تالاب کیاکلایه ۰۱۱

شمال ما: محله کیاکلایه لنگرود، از قدیمی‌ترین محله‌هایی است که مردم در آن ساکن هستند.این محله قبل از بقعه آقا سید محمد کیاکلایه قرار دارد و در حال حاضر هزار خانواده دارد که شغل بیشتر آنها کشاورزی است. مردم لنگرود مدت‌هاست که از نابودی استخر ملی کیاکلایه در رنج هستند و کسی به مشکلات آنان رسیدگی نمی‌کند.

تغییر کارکرد آبرسانی استخر به مزارع
«محمد شاه مرادی» از ساکنان این منطقه به همشهری گفت: تالاب کیاکلایه یک تالاب ملی و از بهترین نعمت‌های خداوندی است که نصیب مردم لنگرود شده است، اما نتوانستیم از این نعمت الهی به درستی استفاده کنیم.
وی افزود: این استخر در سال ۴۲ به ثبت ملی رسیده است، اما در طول ۱۰ سال گذشته قسمت‌هایی از زمین آن به فروش رفته است. ثمره این کار برای مردم کیاکلایه چیزی جز آبگرفتگی‌های بسیار شدید در روزهای بارانی و سوختگی مزارع در اثر کم‌آبی نیست.
«محسن احمدی» هم دیگر ساکن محله کیاکلایه است که به همشهری گفت: تالاب کیاکلایه با همه وسعت و زیبایی‌اش به زباله‌دان لنگرود تبدیل شده است که با توجه به مرکزیت این منطقه در شهر، مایه سرافکندگی لنگرودی‌ها شده است.
«جعفر صادقی» هم بیان کرد: این استخر آب انبار طبیعی منطقه بود. ۱۱ نهر ثبت شده و قدیمی در این منطقه وجود داشت که با استفاده از این تالاب به مزارع کشاورزی منطقه آبرسانی می‌کرد، اما اکنون مردم باید منتظر آب سپیدرود باشند تا بتوانند برای آبیاری زمین‌های خود از آن استفاده کنند.
«شایان جوادی‌فر» هم از جوانانی است که به وضعیت تالاب کیاکلایه و آلودگی‌های آن اعتراض دارد و در گفت‌و‌گو با همشهری افزود: مسئولان باید به فکر حفظ و صیانت از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی باشند. با تخریب آنها فرهنگ غنی از بین می‌رود و آیندگان از وجود آنها بی‌بهره خواهند ماند.
وی تصریح کرد: از این تالاب بزرگ که حدود ۲۷۰ هکتار بوده، فقط ۱۶۰ هکتار دیگر باقی مانده است. با همت مسئولان می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا ضمن نجات این منطقه از زباله‌های انباشت شده، آن را به مرکز بزرگ گردشگری و تفریحی تبدیل کرد.
کیاکلایه، نیازمند لایروبی و پاکسازی از زباله
یک کار‌شناسان گردشگری درباره این مشکلات گفت: استخر ملی کیاکلایه می‌تواند بهترین منطقه گردشگری در ایران باشد. این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب، هوای خوب و مطبوع و وجود گونه‌های مختلف پرندگان، می‌تواند به یک قطب تفریحی بدل شود.
«رضا نعیمی» افزود: کشورهای مطرح گردشگری با ایجاد فضاهای مصنوعی توریست را به سمت این مناطق سوق می‌دهند، اما وقتی در شهرستان لنگرود چنین نعمت خدادادی وجود دارد، باید با برنامه‌ریزی صحیح و اهمیت دادن به صنعت توریسم به ارتقای سطح گردشگری شهرستان لنگرود کمک ‌کنیم.
وی اشاره کرد: با لایروبی و حاشیه سازی دور این استخر ملی می‌توان از این منطقه بکر به نفع مردم قدم برداشت.
به گفته وی، بخشی از زباله‌ها به المان‌لنگه لنگرود انتقال داده می‌شود اما از آنجا که همیشه این اتفاق نمی‌افتد، حاشیه استخر به جز انتشار بوی بد، موجب خشک شدن تالاب می‌شود.
«حسین پورنصرتی» دیگر شهروند ساکن منطقه کیاکلایه هم اضافه کرد: معضل آبگرفتگی در لنگرود به علت پر شدن این استخر بزرگ است و اگر مقدار باقیمانده از این استخر پر شود، بی‌شک کل لنگرود زیرآب خواهد رفت، بنابر این لازم است به وضعیت تالاب رسیدگی شود.
وی افزود: بوی تعفن زباله‌ها در این منطقه زیبا، حاصل عملکرد نامناسب مسئولین شهرستان است که باعث نارضایتی مردم منطقه شده است. اعتراضات ما هم تاکنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است.
فرماندار لنگرود پیش از این و در گفت وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود روزانه در این شهرستان بیش از ۱۲۰ تن زباله تولید می‌شود که این آمار روزهای عادی است و در زمان تعطیلات از ۲۰۰ تن هم تجاوز می‌کند.   «حجت جوادپور» تاکید کرده بود که با توجه به نبود دستگاه زباله‌سوز و کارخانه کمپوست، شهرداری‌ها، اقدام به جمع آوری زباله‌ها و‌‌ رها سازی آن‌ها در مکان‌های مختلف می‌کنند.  به تایید فرماندار این شهر، احداث کارخانه کمپوست لنگرود در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به تصویب رسیده بود و طبق پیش‌بینی‌ها ۵۱ درصد از اعتبار این کارخانه از بخش خصوصی و ۴۹ درصد از اعتبارات کشوری و استانی تامین می‌شد، اما گویا تا به سرانجام رسیدن وعده‌ها و طرح‌ها، استخر کیاکلایه همچنان باید رنج زباله را به جان بخرد.

منبع: همشهری؛ مرضیه عسکری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *