مراسم دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان با رئیس جمهورمعصومه نیک کار 051

«معصومه نیک کار» سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، عصر امروز در مراسم دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان استان با دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم به عنوان نماینده جامعه زنان گیلان سخنرانی کردند که با خواهش تحریریه پایگاه خبری شمال ما، ایشان متن سخنرانی خود را در اختیار ما قرار دادند تا با انتشار آن مورد استفاده عموم قرار گیرد.

 

جناب آقای دکتر روحانی
رییس محترم جمهوری اسلامی ایران و منادی نوای شوق آفرین تدبیر و امید، اجازه میخواهم من نیز ضمن تقدیم سلام به نمایندگی از جامعه زنان گیلان به شما در این نخستین سفر رسمی به استان سر سبزمان خیر مقدم عرض نمایم.
بسیار خوشوقتم امروز ،در استانی با شما سخن می گویم که در چار چوبهای فرهنگی آن از دیر باز مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجتماعی به عنوان پدیده ای معمول پذیرفته شده و زنان آن بر خلاف برخی از مناطق دیگر کشور عزیزمان قرنها ست پا به پای مردان خویش در عرصه های مختلف تلاش کرده اند و اگر مشکلی در حضور بیشتر اجتماعی خود داشته نه، به دلایل فرهنگی و بومی که عمدتا به دلیل سلیقه ی اداری بوده ، قبول بفرمایید که پذیرش این امر آن هم در دوران دولت تدبیر و امید که پیام روشن آن در منشورهای رسمی رفع تبعیض و شایسته سالاری بوده است،آسان نیست.
با این حال ما به خوبی می دانیم که مشکل بانوان در عرصه های مدیریتی،مشکل استانی نیست و باید در سطح ملی به آن نگریست. حل ریشه ای این مسئله نه با شعار، بلکه با برنامه ای جامع که اصلاح باورهای فرهنگی ،آموزشی، اجتماعی، توسعه ی بخش های دولتی و صد البته تحکیم مبانی خانواده را همزمان در بر داشته باشد ، میسر خواهد بود.
ولی اجازه میخواهم در این فرصت اندک پاره ای از اموری که در هم اندیشی بانوان با تجربه و پژوهشگر استان به عنوان اولویت جهت طرح در محضر جنابعالی مشخص گردیده را به استحضار برسانم.
جناب آقای رییس جمهور
امیدوار بودیم ،سیاست تبعیض آمیز انتخاب دانشجو بر مبنای سهمیه بندی جنسیتی که در اواخر دولت پیشین به اجرا درآمده بود در سال دوم، که دولت زمام امور را به طور کامل در دست گرفته اصلاح شود، و معیار انتخاب دانشجویان، توانایی های فردی و نه تعلقات جنسیتی باشد ولی در عمل با کمال تاسف نه تنها مشکل فوق رفع نگردید بلکه حتی در آزمون استخدامی دستگاههای دولتی نیز این سهمیه بندی با شدت و ، حدتی بیشتر معیار عمل قرار گرفته به گونه ای که تنها حدود 10 درصد از کل سهمیه استخدامی دولت به بانوان اختصاص یافته است واین موضوعی است که توجیه آن برای ارادتمندان مشی اعتدال و تدبیر آسان نیست.
جناب آقای رییس جمهور
این کم لطفی نسبت به اشتغال بانوان در شرایطی است که همانند پاره ای از مشاغل که ماهیتا با شرایط روحی و جسمی مردان سازگار است برخی از مشاغل هم به لحاظ ماهوی با شرایط روحی و جسمی بانوان مناسبت بیشتر دارد و حتی اکنون علیرغم محدودیت ها،بخش عمده ای از شاغلان آن، چه در بخش دولتی و چه در بخش غیر دولتی را زنان تشکیل داده اند از جمله ی آنها ، فعالیت های آموزشی ، پژوهشی ،درمانی، ومطبوعاتی است و چه سخت است پذیرش این که حتی در چنین مشاغلی که حضور بانوان در آنها به طور سنتی بیشتر و پر رنگتر بوده است، هم سهم تصمیم گیری زنان ناچیز می باشد و گویی زنان در این عرصه ها نیز صرفا در حد نیروهای اجرایی ارزیابی گردیده اند.
جناب آقای رییس جمهور
از جمله سخنان حقی که بسیار گفته شده ولی در عمل فرصت اشتغال بانوان را محدود ساخته ،تاکید بر نقش محوری مردان در اقتصاد خانواده است این حقیقت ، واقعیت زندگی در همه اعصار و جوامع بوده و کم و بیش هم هست. باید کمی بیاندیشیم برای زنانی که به هر دلیل خود سرپرست یا بد سرپرست هستند نداشتن فرصت اشتغال مناسب چه تبعات معیشتی و آسیب های سنگین اجتماعی به وجود می آورد البته راه حل های موقت و مسکن نظیر بیمه درمانی و کمک معاش حمایتی ممکن است در کوتاه مدت موثر باشد اما منطقا نخواهد توانست عزت نفس و تامین مالی واعتبار اجتماعی اشتغال را در پی داشته باشد.
جناب آقای رییس جمهور
طبیعت گیلان بخشی تخریب و بخشی نیز در آستانه تخریب جدی قرار دارد، بهره‌برداری بی‌رویه از مراتع، عدم وجود سیستم تصفیه فاضلاب، آلودگی رودخانه‌های استان، کاهش عمق تالاب انزلی و تولید روزانه 2 هزار تن زباله، ادامه این روند صدمات جبران ناپذیری از لحاظ محیط زیستی به استان وارد می‌کند،می دانیم کم و بیش نظیر این موارد در سایر استانها نیز وجود دارد.
ولی استقرار دولت تدبیر و امید فرصتی مغتنم ایجاد کرده برای رفع معضلات زیست محیطی کشور که باید برای افزایش مشارکت مردم در رفع معضلات زیست محیطی از طریق توسعه فعالیتهای آموزشی و پژوهشی گام برداشته شود و در این روند زنان با حضور مناسب در سازمانهای مردم نهاد نقش موثر خود را نشان داده اند و می توانند بیش از پیش موثر باشند که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد و قابل ذکر آن که این استان دارای پژوهشکده محیط زیست است که بیش از 70 درصد پژوهشگران آنرا زنان تشکیل می دهند ولی توجه و عنایت کافی به آن نمی گردد که شاید دلیل آن هم حضور پررنگ زنان است! امیدواریم با دستور ویژه جنابعالی نگاه به این مجموعه نیز اصلاح گردد.
جناب آقای رییس جمهوری
از شما اجازه میخواهم با توجه به اینکه بنده به اهالی رسانه استان نیز تعلق دارم چند جمله در زمینه درخواست های صنفی این قشر پر تلاش و کم ادعا به استحضار برسانم
خبرنگاران بازوان توانمند نظام و همراهان همیشگی دولت در حل مسایل و مشکلات هستند، که همواره کوشیده اند تا با دانش افزایی ، غنا بخشیدن به محتوا و نوآوری در ارائه اخبار و همچنین ایجاد فضای توام با نقد سازنده در توسعه همه جانبه استان نقش آفرین باشند. خبرنگارانی که بعضا از حقوق حداقلی اجتماعی و اقتصادی محرومند.
حقوقی همچون:
1- آموزش علمی و ارتقاء توانمندی های حرفه ای
2- ارائه امتیازات ویژه و رتبه بندی بر اساس تحصیلات ، تخصص و تجربه برای استفاده از امتیازات
3- دستمزد ثابت و مکفی
4- بیمه کامل اجتماعی و درمانی
5- امنیت شغلی
6- حمایت معنوی و حقوقی از سوی وزارت ارشاد و قوه قضاییه
جناب آقای رییس جمهور
نیک میدانیم که مشکلات داخلی و خارجی آنچنان زیاد است که پرداختن به همه آنها زمان طولانی می طلبد و مطالبات اجتماعی ما هم از این قاعده مستثنا نیست ولی چه کنیم که دولت شما با امید آمده و امید آورده و بیم آن میرود اکنون که اندک اندک به نیمه راه دوره ی کاری دولت اعتدال و امید رسیده ایم، اگر به مطالبات انباشته شده پاسخ شایسته داده نشود ” امید” این سرمایه گرانقدر جامعه بار دیگر آسیب ببیند و خدا نیاورد آن روز را که خدای ناخواسته حسرت زده شویم ، همه می دانیم “ناگهان چه زود دیر می شود”.

.
کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *