شهردار رشت:ثابت قدم ۰۱۹

شمال ما: شهردار رشت گفت:شهر رشت را به پایگاه هدفمند برندسازی گردشگری با هدف گردشگری سلامت و هنر تبدیل می‌کنیم.

 

به گزارش ایسنا، محمد علی ثابت قدم شهر دار رشت به عنوان اولین شهردار کشور در سلسله نشست‌های موضوعی بازآفرینی در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه به دنبال جذب جمعیت با کیفیت به سمت شهر رشت هستیم گفت: جذب گردشگر اولویت ما در جذب جمعیت به سمت شهر رشت است.

وی در تشریح طرح بازآفرینی ادامه داد: ما تلاش کرده‌ایم که در قالب یک اعتماد سازی محلی،تفکر خودرو محور را در شهر رشت کنار بگذاریم و معبرهای پیاده محور را جایگزین کنیم.

ثابت قدم ضمن اشاره به مشارکت مردمی در این پروژه اضافه کرد:ما فکر می کنیم که با بازخوانی و بازیابی هویتی که در قالب این طرح صورت خواهد گرفت مردم شهر رشت شادمان تر خواهند بود چرا که این طرح صرفاً در طرح پیاده راه و در بخش مرکزی محدود نخواهد شد و کل شهر رشت در جریان بازآفرینی شهری قرارخواهد گرفت.

شهردار رشت افق طرح را در سه محدوده زمانبندی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دانست و افزود: این طرح، ریز برنامه‌هایی را مشمول خود می‌کند که قطعاً با توجه به خصلت‌های روح گرایی، مهمان پذیری،گردش پذیری، شهر رشت را به پایگاه هدفمند برندسازی گردشگری با هدف گردشگری سلامت و هنر تبدیل می‌کند.

وی در تشریح چرایی تعیین افق گردشگری هنر برای این شهراضافه کرد: در شهر رشت جامعه آماری بسیار بالایی از هنرمندانی وجود دارد که در زمینه های مختلف هنری مشغول به فعالیت هستند و آن چنان که می‌دانیم این شهر از گذشته تا به امروز چهره‌های شاخصی را در عرصه ملی و بین المللی در زمینه های مختلف هنری معرفی کرده است.

ثابت قدم به گردشگری سلامت اشاره و اظهار کرد: پزشک متخصص در شهر رشت پس از شهر تهران بالاترین تعداد را در سطح کشور به خود اختصاص داده است که خود بستر مناسبی را برای پرداختن به مقوله حوزه گردشگری فراهم کرده است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه شهر رشت دارای ۵ منطقه، ۵۵ محله و ۱۵ ناحیه است خاطر نشان کرد: این شهر اولین‌های تاریخی را دارد که می تواند پشتوانه عقبه فرهنگی این شهر باشد و هر کدام از آنها با رویکردهای اقتصادی، فرهنگی، هنری و اجتماعی شاید معرف مبنایی باشند که راهبرد کنونی از دل آن بیرون آمده است. البته پیش از این در سال ۱۳۹۱ مطالعات عمیقی از سوی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است که در شش رویکرد مختلف تعریف می شود.

ثابت قدم در تشریح این رویکردها اضافه کرد: درآمدهای پایدار توسعه شهری یکی از مقوله هاست. معماری سازمانی و درون سازمانی شهری نیز بسیار مهم است چون پشتیبانی و لجستیک انجام طرح بازآفرینی که به مرور زمان به پایدار سازی و ادامه امکان این امر کمک می کند وابسته به آن است. خصوصی سازی فعالیت هایی که می تواند در قالب مردمی سازی و برون سپاری باشد یکی دیگر از اهداف این طرح است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی، خدمات شهری، ترافیکی، عمرانی و شهرسازی و زیر شاخه های آنها قطعا باید به گونه ای رفتار کنیم که یک سری برنامه‌های واقع نگر و عملیاتی و نقشه عملیاتی مشخص داشته باشیم افزود: در این راستا برای اینکه راهکارهای توسعه را شکل دهیم باید اعتماد سازی محلی، برند سازی وسرمایه گذاری را به تدریج مد نظر قرار دهیم.

شهردار رشت در توضیح اقدامات شهرداری در سال ۱۳۹۴ گفت:ما تاکنون در قالب طرح بازآفرینی ۸ سرای محله را با رویکرد های آموزشی، فرهنگی و ترویجی در سطح شهر راه اندازی کرده ایم که البته مشمول حوزه های مختلفی مانند توانمندسازی، سلامت و… است که تلاش داریم در سال جاری تعداد اینها را تا ۱۵ مرکز گسترش دهیم به گونه ای که هر کدام ۳ تا ۴ محله را تحت پوشش قرار دهد.

دفاتر تسهیل گری از دیگر مواردی بود که دکتر ثابت قدم بدان پرداخت و در رابطه با آن تاکید کرد: رویکرد این دفاتر بهبود کیفیت مشارکت اجتماعی است که از رویکردهای سازمان عمران و نوسازی شهری است و مورد نظر آن توانمند سازی افراد در بافت های فرسوده است.

شهردار رشت در پایان به برگزاری جشنواره های مختلف در سال گذشته اشاره داشت و گفت: طرح های سال جاری صرفا محله محور نیست بلکه رویکردی ملی و بین المللی و توسعه یافته‌تر دارد که در پی آن شاهد تحولی مهم در شهر رشت خواهیم بود.

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *