​افزایش قیمت پلکانی لوازم‌التحریر؛خرید ۰۵۱

شمال ما: با قدم زدن در دنیای خیره‌کننده رنگ و تصاویر فانتزی که در بساط فروشندگان نوشت‌افزار به چشم می‌آید، دیگر از آن دفترچه‌های بی‌رنگ و روی بچه‌های دهه ۶٠ با آن آرم بزرگ وزارت بازرگانی کوچکترین اثری پیدا نمی‌شود.

در هر برهه‌ای از زمان یکی از اقلام مورد نیاز مردم، گل سرسبد بازار می‌شود و تا مدتی تمام نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند و اما در شهریورماه نوبت به لوازم‌التحریر می‌رسد. با شروع شهریور و نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس، خانواده‌هایی که دانش‌آموزی در خانه دارند به‌ دنبال خرید لوازم‌التحریر، کیف و کفش و دیگر لوازم‌ ضروری هستند تا فرزندانشان را برای شروع سال تحصیلی جدید مجهز کنند لذا شهریور ماهی است که آمیخته با بازار لوازم‌التحریر است و بوی خاص دفتر و کیف نو، بازاری پر از رنگ و هیجان، برای برخی نوستالژی و برای بعضی‌ دیگر هم سردرد افزایش قیمت به همراه دارد.

بدون شک یکی از لذت‌بخش‌ترین خریدهای هرکس خرید کردن برای کودکان است، خریدهایی که سرشار از تنوع و رنگ‌های شاد است. قدم زدن در بازار لوازم‌التحریر هرکس را به رنگین‌کمان دنیای خیال فرو می‌برد و هر دانش‌آموزی را در دریای خوش آب و رنگ آن غرق می‌کند؛ رنگ‌های شاد دفتر، خودکار و مدادهایی که بیشتر از آنکه به درد نوشتن بخورد برای ویترین مناسبت‌ترند.

دیگر از دفترهای دهه ۶٠ با آرم بزرگ وزارت بازرگانی خبری نیست!

با قدم زدن در دنیای خیره‌کننده رنگ و تصاویر فانتزی که در بساط فروشندگان نوشت‌افزار به چشم می‌آید، دیگر از آن دفترچه‌های بی‌رنگ و روی بچه‌های دهه ۶٠ با آن آرم بزرگ وزارت بازرگانی کوچکترین اثری پیدا نمی‌شود. نه از آن دفترچه‌ها خبری است نه از آن تراش‌های گرد و ساده و مدادهایی که با پایین‌ترین ‌درصد گرافیت ساخته می‌شدند و کمرنگ نوشتن‌شان برای بچه‌های نسل جنگ دغدغه شده بود. حالا بازار نوشت‌افزار ما به تسخیر خارجی‌ها آن‌هم از نوع چینی درآمده است…!

فصل بازگشایی مدارس رسیده است و خانواده‌ها همراه فرزندان از خانه بیرون می‌زنند تا لوازم‌التحریر مورد نیاز آنها را خریداری کنند. لوازم‌التحریر جزو کالاهای جذاب دانش‌آموزان به شمار می‌آید. آنها با اشتیاق همراه با والدین وارد مغازه‌ها و فروشگاه‌ها می‌شوند و البته برخی از آنها با نوع انتخاب خود موجبات آزار والدین را فراهم می‌کنند.بر این اساس خرید لوازم‌التحریر همان قدر که ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد، نیازمند دقت نظر خاص خود است و اگر محصلی در خانه داشته باشید، درخواهید یافت که این امر تا چه حد دقیق و ظریف است.

وقتی برای تهیه گزارشم به راسته لوازم‌التحریر فروشان بازار بزرگ رشت رفتم، نکته قابل توجهی نظرم را جلب کرد، اینکه ابزارهای آموزش و انتقال فرهنگ چگونه توانسته‌اند با افسانه‌های غربی همچون باربی، مرد عنکبوتی و… که هیچکدام نیز وجود خارجی ندارند، در فرهنگ ما رسوخ کنند تا جایی که کودکان و نوجوانان ما گرایش‌های شدیدی به آنها پیدا کرده‌اند و در خود احساس افتخار می‌کنند که وسایلی همچون کوله‌پشتی، جامدادی، دفتر و… به عکس‌‌های این چهره‌های غیر واقعی مزین شده باشد و در برابر دیگران هم احساس برتری کنند. در حالی که در فرهنگ ایرانی، امثال رستم‌ها، اسفندیارها، تهمتن‌ها و بسیاری پهلوانان و اسطوره‌های بزرگ کهن و معاصر دیگر که تاریخ ما سرشار از افتخارآفرینی آنها است، وجود دارند اما فرزندان ما، ستاره‌های خیالی را در سر می‌پرورانند.

نکته جالب توجه دیگر اینکه برخی تولیدکنندگان داخلی همچون تولیدکنندگان کوله‌پشتی مدارس از این گرایش سلیقه‌ای بهره برده و خواسته یا ناخواسته به گسترده شدن فضای غیر ایرانی دامن می‌زنند.

افزایش قیمت پلکانی لوازم‌التحریر

پای درد و دل خانواده‌ها که بنشینید خواهید شنید که گویا قیمت لوازم‌التحریر وابسته به دلار است، افزایش قیمت لوازم‌التحریر، این کالای ضروری زندگی بشر، چنانچه در هر بخشی ریشه دوانده است باید مورد بررسی قرار گیرد و این امر نیاز به نظارت و بازرسی دقیق‌تر دارد تا شاهد افزایش قیمت پلکانی مداوم این نوع کالا نباشیم.

با توجه به اینکه اهل فن همواره گفته‌اند و ما هم شنیده‌ایم که «باید از دوران کودکی به فکر تربیت ذهن کودکان باشیم» لذا در این بین وسایل بازی و لوازم‌التحریر کودکان همچنین فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و نوع بازی‌های کودکان اهمیت بسیاری دارد؛ تنها با تکراری که همراه با تنوع و جذابیت است می‌توان فردوسی، زکریای رازی، فرخی سیستانی، بوعلی سینا، سهراب، رستم و… را به نسل کودک و نوجوان معرفی کرد.

البته اقداماتی برای این خلاء فرهنگی انجام شده و محصولات منقوش به دارا و سارا که طرح ایرانی است وارد بازار شد و در اوایل هم با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم مواجه بوده است که این امر، یک نکته مثبتی در مواجهه با طرح‌های خارجی محسوب می‌شد، اما به دلیل اینکه نوآوری وجود نداشت این استقبال دوام چندانی پیدا نکرد در حالی که لوازم‌التحریر منقوش به چهره‌های دیگر که بدون شک کیفیت موازی یا پایین‌تر دارند مورد استقبال بیشتری از سوی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

خطر ریشه دواندن غرب در فرهنگ ایران

نکته اینجاست تهاجم فرهنگی و القاء فکر بیگانه از طریق لوازم مصرفی کودکان و نوجوانان، آسیب بیشتری به جامعه می‌رساند چراکه این وسایل به صورت مدام جلوی چشمان دانش‌آموزان است به همین دلیل بیگانگان در این حوزه تمرکز کرده‌اند بنابراین باید متولیان فرهنگی و دستگاه‌هایی که تولید و انتشار وسایل تحریر را به دوش دارند، با دقت و بصیرت بیشتری به تولید بپردازند.

نمادهای ایرانی علاوه ‌بر قرار گرفتن بر روی لوازم‌التحریر باید به صورت فیلم و انیمیشن درآیند تا در ذهن کودکان تثبیت شوند. سالیانی است که غرب با ریشه دواندن در فرهنگ ایران و با ساختن کارتون‌ها و انیمیشن‌های جذاب که صرفا به جنبه ظاهری آنها توجه شده، توانسته است جای خود را در دل کودکان ساده‌اندیش و پاک‌باور باز کند. این دلربایی‌ها از ساختن فیلم‌ها و بازی‌ها آغاز شد و اکنون تا جایی پیشرفته که متاسفانه در حال حاضر اکثر کودکان ما روی شخصیت‌های کارتون‌ها و انیمیشن‌های بیگانه نسبت به مشاهیر عام کشورمان شناخت بیشتری دارند. به گزارش شمال ما، شخصیت‌های کارتونی بیگانه جای خود را ابتدا در دل کودکان و سپس ذهن و خانه‌های ما گشودند و این معضل رفته رفته منجر به غرب‌گرا شدن تفکرات کودکان گردید؛ کشورهای غربی با استفاده از همین شخصیت‌ها، اقدام به ساخت برندهای لوازم‌التحریر نمودند و اکنون نیز نفع برندسازی این پروژه بلندمدت خود را می‌برند، در حالی که اغلب این برندها مناسب با شان و فرهنگ خانواده‌های ایرانی نیست.

اگرچه تعدادی از سازمان‌های مردم‌نهاد با نمادهای غربی در بازار لوازم‌التحریر رقابت می‌کنند و لوازمی را با تصاویر ایرانی و اسلامی به بازار عرضه کرده‌اند اما این فعالیت‌های پراکنده، بدون حمایت جدی مسئولان برای تصاحب بازار لوازم‌التحریر کارساز نخواهد بود.

با این حساب باید صبورانه انتظار کشید تا شخصیت‌های ایرانی نیز طی پروژه‌ای بلندمدت به صورت برند درآمده و نه صرف ابزاری برای تامین سود برندسازان، بلکه جهت تامین فرهنگ ایرانی در سراسر کشور مورد استقبال قرار گیرد.

 

منبع: گیلان امروز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *