در نشست بازآفرینی شهر رشت مطرح شد؛ثابت قدم ۰۵۷

شمال ما: شهر دار رشت به عنوان اولین شهردار کشور در سلسله نشست های موضوعی بازآفرینی در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران حضور یافت.

دومین نشست از سلسله نشست های موضوعی باز آفرینی شهری با عنوان “رشت در مسیر باز آفرینی”  توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با حضور دکتر محمد سعید ایزدی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و دبیر علمی نشست ، با سخنرانی  دکتر سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت ، دکتر محمد رضا قانعی سرپرست طرح بازآفرینی شهرداری رشت و اعضای پنل ، مهندس سید رضا هاشمی و مهندس سید جواد میر حسینی ، روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در تهران برگزار شد و شهردار  رشت به عنوان اولین شهردار  کشور در این نشست حضور یافت .

شهردار رشت در این نشست با بیان اینکه به دنبال جذب جمعیت با کیفیت به سمت شهر رشت هستیم گفت: جذب گردشگر اولویت ما در جذب جمعیت به سمت شهر رشت است.

 .
.

وی در تشریح طرح بازآفرینی ادامه داد: ما تلاش کرده ایم که در قالب یک اعتماد سازی محلی ، تفکر خودرو محور را در شهر رشت کنار بگذاریم و معبرهای پیاده محور را جایگزین نماییم.

دکترثابت قدم ضمن اشاره به مشارکت مردمی در این پروژه اذعان داشت: ما فکر می کنیم که با بازخوانی و بازیابی هویتی که در قالب این طرح صورت خواهد گرفت مردم شهر رشت شادمان تر خواهند بود چرا که این طرح صرفاً در طرح پیاده راه و در بخش مرکزی محدود نخواهد شد و کل شهر رشت در جریان بازآفرینی شهری قرار خواهد گرفت.

شهردار رشت افق طرح را در سه محدوده زمانبندی کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت دانست و افزود: این طرح ، ریز برنامه هایی را مشمول خود می کند که قطعاً با توجه به خصلت های روح گرایی ، مهمان پذیری ، گردش پذیری ، شهر رشت را به پایگاه هدفمند برندسازی گردشگری با هدف گردشگری سلامت و هنر تبدیل می کند.

وی در تشریح چرایی تعیین افق گردشگری هنر برای این شهر تصریح کرد: در شهر رشت جامعه آماری بسیار بالایی از هنرمندانی وجود دارد که در زمینه های مختلف هنری مشغول به فعالیت هستند و آن چنان که می دانیم این شهر از گذشته تا به امروز چهره های شاخصی را در عرصه ملی و بین المللی در زمینه های مختلف هنری معرفی کرده است.

 .
 .

گردشگری سلامت یکی دیگر از محورهایی بود که ثابت قدم بدان اشاره کرد و در تبیین آن اظهار داشت: پزشک متخصص در شهر رشت پس از شهر تهران بالاترین تعداد را در سطح کشور به خود اختصاص داده است که خود بستر مناسبی را برای پرداختن به مقوله حوزه گردشگری فراهم کرده است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه شهر رشت دارای ۵ منطقه، ۵۵ محله و ۱۵ ناحیه است خاطر نشان کرد: این شهر اولین هایی تاریخی را دارد که می تواند پشتوانه عقبه فرهنگی این شهر باشد و هر کدام از آنها با رویکردهای اقتصادی، فرهنگی، هنری و اجتماعی شاید معرف مبنایی باشند که راهبرد کنونی از دل آن بیرون آمده است. البته پیش از این در سال ۱۳۹۱ مطالعات عمیقی از سوی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است که در شش رویکرد مختلف تعریف می شود.

ثابت قدم در تشریح این رویکردها اظهار داشت: درآمد های پایدار توسعه شهری یکی از مقوله هاست. معماری سازمانی و درون سازمانی شهری نیز بسیار مهم است چون پشتیبانی و لجستیک انجام طرح بازآفرینی که به مرور زمان به پایدار سازی و ادامه امکان این امر کمک می کند وابسته به آن است. خصوصی سازی فعالیت هایی که می تواند در قالب مردمی سازی و برون سپاری باشد یکی دیگر از اهداف طرح است. حوزه عملیاتی شهرداری که شهر را فقط برای یک رویکرد صرفا متمرکز نمی بیند و….

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی ، خدمات شهری ، ترافیکی ، عمرانی و شهرسازی و زیر شاخه های آنها قطعا باید به گونه ای رفتار کنیم که یک سری برنامه های واقع نگر و عملیاتی و نقشه عملیاتی مشخص داشته باشیم اذعان داشت: در این راستا برای اینکه راهکارهای توسعه را شکل دهیم باید اعتماد سازی محلی، برند سازی وسرمایه گذاری را به تدریج مد نظر قرار دهیم.

شهردار رشت در توضیح اقدامات شهرداری در سال ۱۳۹۴ گفت: ما تاکنون در قالب طرح بازآفرینی ۸ سرای محله را با رویکرد های آموزشی، فرهنگی و ترویجی در سطح شهر راه اندازی کرده ایم که البته مشمول حوزه های مختلفی مانند توانمندسازی، سلامت و… است که تلاش داریم در سال جاری تعداد اینها را تا ۱۵ مرکز گسترش دهیم به گونه ای که هر کدام ۳ تا ۴ محله را تحت پوشش قرار دهد.

 .
 
.

دفاتر [تسهیل گری] از دیگر مواردی بود که دکتر ثابت قدم بدان پرداخت و در رابطه با آن اظهار داشت: رویکرد این دفاتر بهبود کیفیت مشارکت اجتماعی است که از رویکردهای سازمان عمران و نوسازی شهری است و مورد نظر آن توانمند سازی افراد در بافت های فرسوده است.

شهردار رشت در پایان به برگزاری جشنواره های مختلف در سال گذشته اشاره داشت و گفت: جشنواره ها در حوزه های مختلف برگزار شد تا محرک توسعه روانی محلات باشد. بخشی از آن متمرکز بودند و بخشی نیز با محوریت همان سرای محلات برگزار شد. اما طرح های سال جاری صرفا محله محور نیست بلکه رویکردی ملی و بین المللی و توسعه یافته تر دارد که در پی آن شاهد تحولی مهم در شهر رشت خواهیم بود.

در ادامه این نشست دکترمحمد رضا قانعی سرپرست طرح باز آفرینی شهرداری رشت گفت: برنامه تحول شهر رشت با هدایت دکتر ثابت قدم از سال ۱۳۹۱ آغاز شده است که یکی  از اولویت های ما در ایجاد تحول در شهر رشت رفع آلودگی از رودخانه های شهر رشت مانند زرجوب و گهر رود است که هم اکنون از آلودگی زیادی رنج می برند.

 .
 .

به گفته قانعی حفظ آثار تاریخی ، بازسازی هویت شهر رشت و پیاده محوری از اهداف شهرداری رشت در طرح بازآفرینی است.

وی در ادامه گفت: زمانی که ما وارد همکاری با شهرداری رشت شدیم هدف اول بازسازی ساختمان قدیمی شهرداری برای ایجاد یک موزه بود اما بعدا متوجه شدیم که دکتر ثابت قدم افکار متعالی تری برای ایجاد تحول در شهر رشت در ذهن دارد.

قانعی اذعان داشت: ایجاد یک شهر پویا، شهری برای همه، شهر خرد، شهر خلاق، شهر دیدار و ارتباط و…از جمله اهدافی بود که دکتر ثابت قدم برای برنامه بازآفرینی تعریف کرده بود که مجموعه این برنامه ها و آرمان ها برای هر معماری بسیار جذاب است.

وی ضمن اشاره به ۱۰۰ مورد پروژه که در طرح بازآفرینی وجود دارد اظهار داشت: ما برای اجرای این طرح ها کار مطالعاتی را از سال گذشته آغاز کرده ایم .

 سرپرست طرح بازآفرینی شهرداری رشت افکار شهردار این شهر را به جریانی که هم اکنون در وزات راه و شهرسازی وجود دارد نزدیک دانست و گفت: آقای آخوندی وزیر راه و آقای ایزدی معاون وزارت راه از جمله منادیان بازآفرینی شهری در کشور هستند.

وی تعاریف بازآفرینی شهری را متعدد دانست اما فرآیند آن را گام به گام اعلام کرد و ادامه داد: تحولات پروژه بازآفرینی شهری طی ۶ ماه گذشته برای ما بسیار جالب و آموزنده بود به گونه ای که شناخت ما را نسبت به این مفهوم بیشتر کرد و برخی پیش فرض های ما را نیز تغییر داد.

قانعی نتیجه این تحولات گام به گام را دستیابی به یک الگوی کارآمدتر دانست و اذعان کرد: شهر رشت پتانسیل بالایی دارد که می تواند رویای ۳۵ ساله من را در دستیابی به مفهوم بازآفرینی شهری که سالها قبل در فرانسه تجربه عینی آن را داشتم در آن محقق شود.

 .

وی اولویت در بازآفرینی شهری رشت را بازیابی مکان های تاریخی ، رودخانه ها و تالاب این شهر دانست و گفت: مشکلات زیست محیطی این رودخانه ها و تالاب بسیار زیاد است که امیدواریم آن را حل نماییم.

 قانعی محورهای تحول شهر رشت را به سه بخش یا سه گام تعریف کرد و در  تشریح آنها اظهار داشت : “می رشت ” ،  به معنای رشت من نخستین گام است که طی آن و تا سال ۱۳۹۸ پروژه های سبک و ساده شهری انجام می شود. از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۴ گام دوم یا” امی رشت ” انجام می شود که طی آن پروژه های بزرگتر و مهم تری انجام خواهد شد. در گام سوم یا ” شی می رشت ” ، شهر رشت در فاز جهانی خود تعریف خواهد شد و به عنوان یک شهر گردشگری جهانی معرفی می شود و این همان هدف غایی ما به عنوان شهر خرد است که اقتصاد آن دانش محور خواهد بود.

لازم به ذکر است که نشست بازآفرینی شهر رشت روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه در محل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در تهران با حضور شهردار رشت و تنی چند از اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه شهرسازی و دیگر علاقمندان برگزار شد


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *