نگاهی به مشکلات زیست محیطی گیلان؛بهروز مهدیزاده
دریای خزر 033

واقعیت امروز استان گیلان این است که به هیچ عنوان رفتار محبت آمیزی با طبیعت و محیط زیست نشده است، همیشه مسائل زیست محیطی قربانی توسعه و سیاست های دستگاه های اجرایی می شد…

 

شمال ما: گیلان استانی است که به دلیل داشتن هوای پاک، خاک حاصلخیز و فراوانی آب، اقلیم مناسب، نوار سبز ساحلی، جنگل وسیع هیرکانی و حیات وحش بی نظیر پتاسنیل بالایی برای توسعه یافتگی دارد. اما برای رسیدن به توسعه یک مورد حتما باید رعایت شود و آن چیزی نیست جز حفظ محیط زیست و منابع طبیعی گیلان. در واقع هر حرکتی به سمت توسعه باید فاکتور محیط زیست را در نظر داشته باشد. اما اتفاقی که در گیلان به مانند سایر نقاط ایران افتاده این بوده که در قطار توسعه واگنی به نام محیط زیست جایی نداشت. امروز واقعیت استان گیلان این است که به هیچ عنوان رفتار محبت آمیزی با طبیعت و محیط زیست نشده است، همیشه مسائل زیست محیطی قربانی توسعه و سیاست های دستگاه های اجرایی می شد. جالب این که در این سیاست ها هیچ گاه مسائل محیط زیستی جایگاه والایی نداشتند. لذا در هفته محیط زیست نگاهی انداختیم به مشکلات این عرصه که در حال ربودن زیبایی گیلان عزیز است.

به نظر اکثر مردم و حتی مسئولین بزرگترین چالش زیست محیطی که گیلان را در بر گرفته مسئله زباله است. این طلای کثیف در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بجای معضل به یک فرصت تبدیل شده است اما در گیلان روزی نیست که خبری از پیامدهای منفی دفن زباله شنیده نشود. روزانه ۲۰۰۰تن زباله در گیلان دو و نیم میلیون نفری تولید می شود. به عبارت دیگر تولید زباله به ازای هر گیلانی نزدیک یک کیلوگرم است. حال چنین حجم وسیعی از این زباله به جای این که وارد چرخه بازیافت شود در محل های دفن زباله تلنبار می شود. اما مشکل اصلی شیرابه ای کدر و بد بویی است که وارد مزارع و رودخانه ها شده وبه مرور سبب نابودی محیط زیست می شود. تنها حجم شیرابه تولید شده در سراوان روزانه ۱۸لیتر است که در نهایت به تالاب انزلی می ریزد. دفن زباله سراوان و محل دفن زباله های شهرستان ها بزرگترین آسیب را به آب های زیرزمینی، خاک، هوا و انتشار آلودگی و شیوع بیماری های خطرناک وارد می سازد. یکی از راه حل های کاهش این مقدار زباله ساماندهی پسماند از طریق طرح تفکیک از مبدأ است. طرحی که تا کنون در گیلان به خصوص رشت موفقیت آمیز نبوده و خود تبدیل به یک معضل بزرگ مدیریت شهری شده است. از طرفی سازمان محیط زیست تا کنون بارها وعده داده که مشکل زباله را با متقاعد ساختن صنایع به احداث سیستم تصفیه خانه فاضلاب تا حدی حل کند، اما موفقیت چندانی نتوانست در این راه به دست بیاورد، فقط در سال ۹۳ توانست ۳۰۰هزار مترمکعب فاضلاب صنایع را تصفیه کند. اکثر صنایع استان گیلان فاقد سیستم تصفیه فاضلاب هستند، از ۲۲ بیمارستان دولتی در سراسر گیلان تنها چهار بیمارستان مجهز به چنین سیستمی هستند. مابقی فاضلاب بیمارستانی و عفونی شان را به رودخانه های مجاور می ریزند، مثل بیمارستان رودسر و بیمارستان رازی رشت که اخیراً این بیمارستان وعده داده که حتما این سیستم را نصب کند. از سوی دیگر شهرک های صنعتی داریم که به یک چالش بزرگ سازمان محیط زیست تبدیل شدند چراکه با وجود فشارهای بسیار زیاد این سازمان ، این شهرک ها فاضلاب خود را بدون تصفیه به داخل رودخانه ها می ریزند. مشکل بزرگ دیگر مربوط به فاضلاب خانگی و شهری می شود که بدون هیچ گونه تصفیه ای مستقیما وارد دریای خزر می شوند. نمونه اش کثیف ترین رودخانه های جهان یعنی گوهر رود و زرجوب در رشت است که منبع بزرگ فاضلاب شهری و خانگی است که در نهایت با وارد شدن به تالاب انزلی به دریای خزر می ریزند. به سرانجام نرسیدن پروژه بزرگ شبکه جمع آوری فاضلاب شهر رشت با وجود گذشت دوازده سال و صرف بودجه هنگفت بر شدت این مشکل افزوده است.

.

جنگل 052

.

 

تخریب عرصه منابع طبیعی

یکی از عرصه های طبیعی که دستخوش تغییرات بزرگ شده معادن شن و ماسه بستر رودخانه هاست که به صورت بی رویه ای هر روز برداشت می شود. درواقع برداشت شن و ماسه و سنگ از رودخانه ها و سواحل دریا تبدیل به یک مشکل بزرگ زیست محیطی شده است. رودخانه های منشعب از سفیدرود در سراسر گیلان مکان های مناسبی هستند که متخلفان برداشت شن و ماسه چشم طمع به آن ها دوخته اند. اما موردی که برخورد با متخلفین این حوزه را سخت می کند تعدد متولیانی است که به متقاضیان برداشت مجوز می دهند. سازمان محیط زیست، اداره آب منطقه ای، شهرداری و اداره صنایع از ارگان هایی هستند که برحسب محدوده فعالیت خود در خصوص برداشت شن و ماسه بسیار ارزشمند سفیدرود مجوز صادر می کنند. نتیجه این عدم هماهنگی برداشت های بی رویه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از بستر این منابع بسیار گرانبها شده است. اما یکی دیگر از عرصه های طبیعی که مورد هجوم سودجویان قرار گرفته، حتی دستگاه های اجرایی دولت هم به بهانه توسعه استان اهمیتی برای آن قائل نیستند، جنگل های باستانی هیرکانی در گیلان است. مساحت جنگلهای گیلان حدود ۶۰۰هزار هکتار است. که در طی پنجاه سال حدود ده درصد ان به دلایل مختلف کاسته شده است. جنگل های هیرکانی شمال در دوران سوم زمین شناسی حدود ۵ میلیون سال قبل بوجود آمد و به همین دلیل به عنوان یکی از کهن ترین جنگل های جهان به شمار می رود. گونه های درختی فراوان از قبیل راش، ممرز، بلوط، انجیلی، توسکا، خرمندی، پلت، شیردار، نمدار، ون و سایر گونه ها در جنگل های استان یافت می شود. جنگل تراشی بدون احیای جنگل یکی از تهدیدهای مهمی است که حیات جنگل های گیلان را به خطر انداخته است. از قطع وسیع درختان در جنگل شفارود به بهانه ساخت سد گرفته تا جنگل تراشی منطقه حیران به بهانه برداشت شن و ماسه نمونه های دست اندازی به جنگل های کهن گیلان هستند. متاسفانه با وجود این که سازمان منابع طبیعی استان گیلان ادعا کرده که روند تخریب جنگل در طول ده سال گذشته به شدت کاهش یافته و توانسته سه درصد جنگل ها را احیا کند، اما به نظر منتقدین همچنان قطع وسیع درختان در جنگل های گیلان ادامه دارد، به طوری که عرض جنگل های گیلان از بیش از ۵۰کیلومتر به حدود ۳۰ کیلومتر کاهش یافته است. هرچند که ممکن است آمار سازمان منابع طبیعی خلاف این را ثابت کند.

.

دریا 011

.

 

آلودگی دریای خزر

همین که رودخانه های غنی از فاضلاب به دریای خزر می ریزند و همین که سموم دفع آفات و کودهای شیمایی پس از نفوذ به آب های زیرزمینی در نهایت به دریا سرازیر می شود گواه شدت آلودگی دریای خزر است. دریایی که زمانی مأمن جانوران بی نظیر دریایی چون فوک خزری، ماهی خاویاری ازون برون، کیلکا و خیلی دیگر از گونه های دریایی بود امروز شاهد کاهش شدید این جانوارن به دلیل صید بی رویه و همینطور آلودگی است. میزان آلودگی دریا به حدی است که آلوده ترین نقاط متعلق به سواحل استان گیلان بوده است. از مجموع ۱۷ نقطه که نمونه برداری شده سواحل استان گیلان از آلوده ترین نقاط تعیین شده است.

.

تالاب011

.

 

کاهش جمعیت حیات وحش

با وجود تلاش بسیار زیاد سازمان محیط زیست در حفظ طبیعت و حیات وحش و اقدامات مثبتی که دراین راه صورت گرفته اما هنوز به دلیل تخریب زیستگاه ها ما با کاهش جمعیت حیات وحش روبه رو هستیم. وقتی صید بی رویه در دریا و رودخانه ها ادامه دارد، وقتی شکار غیرمجاز به دلیل تعداد اندک محیط بانان زحمتکش و ضعیف بودن نظارت همچنان امان جانوران باارزش گیلان را بریده است، نمی توان نسبت به حفظ جمعیت حیات وحش خوشبین بود. تنگ شدن عرصه زندگی بر حیات وحش گیلان به خصوص چهارپایان بزرگ از قبیل پلنگ و خرس و گرگ و مرال و شوکا و گراز به نحوی که در بیشتر مناطق گیلان بسیاری از این حیوانات در خطر انقراض هستند. جاده سازی، سدسازی، طرح های برداشت چوب، و طرح های دیگر توسعه ای از جمله عوامل تهدید کننده زیستگاه این حیوانات به شمار می روند. متاسفانه کسی نمی تواند منکر این حقیقت شود که جمعیت حیات وحش گیلان رو به کاهش است.

موارد فوق در زمره مهمترین مشکلات زیست محیطی استان گیلان است، البته این تنها بخشی از گرفتاری هایی است که دامن طبیعت گیلان را گرفته و موارد بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد که رهایی از آن ها نیازمند راهکارهای نظارتی بسیار قدرتمند است. تغییرکاربری به تدریج همه مناسبات جغرافیایی گیلان را بهم ریخته است. افزایش جمعیت مهاجر به گیلان با وجود بیکاری زیاد جوانان بومی استان باعث شده که کشاورزی به دست فراموشی سپرده شود. نتیجه این فرآیند آلوده شدن خاک و آب گیلان و کاهش سطح زیر کشت در سراسر این منطقه سرسبز است. خاکی که بسیار حاصلخیز است به جای کشت و تولید محصول صرف ویلاسازی برای هموطنان سراسر کشور می شود، گردشگری به جای توانمند سازی روستاییان تبدیل به یک معضل زیست محیطی خواهد شد و دستاورد اقتصادی خاصی برای اهالی گیلان فراهم نخواهد کرد. در نتیجه با ادامه داشتن این روند رو به افزایش باید کم کم منتظر نابودی تمام منابعی باشیم که در طول هزاران سال هویت ما گیلانی ها را شکل داده بود.

 

منبع: گیلان فردا؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *