تابویی که شکست!بیلبورد 013

شمال ما: اگرچه نام «محمدعلی ثابت قدم» را نمی‌توان به عنوان شهردار جدید رشت عنوان کرد چرا که او تجربه تکیه بر کرسی شهرداری رشت به مدت یک سال از تیرماه ۹۱ را دارد اما آغاز دور جدید حضور او بر کرسی متزلزل شهرداری رشت از ۲۶ فروردین سال‌جاری قطعا می‌تواند خلاقیت، نوآوری و ابتکارات جدیدی را به همراه داشته باشد.

دکتر محمدعلی ثابت قدم که تحصیلات دکترای شهرسازی و تجربه‌های علمی و مدیریتی را در سابقه کاری خود به عنوان یک مدیر جوان و پرانرژی به همراه دارد طی کمتر از یک سال حضورش در به اصطلاح کلانشهر رشت با اجرایی‌کردن پروژه «پیاده‌رو خیابان‌ اعلم الهدی رشت» این پروژه فرهنگی، گردشگری را با نام خود در تاریخ شهرداری رشت ثبت کرد.

او فردی دارای خلاقیت و نوآوری است اما این شایستگی‌‌ها در برگیرنده‌ی همه‌ی خواسته‌های مردم شهر باران‌های نقره‌ای نیست؛ اعضای شورای رشت باید او را در مسیر توسعه و سازندگی شهر همراهی کنند.

ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی شهر رشت که یک تابوی قدیمی بوده و درآمدی سرشار برای عده‌ای از افراد خاص دربرداشت از اولویت‌ها بود. طی سالیان گذشته در راستای فعالیت این افراد به واسطه قراردادی که با شهرداری منعقد کرده بودند منافع آنان و حامیانشان به خوبی تامین می‌شد و حتی گستاخی و سودجویی برخی از آن‌ها در قالب کانون‌های تبلیغاتی به حدی رسیده بود که با برپا کردن تابلوهای تبلیغاتی غیرمجاز دست به کار شده بودند.

اما آنچه که صبح روز گذشته در ضلع شمالی چهارراه گلسار نظر نگارنده را جلب کرد، پایه‌های قطع شده یکی از بیلبوردهای تبلیغاتی بود. هم‌زمان در یک زاویه ۱۸۰ درجه در حاشیه میدان شهید انصاری حذف کلیه تابلو‌ها و بیلبوردهای تبلیغاتی کوچک و بزرگ از سیمای این میدان قدیمی شهر که اسب آبی و آبشار آن برای بسیاری از شهروندان این شهر فضایی زیبا و دوست‌داشتنی و خاطره‌آور است، ‌چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کرد.

سیمای طرفین چهارراه گلسار آن‌چنان در طی سالیان اخیر مملو از تبلیغات کوچک و بزرگ بود که دیگر چهره شهر برای شهروندان آزاردهنده و غیرقابل تحمل شده بود.

اما در این روز‌ها با نگاهی گذرا به طرفین این میدان سادگی و آرامش قابل لمس است.

بنابراین آنچه که مردم و شهروندان از شهرداری که دارای سابقه کاری و علمی ارزشمند است و همواره کارنامه کاری‌اش اثربخش بوده است می‌خواهند این است که از این پس در راستای جانمایی تبلیغات محیطی، آراستگی و نظم و انضباط را مدنظر قرار دهد. قراردادن فضای تبلیغات در اختیار افرادی که با مشتریان خود نیز صادق نیستند؛ ‌با برخی قرارداد یک‌ساله می‌بندند و به واسطه عدم حضور مشتری در استان بنر‌ها و بیلبوردهای تبلیغاتی را هرازچندگاهی پایین می‌کشند و به شرکت‌های دیگر می‌فروشند، می‌طلبد شهرداری با جانمایی صحیح و دقیق فضاهای تبلیغاتی و عقد قرارداد یک‌ساله با همه کانون‌ها در جهت منافع شهروندان قدم بردارد و راه‌ فرصت‌طلبی این دسته از افراد را مسدود کند.

قطعا ابتکار عمل و جدیت در جمع‌آوری تابلوهای تبلیغاتی غیرمجاز در رشت توسط آقای ثابت‌قدم صورت گرفت چرا که تا پیش از این هیچ مجموعه و سازمانی در شهرداری رشت جرات روبه‌رو شدن با افرادی که سکان تبلیغات محیطی شهرداری رشت را با قرارداد معروف ترکمنچای داشتند، نداشته و صرفا با آنان مدارا می‌کردند و ماحصل این مدارا آنچه است که می‌بینیم؛ فضای تبلیغات محیطی بسیار شکننده و خشن رشت.

چرا که طبق اصول تبلیغات، تبلیغاتی موثر است که برای مشتری جذابیت و برای سیمای شهری آراستگی به همراه داشته باشد، ‌اما افراد ناآگاه با تبلیغات خود برای مشتری دافعه و برای سیمای شهری «برهم‌ریختگی» به همراه داشته‌اند.

 

منبع: گیلان امرو؛ سعید سیمیاری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *