ثبت ۲۳۰ نوع غذای بومی رشت؛غذای محلی 012

شمال ما: رشت به شبکه شهرهای خلاق دنیا در حوزه خوراک و غذا پیوست تا نخستین شهر در ایران باشد که به عضویت این شبکه جهانی درمی‌آید. در اواسط مرداد سال گذشته به دعوت «محمدابراهیم خلیلی» شهردار وقت رشت، مدیر کل سازمان‌ آموزشی، علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) برای بررسی ظرفیت‌های رشت، به ایران سفر کرد. «محمدرضا سعیدآبادی» دبیر وقت کمیسیون ملی یونسکو و همراهانش به رشت آمدند و در آن دیدار، تفاهمنامه همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران و شهر رشت با حضور استاندار گیلان به امضای شهردار و نماینده یونسکو رسید.
در این تفاهمنامه، گسترش همکاری‌های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، پژوهشی، علمی و زمینه‌سازی موردنیاز برای تقویت روابط بین این سازمان و رشت برای رسیدن به شهر سالم و خلاق مورد تاکید قرار گرفت. یکی از ظرفیت‌های رشت برای معرفی بیشتر این شهر به گردشگران سراسر دنیا، تنوع غذا و خوراک‌های بومی این شهر عنوان شد؛ ظرفیتی ناشناخته. دبیرملی یونسکو در زمان حضور خود در رشت تاکید کرد: در کنار تمدن و فرهنگ غنی گیلان، تنوع غذایی موجود در گیلان و رشت می‌تواند به همه مردم دنیا معرفی شود. این تنوع، پتانسیلی قابل توجه است که در قالب و عنوان «رشت- شهر خلاق غذا» قابلیت معرفی شهر باران‌های نقره‌ای به تمامی دنیا را داراست.
ثبت ۲۳۰ نوع غذای بومی رشت
به دنبال این اظهارنظر و با پیگیری دفتر توسعه پایدار شهرداری رشت، این موضوع مورد توجه قرار گرفت؛ البته شبکه شهرهای خلاق یونسکو فقط به غذا محدود نمی‌شود و شامل ۵ حوزه صنایع‌دستی، معماری، خوراک‌پزی، هنر و موسیقی است. شهرهای سراسر دنیا در صورت دارا بودن حتی یک ویژگی خاص در یکی از این حوزه‌ها توسط سازمان فرهنگی یونسکو به ثبت می‌رسند تا به عنوان نمادی از ویژگی‌های خود در دنیا شناخته شوند. این انتخاب بر حضور گردشگران در این شهر تاثیر خواهد داشت.
در اسفندماه سال گذشته نه تنها برای ارائه پروپوزال ثبت رشت در شبکه شهرهای خلاق، دبیر وقت یونسکو دوباره در رشت حضور یافت بلکه این شهر این بار میزبان حضور «استرکیش لاوروش» دبیر منطقه‌ای یونسکو نیز شد. لاوروش با حضور خود بر ظرفیت‌های ناشناخته گیلان و شهر رشت در حوزه خوراک صحه گذارد و در روزها و شب‌های بارانی که میهمان رشت بود، با حضور در نمایشگاه غذاهای متنوع رشت از نزدیک در جریان بروز این ظرفیت قرار گرفت و از ثبت رشت به عنوان «شهر غذا و خوراک» استقبال کرد.
نماینده یونسکو در ایران، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان در آن زمان در گفت‌وگو با همشهری بیان کرد در مدتی که طرح پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق در خوراک و غذا مطرح شده از خونگرمی و تنوع غذایی رشت بسیار شنیده بود و با حضور در این شهر این امر بر او ثابت شد که رشت شهری است با ظرفیت‌های بسیار و غذاهای بی‌نظیر.
با استقبال وی و هیات همراه از طرح پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق در غذا و خوراک، این طرح با ثبت ۲۳۰ نوع غذای بومی رشت آماده شد و در پایال سال قبل به سازمان فوق ارائه شد.
حال با گذشت نزدیک به یک سال از میزبانی رشت و اقداماتی که ازسوی شهرداری این شهر برای رسیدن به این هدف صورت گرفت، در روزهای اخیر درخواست رشت برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق در حوزه غذا و خوراک مورد پذیرش یونسکو قرار گرفت.
با پیوستن رشت به این شبکه، مرکز گیلان نخستین شهر کشور است که به شبکه جهانی شهرهای خلاق در این حوزه پیوسته و در کنار ۱۱۶ شهری قرار گرفته که به عنوان محلی برای بهره‌مندی گردشگران از غذاهای ساده، سالم، لذیذ و متنوع در سطح دنیا شناخته می‌شوند.

 

فرصتی برای حضور سرمایه گذاران بین‌المللی
شهردار رشت با اعلام این‌که پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق جهان توسط «ایرنا بوکووا» دبیرکل یونسکو اعلام شده است، گفت: در نشست یونسکو در پاریس، رشت و ۴۶ شهر دیگر از ۳۳ کشور جهان به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوستند.
به گفته «محمدعلی ثابت قدم» پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق جهان، یک گام به سوی یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت شهری رشت یعنی برندسازی برای این رشت است.
با پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق دنیا، این فرصت در مرکز گیلان ایجاد می‌شود که به عنوان شهر غذا در تمام دنیا شناخته شود و با ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی به شهر خوراک‌ها و غذاهای متنوع بین المللی تبدیل شود.
همچنین نویسنده کتاب «گردشگری خلاق» که از دست اندرکاران ارائه پروپوزال «رشت، شهر غذا و خوراک» به یونسکو بوده در گفت‌و‌گو با همشهری مهم‌ترین مزیت پیوستن رشت به شبکه فوق را بروز فرصت‌های سرمایه گذاری برای این شهر می‌داند و می‌گوید: پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق دنیا در حوزه خوراک می‌تواند فرصتی بزرگ برای حضور سرمایه گذاران عرصه غذا و خوراک دنیا در این شهر  باشد؛ به طوری‌که با ورود این سرمایه‌گذاران نه تنها رشت به عرصه‌ای برای تجارت غذا و خوراک تبدیل خواهد شد، بلکه می‌تواند به طور غیرمستقیم فضای مناسبی برای ورود سرمایه گذاران شبکه‌های زنجیره‌ای غذا نیز باشد.
«روشن بابایی همتی» به این نکته تاکید دارد که با تعامل هر چه بیشتر بین رشت و سایر شهرهای عضو این شبکه از کشورهایی چون لبنان، برزیل، کلمبیا، چین، سوئد، کره و ژاپن عرصه معرفی بهتر و بیشتری برای غذاهای سالم و بومی گیلان و رشت مهیا می‌شود.
دانشیار دانشگاه گیلان می‌افزاید: علاوه بر این، غذاهای گیلان با ساده‌ترین مواد اولیه تهیه می‌شوند. چاشنی‌هایی همچون زیتون پرورده، کال کباب نیز این فرصت را خواهند داشت که برندی جهانی برای خود داشته باشند تا گردشگران برای خوردن آن‌ها و بهره‌مندی از طعم لذیذ این غذا‌ها و چاشنی‌ها وارد رشت شوند.
این پژوهشگر به چشم اندازی که باید  شهرداری رشت برای ارائه به یونسکو در این حوزه تدوین کند اشاره و بیان می‌کند: با تایید پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق هم اکنون لازم است چشم انداز لازم و اقداماتی که باید در این حوزه در شهر انجام شود، توسط یک تیم دانشگاهی تنظیم و به یونسکو اعلام شود تا طی زمان مقرر عملکرد رشت قبل از عضویت در این شبکه مورد نظارت یونسکو قرار گیرد.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *