معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان:معصومه نیک کار ۰۴۱

شمال ما: معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با اشاره به تاثیر دفاع مقدس بر ادبیات معاصر ایران، گفت: روح حماسی اشعار دوران مقاومت که با موجی از عرفان آمیخته شده بود موجب تحول و دگرگونی زبان و محتوای شعر فارسی شد.

معصومه نیک‌کار در حاشیه اختتامیه جشنواره ملی شعر «نور» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه گیلان، با بیان اینکه وقوع انقلاب اسلامی جان دوباره‌ای به پیکره نحیف ادبیات داستانی معاصر در ایران دمید، اظهار کرد: حرکت مردم و مبارزات و اتفاقات و حوادث بکر و ناب انقلاب، تا حد زیادی نویسندگان و ادبابی معاصر را به بومی‌نویسی دعوت کرد.

وی با تصریح بر اینکه تغییر و تحول اساسی و بنیادینی که انقلاب اسلامی ایران در شاخه‌های مختلف هنر، از جمله داستان و شعر پدیدآورده، به هیچ‌وجه قابل انکار نیست، ‌افزود: این تحول و دگرگونی به گونه‌ای است که هنر و ادبیات ایران را به سادگی و وضوح می‌توان به دو بخش قبل و بعد از انقلاب، تقسیم کرد و تفاوت‌های آشکار آن را در جنس و مبنا و ماهیت تحلیل کرد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد استان گیلان اضافه کرد:تحولات سیاسی،اجتماعی و فرهنگی که از اوان انقلاب اسلامی در ایران روی داد، نه تنها سیمای سیاسی و ساختارهای اجتماعی را به کلی دگرگون ساخت، بلکه در زمینه شعر، ادب و هنر نیز تغییرات فراوان ایجاد نمود. این تغییر هم در شکل و قالب آثار و هم در زبان و محتوا و پیام آنها دیده می‌شود.

این مسئول فرهنگی با اشاره به تاثیر دفاع مقدس بر ادبیات معاصر ایران، گفت: هشت سال مقاومت دلیرانه مردم ایران در برابر متجاوزان موجب به وجود آمدن «فرهنگ جنگ» شد؛ فرهنگی که توانست شعر فارسی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و دگرگون کند. در واقع روح حماسی اشعار دوران مقاومت که با موجی از عرفان آمیخته شده بود موجب تحول و دگرگونی زبان و محتوای شعر فارسی شد.

وی شعر دفاع مقدس را یکی از پویاترین، ارزنده‌ترین و دلنشین‌ترین شعرهای دهه‌های اخیر شعر فارسی دانست و خاطرنشان کرد: زبان و بیان ساده، فضای روحانی، ملموس و صمیمی و استفاده از فرهنگ غنی اسلامی از ویژگی‌های این ادبیات است.

نیک‌کار با اشاره به برگزاری سومین جشنواره ملی شهر «نور» به  همت معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، ادامه داد: جهاددانشگاهی استان به منظور اعتلای بیشتر فرهنگ ایرانی و آشنایی هر چه بیشتر با ادبیات انقلاب اسلامی ایران با استفاده از ابزار ادبی در بیان ارزش ها و ارتقای زبان و ادبیات ملی – دینی جشنواره سراسری شعر «نور» را برگزار کرد.

معاون فرهنگی جهادانشگاهی گیلان با بیان اینکه این جشنواره در قالب های کلاسیک و سپید در بخش ها و محورهای ایران و انقلاب با محوریت ایران، انقلاب اسلامی، نهضت جنگل و بخش آزاد برگزار شد، اضافه کرد: بیش از ۷۰۰ اثر از ۲۰۰ شاعر سراسر  کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و به مرحله داوری رسید.

وی هدف از برگزاری جشنواره مذکور را ترویج آثار و اندیشه های انقلابی، تشویق و ترغیب جوانان در خصوص ارایه آثار هنری در حوزه انقلاب اسلامی ایران و آسیب شناسی و نقد در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی دانست و گفت: امیدواریم با برگزاری چنین جشنواره‌هایی شاهد ارتقای نظری بیش از پیش ادبیات فارسی به ویژه ادبیات متعالی انقلاب و دفاع مقدس باشیم.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *