به بهانه حاشیه‌های کنسرت گروه پالت در رشت؛کنسرت98

سالن‌های اجرای موسیقی در گیلان با کم و کاستی‌های زیادی مانند بی‌کیفیت بودن صدا، نامتناسب بودن صندلی‌ها و شیبدار نبودن سالن که مانع دید و تسلط مخاطبان می‌شود روبروست و…

شمال ما: در روزهای اخیر به دلیل مشکل تکراری نبود سالن حرفه ای برای اجرای موسیقی، شاهد گلایه و اعتراض بسیاری از مردم شهر رشت بودیم. در گذر زمان موسیقی همواره به عنوان یک کالای فرهنگی محبوب در بین اقشار مختلف مردم جامعه، طرفداران خاص خود را داشته است. علاقه‌مندان به موسیقی با تقبل هزینه‌های گزاف بلیت‌های کنسرت را خریداری می‌کنند، اما در سالن‌های اجرای موسیقی با کم و کاستی‌های زیادی مانند بی کیفیت بودن صدا، نامتناسب بودن صندلی‌ها و شیبدار نبودن سالن که مانع دید و تسلط مخاطبان می‌شود، روبه رو می‌شوند. در رشت شاهد اجرای گروه موسیقی پالت بودیم که نامناسب بودن سالن مورد انتقاد شهروندانی واقع شد که برای دیدن اجرای گروه پالت آمده بودند.
نبود سالن‌های با کیفیت برای اجرای موسیقی یکی از مشکلات شهر رشت است و این معضل موجب شده که شهروندان باوجود هزینه‌های گزاف نتوانند از یک فضای مطلوب برای شنیدن صدای هنرمندان محبوب خود لذت ببرند. در همین زمینه با چند تن از فعالان حوزه موسیقی و مسئولان گفت و گو کردیم.
تلاش و دقت برگزارکنندگان کنسرت
«بهرنگ تاج بخش» یکی از فعالان فرهنگی در رشت با اشاره به کمبود سالن اجرای موسیقی استاندارد در استان به همشهری گفت: متاسفانه ما در استان از نظر سالن خوب در مضیقه هستیم و به همین دلیل بعضی از افراد با توجه به علایق مردم، در تالارهای عروسی و استادیوم‌های ورزشی کنسرت‌های موسیقی برگزار می‌کنند.
وی افزود: این مساله باعث می‌شود مخاطبی که بلیت ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی را برای دیدن کنسرت تهیه کرده، با  مشکلات زیادی مانند کیفیت پایین صدا و نور  مواجه شود. تاج بخش با اشاره به بی کیفیت بودن اجرای کنسرت‌های موسیقی در سالن‌های عروسی و استادیوم‌های ورزشی گفت: وضعیت برگزاری کنسرت در گیلان با استانداردهای سالن‌های تهران فرسنگ‌ها فاصله دارد.
به جز وی «آرش انتظامی» برگزار کننده کنسرت در گیلان هم با اشاره به مشکلات سالن‌های اجرای موسیقی در گیلان به همشهری گفت: تنها سالنی که صندلی آمفی تئاتر و استاندارد در شهر رشت دارد مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) است . وی افزود: البته سالن‌های خوب دیگری هم در رشت هستند اما سن کوچکی دارند و برای اجرا مناسب نیستند.
انتظامی‌در خصوص کیفیت صدا   در سالن‌های عروسی و استادیوم ورزشی گفت: درست است که در استان با مشکلاتی نظیر کمبود سالن حرفه ای برای اجرا روبه‌رو هستیم، اما من فکر می‌کنم نباید همه مسئولیت‌های برگزاری یک کنسرت را بر دوش مسئولان گذاشت چون تهیه کننده نقش اصلی را در این زمینه بر عهده دارد.
انتظامی‌در ادامه با اشاره به نقش کلیدی تهیه‌کننده در برگزاری کنسرت گفت: اگر در سالن اجرای کنسرت مشکلی به وجود بیاید، مردمی‌که بلیت خریده‌اند حق اعتراض دارند. وی گفت: من به عنوان تهیه کننده بارها پیش آمده   که اگر به هر دلیلی مردم از کیفیت صدا ناراضی بودند، از آنها عذر خواهی کردم و پول بلیت را به آن‌ها پس دادم. انتظامی‌در ادامه تصریح کرد: مدیریت برگزاری کنسرت به عهده تهیه کننده است و تهیه کننده باید با مدیریت درست مانع رفتن آبروی گروه و آبروی   شهر شود. انتظامی‌در ادامه یکی دیگر از چالش‌های استان را رقابت ناسالم گروه‌های برنامه گذار کنسرت بیان کرد و گفت: اغلب این گروه‌ها بدون هماهنگی با هم همزمان ۲ خواننده معروف را به رشت دعوت می‌کنند و این مساله در نهایت باعث کاهش فروش بلیت هر دو خواننده می‌شود.  وی افزود: به اعتقاد من انجمن موسیقی ارشاد اسلامی‌گیلان باید نظارت جدی روی صدابرداری، کیفیت و امنیت سالن داشته باشد تا گروه‌های کنسرت گذار به دور از حاشیه‌ها بتوانند برنامه‌های خود را به درستی پیش ببرند.  انتظامی‌در ادامه با اشاره به مسئولیت مهم تهیه کننده در برابر گروه و همچنین انتظارات مردم برای دیدن یک اجرای با کیفیت گفت: برگزاری کنسرت یک کار کاملاً حرفه ای است و نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.  وی گفت : وقتی سالنی برای اجرای موسیقی در اختیار گروه قرار می‌گیرد، نباید به دلیل برگزاری همایش‌ها و مراسم دیگر وسایل گروه تا زمان اجرا جابه جا شود. چون به عنوان نمونه اگر یک باند موسیقی فقط یک میلی متر جابه جا شود ممکن است ساعت‌ها زمان ببرد تا دوباره کیفیت صدای آن بررسی شود.
انتظامی‌در ادامه با عذر خواهی برای مشکلی که برای یکی از فعالان رسانه ای گیلان در کنسرت گروه پالت در روزهای اخیر پیش آمد، افزود: به نظر من تهیه کننده این کنسرت باید پاسخگوی اعتراضات مردم به ویژه اصحاب رسانه باشد.
افتتاح دو سالن بزرگ
مسئول روابط عمومی‌اداره کل ارشاد اسلامی‌گیلان در همین زمینه به همشهری گفت: سالن‌های ما در رشت در حد مطلوب هستند و بی کیفیت نیستند اما تنها سالن مناسب رشت سالن مجتمع خاتم الانبیا(ص) است که تهویه و سالن آکوستیک خوب دارد.  «قاسم مصفا» بیان کرد: درخواست عمومی‌برای حضور در کنسرت‌ها بسیار زیاد است. قطعا سالن‌های بهتر با ظرفیت زیر ۵۰۰ نفر وجود دارد .اما چون معمولا بیش از هزار نفر برای کنسرت‌ها اقدام   خرید بلیت می‌کنند، تنها جایی که مناسب این کار است سالن‌های عروسی است و در این سالن‌ها کنسرت برپا می‌شود.
مصفا اشاره کرد: این‌گونه نیست که این سالن‌ها کیفیت نداشته باشند. از قبل هم کارشناس موسیقی استان هم از وزارتخانه در سالن حضور پیدا می‌کنند و شرایط سالن را می‌بینند و بعد مجوز اجرا می‌دهند. بنابراین این سالن‌ها از حداقل استاندارد از نظر فضا، تهویه هوا و .. برخوردارند. البته خود کنسرت‌گذار باید امکانات مناسبی را برای صداگذاری ایجاد کند تا مردم هم راضی باشند. رئیس روابط عمومی‌ارشاد اسلامی‌گیلان در مورد هزینه‌ای که ارشاد برای هر کنسرت می‌گیرد هم بیان کرد: هزینه‌ها چندان بالا نیست و انجمن موسیقی این هزینه را برای حمایت از گروه‌های موسیقی استفاده می‌کند؛ چنانچه در ماه اخیر برنامه آموزش موسیقی داشتیم. یا برای اعزام گروه‌های موسیقی به خارج از کشور و کشورهایی چون روسیه، لهستان و… حمایت مالی می‌کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد که با افتتاح تالار مرکزی رشت که گنجایش بیش از هزار نفر را دارد   بخشی از مشکلات مربوط به نبود سالن مناسب حل شود . وی افزود: همچنین با افتتاح ساختمان جدید شهرداری رشت در میدان گیل که سالن آمفی تئاتر ۸۰۰ نفره دارد امیدواریم که شهروندان هم به مکانی مناسب برای دیدن برنامه‌های دلخواه خود دست پیدا کنند.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *