حمید پورعیسی
حمید پور عیسی ۰۱۲

شمال ما؛

 

روزنامه ای را در دست می گیریم نگاهی به صفحات آن می کنیم ، تیتر بزرگ آن را می خوانیم به گوشه و کنار آن نظر می کنیم رویدادها و اخبار گوناگونی را می بینیم حروف و کلمات حکایت از رویدادها و اخبار مختلف
می دهد صفحات روزنامه  مملو است از مطالبی که شاید اولین بار به چشم ما می خورد ، متفاوت از روزها و هفته های قبل ، اولویت مطالب دقیقاً در آن رعایت شده است ، خبرهای دست اول در اول صفحه و اخبار مهم بخشی از آن تیتر شده است ، عکس های متناسب با خبر حکایت از نوشته های مهمی می کند ، راحت و آسان به انبوهی از اخبار و اطلاعات می رسیم ، به نظر بسیار آسان می رسد لکن در پس این تجمع  اخبار  و اطلاعات و عکس ها ، کسی آن را سازماندهی می کند ، یک نفر با گذشت پاسی از شب آن را برای ما می بندد ، یک نفر برای تهیه خبر و انعکاس آن و رساندن آن به ما تلاش می کند ، برخی از خبرها حکایت از امری خطیر ، بعضی از آنها حکایت از امید و برخی حکایت از یاس و ناامیدی می کند، برخی نیاز به دقت بیشتر و برخی اگر اعتبار آن نباشد ، خبر نیستند ، چقدر باید تلاش کند تا خبر تحریف نشود، چگونه باید دقت کرد تا از دید مردم پنهان نباشد ، چگونه باید نظارت کرد تا خبر تهمت و افترا یا غلوی درباره کسی نباشد . مسئولی بی جهت زیر سوال نرود ، دروغی را راست جلوه ندهد و راستی را دروغ نکند ، چقدر باید دقت کند تا صداقت او خدشه دار نشود  همه اینها از آن کیست ؟ مسئولیت آن بعهده چه کسی است ؟

ما در اول روز مواجهه با فضای سازمان یافته شهری خود هستیم آنها را مدیون کسانی می دانیم  که شبانه روز تلاش
می کنند تا آسایش مردم فراهم شود و مردم براحتی بتوانند از امکانات اجتماعی بهره مند شوند،

در حوزه رسانه و اطلاع رسانی و خبر رسانی ما مدیون چه کسانی هستیم ؟

چه کسانی با نداشتن اقل امکانات بیشترین تلاش را می کنند؟ چه کسانی بجای روز ، پاسی از شب را هم برای تدوین و دقت و اعتبار اخبار زمان از آنها سپری می شود؟ چه کسانی برای تهیه کوچکترین یا بزرگترین خبر ، یا انعکاس یک رویداد ساعتها وقت را می گذراند خطرات را به جان می خرند ، حرفها ، کنایه ها ، سردی و گرمی را می خورند و
می چشند تا ما از یک خبر یا رویداد اطلاع پیدا کنیم ؟

آیا ما تاکنون با آن اندیشیده ایم ؟‌ آیا  تاکنون برای تدوین و انعکاس و بروی صفحه آوردن یک خبر یا انعکاس رویداد به آن خیره شده ایم که در پس این سطرهای امیدی و ناامیدی شور و شعف ، غمانه و شادمانه چه کسی ایستاده است؟

آیا به وسعت نگاه او ، عشق و علاقه ، شعور و اشتیاق ، جایگاه و حساسیت او فکر کرده ایم ؟

آیا به تولید ، نگارش ، بیان دقیق خبر او که خیره می شویم اندیشیده ایم ؟

و از همه ارزشمندتر ، عشق او به مخاطب را درک کرده ایم ؟

او صحنه های مختلف را تجربه می کند ، او اوضاع را می شناسد و در صدد شناخت بهتر اوضاع سیاسی و اجتماعی فرهنگی … است تا جهان و جامعه را برای  ما تعریف کنید تا به ما بفهماند که پیرامونمان چه خبر است او تلاش دارد تا به ما بگوید در کجای این جهان و جامعه ایستاده ایم حرکت ما چگونه است و مقصد ما کجاست ؟

او می تواند ما را به دیگران ، به جامعه و به جهان خودمان معرفی کند او می تواند توانمندی، توانایی ، عملکرد، موفقیت ، شکست ، ضعف ما را به جهان و جامعه و به ما بشناساند . او در دنیای حساس و ظریفی زندگی می کند او در دنیای خبرنگاری گام بر می دارد که شاید همانند لبه تیغی است که بسیار خطرناک است او خود را به خطر می اندازد تا ما با خطرات مواجه نشویم او ایثارگری می کند تا ما بدانیم و اطلاع پیدا کنیم و معرفت داشته باشیم.

او با صحنه های مختلفی همچون زلزله ، تصادفات ،سیل ، آتش ، جنگ ، جشن مواجه است ، او با کودک نوجوان ، جوان ، پیر ، کارگر وکارمند ، هنرمند ، قهرمان ، دانشمند و بی سواد ، افراد مثبت  و منفی ، رئیس و مرئوس ، مدیر ، زیردست سرو کار دارد ، زندگی او زندگی سختی است ، او اگر مهارت کلامی ، گفتاری ، رفتای متناسب با مخاطبین خود نداشته باشد دوام او در عرصه رسانه ها و مطبوعات و زندگی رسانه ای چندان نخواهد بود ،

او در شرایط سختی از موقعیت  اجتماعی است او نه تنها خطر ساز است بلکه خطر کشی او در جامعه باعث ایجاد امنیت اجتماعی و سلب نگرانی و اضطراب برای مردم خواهد شد .

او در بکارگیری از واژه ها و عبارات آنچنان ماهرانه عمل می کند تا خاطری را نیازارد و خانه ای را خراب نکند و آبرو و عرضی را در معرض تهتمت ها و افتارها قرار ندهد ، همراهی و هماهنگی او در کلام و نوشتار بهمراه تصویری گونه ای است که مخاطب از دیدن آن لذت می برد و مشتاقانه او را تحسین می کند.

او در داشتن سلامت اندام گفتاری و آناتومی رفتاری و تناسب سازی لحن و دور نمای از مصنوعی بودن رفتار و گفتار چنان تلاش می کند که معمارانه عمل کند و مهندسانه نمایان سازد تا مخاطبان به آن صدا و شیوه بیان علاقمندانه او را حس نمایند و جان و دل گوش به اعجازانه گویی کلمات موزون و منثور او بسپارند.

شاید زیباترین و شیرین ترین لحظات زندگی یک خبرنگار در آن مواقعی است که ببیند مخاطب شیرینی خبر را حس کرده است و لبخد رضایت بر لبان خواننده یا شنونده نشسته است در اینجا این سوال مطرح است که چگونه  می توان این احساس عمیق  او را درک کرد و او در مقایل این احساس چه چیزی را طلب می کند ؟

آیا غیر از این است که انتظار درک موقعیت و جایگاه و نقش خود را از من و شمای مخاطب خواننده ، شنونده ، مسئول و مدیر دارد ؟

آیا این توقع زیادی است ؟ نه این کمترین توجهی است که می توان به این قشر زحمت کش  و فعال و بینام و نشان کرد همه ما می دانیم که روزنامه ها ، مجلات ، رسانه ها از خود نام و نشانی دارند ، همه ما با آنها‌ آشنا هستیم ،

اما چه کسی آنها را با نام و نشان می کند و به ما می شناساند ، چه کسی به آنها هویت واقعی می دهد؟ آیا به جز نقش و شخصیت ارزشمند خبرنگار ، کس دیگری را سراغ دارید ؟

آدرس این منزل داران رسانه نشین ،‌آدرس گمنامی و بی نام و نشان است آنها بدنبال هویت عاشقانه بودن در دلهای طالب معرفت و دانش هستند تا نگاه مترحمانه و دلسوزانه و گوشه گیرانه ‌انها بدنبال بودن در همه جا  برای هستی یک ملت و مردم هستند آنها عینیت بخشی خود را در صحنه های مختلف به هجوم ما به یک خبر یا رویداد می بینند ،

آنها خود نیستند اما سفیری از اندیشه ها را به در خانه ی افکار و اندیشه های ما می فرستند  تا ما در دنیای بی خبری  و نا آگاهی فراموش نگردیم و گم نشویم .

آری اینان خبرنگاران عرصه های مختلف اند که با ایثار و از خود گذشتگی سنگرهای انتقال اخبار و اطلاعات ، رویدادها را برای ما محافظت می کنند ، رصدگرانی هستند که با دیدبانی ماهرانه بر خطوط مقدم و پشت جبهه ها و صحنه های دشمنان نظاره می کنند تا هجوم آنان  بر ملت ما کار ساز نشود  و دنیای یأس و نا امیدی برآنها غلبه نکند .

کره خاکی امروز محیطی نا امن برای این دیدبانان و سلحشوران  عرصه های  رسانه ای است . بشر به میزان رسیدن به‌ آگاهی و دانش و تکنولوژی به همان میزان به آوارگی فردی و اجتماعی رسیده است و امروز چادرهای بیگانگان از اخلاق و معنویت و انسانیت را به پا کرده است و در این ضعف کده های وجدانی ، بدنبال لشکرکشی و نابودی ملت ها و فرهنگ ها و جایگزینی  هر آنچه خود در سایه دریوزگی اخلاقی و منفعت طلبی ، جستجو می کند ، در صدد تحمیل برجهانیان است .

آگاهی و اطلاع از این فرآیند خطرناک واسطی متعهد و مومن و دلسوز می طلبد تا عرصه جهانی را با کلامی اندیشمندانه و فضای متعهدانه تبیین کند و رسالت خبرنگار در عرصه جهانی چنین است تا بتواند مافیای رسانه ای را آنچنان که هست به مردم و ملتها بشناساند و مردم را از زندگی کرمانه ای که در آن می لولند خارج کند

باید بدانیم که اینان ناظران آزاد اندیشی هستند که از هر کدام آنان جز صداقت و از نوشتار آنان جز محبت چیز دیگری تراوش نمی کند او در صدد تثبیت حقوق همه افراد جامعه و تبیین و توصیف آنچه که انتظار می رود است لکن خود از زیر پاشده گان حقوقی است که بطور مطلق به او تعلق دارد ، دولت های استکباری امروز در سایه رسانه های
غوغا سالار و داشتن وابستگان جنجال آفرین و حیثیت برندگانی بنام خبرنگار نما که همه آنها در خدمت به اهداف پوچ و ضد انسانی قرار گرفته اند در صدد نابودی مخالفان خود بر می آیند.

در حالیکه  رسالت اصلی رسانه ها و افراد وابسته با آنها ( که امروز شاید رسانه مصادف با قدرت نامبرده می شود )

رسالتی عظیم و مسئولیت آور است . امروز رسالت اصلی آنها حیاتبخشی به جوامع و ملتها است تا زنده بمانند و در سایه این قدرت است که هستی و نیستی یک ملت رقم می خورد اگر خدای نکرده در عرصه خبرنگاری ، خبرها و رویداد در جهات نابودی ملتی و مردمی منعکس گردد ، بهای سنگینی  پرداخت خواهد شد و آینده  تاریخ قضاوت گر ناعدالتیهای آنان خواهد شد لکن اگر این عرصه در جهت هستی و تثبیت ملت و مردمی مظلوم در برابر و استکباران و

غوغا سالاران و متجاوزان به حقوق ملتها گام های مثبت و امیدوارکننده و تقابل گرایانه را  برداشت ، نمایه های جاودانگی بر پیشانی همه کسانی خواهد خورد که خود را در این صحنه امتحان و آزمایش سربلند بیرون اورده اند .

خبرنگار حقیقی آن کسی است که عرصه را برای تفکر و فرصت را برای اندیشیدن مخاطب خود فراهم می کند او خود را در خدمت اهداف بلند و ارزشمند انسانیت قرار داده است و برای نحات هر آنچه که بنام بنگاههای تخریب و تکذیب است و در آن قولنامه های نابودی ملتها و جوامع امضاء می شود خود را رهانیده است .

در ایران اسلامی مسئولیتی خطیر و عظیم خبرنگاران ما چه در دوران پرتلاطم و خطرساز انقلاب اسلامی و چه در دوران هشت سال دفاع مقدس و چه پس از آن به اثبات رسیده است از خود گذشتگی ، ایثارگری ، حضور در
صحنه های مختلف ، از آنان خبرنگاران رشیدی ساخته است که در امر تهیه واقعیات و دفاع از آزادگی و اسلام و انقلاب از هیچ کس دریغ نورزیده و در انعکاس حقایق کوتاهی نکرده اند .

دفاع مقدس ملت ایران در مقابل تجاوزگران نظامی ، فرهنگی ، سیاسی  و اقتصادی بیگانه فصلی تاثیرگذار در تاریخ این مرز و بوم است که بخشی از آن تلاش خبرنگاران ، نویسندگان ، روزنامه نگارانی بود که با هدف اطلاع رسانی و
نیز انتقال فرهنگ اسلامی – انقلابی به این معرکه وارد شده بودند و بسیاری از آنان به‌ آرمانها و اهداف بلند خود یعنی انقلاب ، امام ، رهبری و مردم وفادار ماندند و هستند و به تلاش خستگی ناپذیر خود ادامه می دهند که امید است در سایه این تلاش ها عرصه های رسانه ، مطبوعات ما سرافرازانه و آزاداندیشانه به حیات خود ادامه داده و خبرنگاران ما با انعکاس آنچه واقعیات جامعه اجتماعی است به پیروزی ملت ایران و استحکام نظام جمهوری اسلامی کمک و یاری نمایند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حمید پورعیسی

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان

 

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *