محدثه مهدوی
کعبه ۰۱۱

شمال ما: دلمان بهر عزای حاجیان سخت گرفت! بوی روضه‌های دشت کربلا می‌آید‌؛ چقدر قصه برایم آشناست! باز هم بوی محرم می‌آید؛ بوی شهادت… بوی خون… بوی غربت و مظلومیت…

عید قربان امسال زیر بار غم قربانیان منا، کم‌فروغ شد و جهان اسلام را عزادار کرد.

در سرزمینم خواهران و برادران چشم انتظار از شوق بازگشت عزیزشان را داغدار کرد!

به‌راستی آنان که در سرزمین وحی پرکشیدند و قربانی خودخواهی و بی‌کفایتی حکام سعود شدند، در زمزمه دعای عرفه چه آرزو کردند که پلاکارد سبز خیر مقدم سردر خانه‌‌هاشان به پیام تسلیت تبدیل شد!!

آنها که در منا پرکشیدند، مصداق آیه ۱۰۰ سوره نساء «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» هستند که به تفسیر، یک مصداق آن، سفر الهی و زیارت خانه خداست.

اینک حوادثی مانند سقوط جرثقیل، آتش گرفتن هتل و… نشان می‌دهد که دولت سعود به دلیل حمایت از داعش و حمله به یمن، فرصت رسیدگی به حجاج را ندارد. فاجعه منا با مدیریت صحیح قابل پیشگیری بود و دولت عربستان سعودی باید در برابر اتفاقات هولناک مراسم حج همچون فاجعه منا، پاسخگو باشد.

حج یکی از ارکان دین اسلام است؛ بر این اساس حرم امن الهی باید جایگاهی مطمئن برای مسلمین باشد. کشته شدن حاجیان نشانه بی‌لیاقتی دولت عربستان در حفاظت از جان مهمانان خانه خداست. لذا برای چندمین بار به اثبات رسید که عربستان در برگزاری اجرای فریضه حج لیاقت و کفایت لازم را ندارد.

مولای من آیا هنوز آمدنت را بها کم است…

زمین دیگر جای امنی نیست، کودکان و زنان و مردان این سیاره عده‌ای بر اثرخودخواهی دشمن در جنگ و حملات موشکی، در نهایت مظلومیت می‌میرند و عده‌ای هم در هنگام ادای واجب دینی در مرکز زمین، در بیت‌الله الحرام کشته می‌شوند…!

آری… دلمان بهر عزای حاجیان سخت گرفت! بوی روضه‌های دشت کربلا می‌آید‌؛ چقدر قصه برایم آشناست! باز هم بوی محرم می‌آید؛ بوی شهادت… بوی خون… بوی غربت و مظلومیت…

با توجه به فجایع اخیر اتفاق افتاده در حرم امن الهی که باعث ریخته‌شدن خون هزاران مسلمان بی‌گناه شد، در این عصر جمعه از خداوند می‌خواهیم که ظهور حضرت را نزدیک بفرمایند تا عدالت بر جهان حاکم شود و زمین از شر دشمنان امن گردد.

«اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج»

 

محدثه مهدوی؛خبرنگار ایسنا گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *