لزوم ساماندهی مشاغل ورودی‌های شهر؛رشت ۰۴۹

حدود دو سال پیش از سوی اعضای شورای شهر رشت و شهردار وقت، اجرای برنامه‌هایی برای ساماندهی ورودی رشت مطرح شد اما…

 

شمال ما: امروزه از مبلمان شهری به عنوان هنری برای شکل دادن به فضاهای شهری یاد می‌شود؛ البته مدت‌هاست که مبلمان شهری فعالیتی فراتر از زیبایی دارد؛ حفظ هویت بومی- محلی در مبلمان شهری از اولویت برخوردار است. در این میان مبادی ورودی شهرها از جمله نقاطی است که ایجاد و نصب مبلمان شهری در آنها اهمیت بسیاری دارد. از مبادی‌های ورودی به عنوان پیشانی شهرها نام برده می‌شود. بسیاری از کارشناسان ادعا می‌کنند که ورودی هر شهر می‌تواند نقش شناسنامه فرهنگی شهر را داشته باشد، به گونه‌ای که چکیده‌ای از فرهنگ، تاریخ و ویژگی‌های طبیعی شهر را در معرض دید گردشگران قرار دهد. رشت نیز در چند سال گذشته با مهاجرت از روستا‌ها و شهرهای کوچک‌تر مواجه بوده و شاید به همین دلیل است که سیمای نامناسب و چشم‌انداز ناهمگونی در ورودی شهر شکل گرفته است.
وعده‌ای که عملی نشد
حدود ۲ سال پیش از سوی اعضای شورای شهر و محمد ابراهیم خلیلی، شهردار وقت رشت، اجرای برنامه‌هایی برای ساماندهی ورودی رشت مطرح شد. در دوره شهردار قبلی رشت از ساماندهی مبادی ورودی رشت به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های شهرداری نام برده شده بود. خلیلی در زمان تصدی کرسی شهرداری، اعلام کرد که مبادی ورودی شهر، نخستین منظره‌ای خواهد بود که میهمانان رشت خواهند دید. حالا پس از گذشت بیش از یک سال از وعده‌های مطرح شده، مبادی ورودی رشت همچنان در انتظار ساماندهی و زیبا سازی است. حدود یک ماه به آغاز سال نو باقی مانده، مسافران نوروزی باز هم تغییری در مبادی شهر نخواهند دید!
زیباسازی ورودی‌های رشت، تا سال آینده
رئیس شورای شهر رشت درباره زیباسازی ورودی‌های شهر به همشهری می‌گوید: شورای اسلامی شهر رشت در این حوزه برنامه‌هایی را تعریف کرده است.
حتی در بودجه امسال شهرداری برای این فعالیت عمرانی ردیف بودجه پیش‌بینی شده بود، اما به دلیل این‌که در حال حاضر تمام تمرکز شهرداری و شورای شهر بر اتمام پیاده‌راه‌سازی بافت مرکزی شهر است، زیبا سازی و نصب المان‌ها در ورودی‌های رشت به سال آینده موکول شده است.
«محمدعلی رفیعی نوده» درباره اجرای طرح‌های بومی و محلی در ورودی‌های رشت بیان کرد: پیشنهاداتی از سوی سازمان زیباسازی به شورا رسیده که باید در کمیسیون فرهنگی و بهداشت و محیط زیست بررسی شود. تمام تلاش افراد بر الگوبرداری از نمونه‌های موفق است، اما این به معنای بی‌توجهی به مسائل بومی نیست. بی‌شک مبلمان و نمادهای بومی و محلی متناسب با فرهنگ و سنت استان‌ها اجرا می‌شود.
ساماندهی مشاغل ورودی‌های شهر
«امیر حسین علوی» دیگر عضو شورای رشت که عضو کمیسیون توسعه و عمران هم هست درباره ساماندهی مشاغل مختلف در مبادی ورودی رشت می‌گوید: این موضوع سال آینده مورد توجه قرار می‌گیرد.
مجموعه اعضای شورای شهر معتقدند که ورودی‌های رشت با توجه به حضور برخی مشاغل، تناسبی با این کلان شهر ندارد؛ به همین دلیل ساماندهی این مشاغل در دستور کار قرار دارد. وی می‌افزاید: پیش از نوروز امسال، با مشارکت زیرمجموعه‌های شهرداری، بحث ترمیم آسفالت، لکه‌گیری و رنگ‌آمیزی معابر و جدول‌ها انجام می‌شود. امیدوارم با پایان یافتن پروژه پیاده راه فرهنگی رشت، ساماندهی مبادی‌های ورودی شهر در اولویت قرار بگیرد.
فراخوان عمومی برای اجرای طرح‌های زیباسازی
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری رشت نیز در این رابطه به همشهری می‌گوید: در حال حاضرعملیات عمرانی و بازسازی بعد از میدان گیل در مسیر جاده تهران ادامه دارد؛ در سال آینده نیز بحث مبلمان در این مسیر اجرا خواهد شد.
«محمد باقر بشردانش» بیان می‌کند: طرح‌ها و نمادهای ورودی‌های شهر در یک فراخوان عمومی انتخاب می‌شوند. سعی خواهیم کرد این طرح‌ها محور بومی و محلی داشته باشند.
بشردانش درباره نصب نمادهایی در پیاده‌راه فرهنگی شهر نیز می‌افزاید: بر اساس تعریف مشاور پروژه، ۶ نقطه برای نصب نماد‌ها در نظر گرفته شده است.
وی همچنین به رنگ‌آمیزی دیوارهای بلااستفاده رشت اشاره می‌کند و می‌گوید: پیش از عید نوروز رنگ آمیزی دیوار‌ها در نقاط مختلف رشت به اتمام می‌رسد.
در حال حاضر دیوارهای کارخانه زمزم با عنوان «رنج و برنج و میراث کهن گیلان»، مدرسه دهخدا با عنوان« کتابخوانی» و کارخانه چوب‌بری جاده فومن با موضوع« تالاب عینک» در حال رنگ آمیزی هستند. همچنین در بوستان مفاخر رشت، مجسمه‌هایی از شخصیت‌های بومی و فرهیخته استان نصب می‌شود.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *