وضعیت هشدار دهنده هوای امسال؛گرمای زمین ۰۱۶

شمال ما: شرایط آب و هوایی زمین درحال تغییر است، آن‌هم به سرعت، درحدی که ناسا با گذشت هر ماه،‌نامی جدید را به عنوان گرمترین ماه سال معرفی می‌کند و این‌بار نوبت به ماه می ۲۰۱۶ رسیده‌است.

براساس گزارش ناسا، این آژانس اعلام کرد ماه می سال ۲۰۱۶ از زمان آغاز به ثبت شرایط دمایی سیاره زمین، گرمترین ماه در تاریخ به شمار می‌رود و دمای هوا در مناطق قطبی بسیار بالاتر از حد انتظار رفته‌است.

آمارها نشان می‌دهند آلاسکا با اختلاف دمای زیاد دارای گرمترین فصل بهار در طول تاریخ ثبت شده بوده‌است درحالی که دمای هوا در فنلاند در طول ماه می ۳-۵ درجه سانتیگراد بالاتر از حد معمول بوده‌است. همچنین دمای هوای ماه می در ۲۰ ایستگاه هواشناسی در سرتاسر جهان شکسته شده‌است.

از سویی دیگر، استرالیا گرمترین پاییز طول تاریخ خود را شاهد بوده‌است و میزان برف و یخ در قطب تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده‌ و به ۱٫۴ میلیون کیلومتر مربع کمتر از میانگین سطح برف و یخ قطبی در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ رسیده‌است.

دیوید کارلسون از برنامه پژوهشی آب و هوایی جهانی می‌گوید غیرعادی، عادی جدید شده‌است. وضعیت هوایی امسال بسیار هشدار‌دهنده‌تر از همیشه است و فاز ال‌نینوی گرمی که رخ داد تنها مسئولیت بخشی از این وضعیت را به عهده دارد. تغییرات سریع در مناطق قطبی نگران‌کننده هستند و آنچه در قطب‌ رخ می‌دهد روی بقیه جهان نیز اثرگذار است. در شرایطی که مشخص نیست این تغییرات دمایی قرار است ادامه دار باشند یا خیر.

هواشناسان می‌گویند افزایش تراکم دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر زمین که به واسطه فعالیت‌های انسانی ایجاد شده‌است، به واسطه وقوع ال‌نینو در سال ۲۰۱۶ وضعیت وخیم‌تری یافته است. از آنجایی که میزان آلودگی‌های انسانی نسبت به ال‌نینوی بزرگ سابق در سال ۱۹۹۷-۱۹۹۸ نزدیک به ۲۵ درصد افزایش داشته‌است، میزان تراکم دی‌اکسید کربن نیز در سال ۲۰۱۶ افزایش داشته‌است.

پیش از این ناسا ماه آوریل را به عنوان گرم‌ترین ماه سال ۲۰۱۶ اعلام کرده‌بود و با این وضعیت به نظر می‌آید سال ۲۰۱۶ همچنان رکورد‌دار گرم‌ترین سال تاریخ باقی بماند،‌دست‌کم تا آغاز سال ۲۰۱۷.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *