‌شناختی گیلان باعث شده که همیشه خطر زمین لرزه‌های بزرگ در کمین استان قرار داشته باشد.
وقوع زلزله‌های کوچک اخیر اگرچه برای نخستین بار و آخرین بار نخواهد بود اما این مهم را یادآوری می‌کند که گیلان در بستری از خطرات زمین‌شناسی قرار گرفته و هر لحظه امکان دارد که زلزله‌ای مشابه زلزله رودبار و منجیل اتفاق بیافتد.
ستوهیان با بیان اینکه گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی جزو مناطق زلزله‌خیز محسوب می‌شود، تصریح می کند: طول گسل لاهیجان ۵۵ کیلومتر است و یکی از خطرناک‌ترین گسل‌ها محسوب می‌شود، اما به طور کلی با وجود زمین لرزه‌هایی که اخیرا قسمت‌های مختلف گیلان را لرزاند، باز هم نمی‌توان وقوع یک زلزله بزرگ دیگر مانند زلزله منجیل و رودبار را پیش بینی کرد. این احتمال در مورد تهران هم سال‌هاست شنیده می‌شود و گفته می‌شود که هر لحظه ممکن است زمین‌لرزه‌ای تهران را ویران کند.
این استاد دانشگاه با مطالعه روی پیشنیه زمین لرزه‌های گیلان اعتقاد دارد: حدود ۷۰درصد زمین لرزه‌های گیلان عمق کانونی کمی دارند و در این دامنه جزو زمین لرزه‌های خطرناک محسوب می‌شود و در صورت وقوع می‌توانند خیلی مخرب باشند. اما با مقیاس‌های کوچک ۲ تا ۴ ریشتری خطری گیلان را تهدید نمی‌کند. هرچند که بزرگی ۴ ریشتر ممکن است ارتفاعات و خانه‌های روستایی را خراب کند.
در این میان مهم‌ترین قسمت ماجرا به مدیریت شهری گیلان و به علت تراکم بالای جمعیتی مربوط می‌شود. استانداردهای شهرسازی برای ساخت آپارتمان‌ها و اماکن عمومی باید به شکلی جدی مورد توجه قرار گیرد. به جز این کارشناسان دلایل لغزش زمین در گیلان را ۳ مورد از جمله عوامل زمین شناسی، مورفولوژیک اقلیمی و انسانی می دانند.
به گفته آنان سیاست هایی پیشگیرانه از قبیل کنترل برداشت مصالح از پای شیب دامنه‌ها عامل ایجاد لغزش زمین هستند.
همچنین عواملی نظیر برداشت بی رویه آب از سفره‌های آب زیر زمینی عمیق به عنوان عامل فرو نشست زمین‌ها، احداث بی رویه چاه‌های عمیق در شهرهای ساحلی، سدسازی‌های بی‌رویه و بی مطالعه، عدم رعایت حریم دریا و جنگل تراشی‌های بدون بررسی از دیگر عواملی است که به حفظ زمین و کنترل لغزش گسل‌ها که عموما با لایه‌های ضخیم رس پوشیده شده اند، کمک می‌کند. شاید در آینده‌ای نه چندان دور دلیل وقوع بسیاری از زمین‌لرزه‌ها را فعالیت‌های بشر معرفی کنند!

 

منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *