مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد:جمع آوری سنبل آبی ۹۱

شمال ما: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: روزنه‌های امید در ریشه کنی گیاه سنبل آبی به چشم می آید.

 

به گزارش ایسنا، محمدپور امروز در جلسه محیط زیست استان خواهان انسجام بیشتر برای مهار و ریشه کنی آفت سنبل آبی شد.

وی افزود: اقدامی که فاز اجرایی آن از پنجم مرداد ماه آغاز شد عزم ملی را می‌طلبد که خوشبختانه با درک بالای مسوولین اجرایی استان از این معضل خطرناک گسترش سنبل آبی و همچنین حضور پر رنگ تشکل‌های مردمی حامی محیط زیست روزنه‌های امید در ریشه کنی این مشکل به چشم می آید.

محمدپور خاطرنشان کرد:حدودسه هکتار از سطح تالاب عینک از سنبل آبی پاکسازی شده است و این کار تا پاکسازی کامل تالاب ادامه خواهد داشت.

مدیر کل حفاظت زیست گیلان از همکاری و اقدام به موقع شرکت آب منطقه ای در بالابردن سطح آب تالاب از طریق افزایش ورودی های آب که کمک بسیار ارزشمندی در تسریع کار پاکسازی کرد،تشکر کرد و گفت:هم اینک تجهیزات و ادوات سنگبن پاکسازی در حال فعالیت هستند.

امینیان یکی از فعالان زیست محیطی گیلان نیز گفت:دلیل گسترش سنبل آبی این علف هرز این است که هر بیننده‌ای ناخواسته گیاهچه‌ای از ان را منتقل می‌کند و ورود آن به تمام دنیا با عنوان گل و گیاه زینتی بوده است.

وی افزود:سنبل آبی سبب کاهش کیفیت آب،تغیر در چرخه عناصر غذایی،مسدود شدن آبراهه‌ها و کاهش فعالیت ها در رودخانه‌ها،برکه ها و. یا استخرها می‌شود.

امینیان ادامه داد: عدم توجه به مبارزه با سنبل آبی معادل نابودی شالیکاری در استان است،خاطر نشان کرد:در گیلان شالیکاری،آبزی پروری و ماهیگیری مهمترین فعالیت‌های اقتصادی هستند و ورود سنبل‌آبی سبب کاهش شدید کارآیی و بروز تنش‌های اجتماعی می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *