شمال ما: در فوتبال جهان، همیشه بازیکنانی بودند که شماره پیراهن‌هایی را انتخاب می‌کردند که بر خلاف عرف بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در گذشته،‌ موقعیت بازیکنان در درون زمین بود که مشخص می کرد که هر بازیکن چه شماره‌ای بر تن می کند.

مدافعان باید از شماره‌های دو تا پنج را می پوشیدند، شماره شش و هشت برای هافبک‌ها بود، هفت و یازده برای بالها و ۹ و ده برای مهاجمان می پوشیدند.

شاید در نگاه اول این قضیه که هر بازیکن چه شماره‌ای می پوشد، اهمیت زیادی نداشته باشد، اما بعضی از شماره‌ها هستند که یادآور تاریخ و فلسفه خاصی است.

در دهه‌های اخیر این قضیه اصلا رعایت نشده و شاهد شماره‌های عجیب و غریب در زمین فوتبال بودیم و حتی دروازه بان‌هایی با شماره ۹ و هافبک‌هایی با شماره یک را در زمین مسابقه شاهد بودیم.

اولی آردلیس( یک)
اولین فردی که دروازه بان نبود و شماره یک را بر تن کرد، اوسیه آردلیس، هافبک تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا بود آن زمان سرمربی آرژانتینی تصمیم گرفت که شماره پیراهن بازیکنان خود را براساس حروف الفبا تقسیم کندوبراین اساس، آردلیس که یک هافبک بود، شماره یک را برتن کرد، تنها فردی که آن زمان شامل این تقسیم بدنی سرمربی آرژانتین قرار نگرفت.

دیگو مارادونا بود که باید شماره ۱۲ را براساس حروف الفبا می پوشید ولی شماره ۱۰ خودش را برتن کرد.

ایوان زامورانو(۱+۸)
ایوان زامورانو، اولین فردی بود که علامت‌های ریاضی را در پشت پیراهنش استفاده کرد این مهاجم زمانی که به اینتر آمد، شماره ۹ بر تن رونالدو و شماره ۱۰ بر تن روبرتوباجو بود به همین دلیل او تصمیم گرفت که شماره ۸+۱ اینتر را به تم کند تا با جمع این دو عدد، به شمار محبوب خود برسد.

بیسنته لیزارازو (۶۹)
این مدافع فرانسوی زمانی که به بایرن مونیخ برگشت شماره ۶۹ را انتخاب کرد دلیل این انتخاب او هم سال تولدش بود یعنی ۱۹۶۹ و همچنین قد یک متر و ۶۹ سانتی متری‌اش.

هشام زرولی( صفر)
این مهاجم مراکشی در تیم آبردین اسکاتلند شماره صفر را به تن کرد. زرولی که به زیرو( صفر) معروف شده بود به دلیل همین شهرتش را با این شماره انتخاب کرد.

خورخه کامپوس(۹)
دروازه بان سابق تیم ملی مکزیک که ۱۳۰ بازی ملی برای کشورش هم انجام داده بود، همیشه به شماره ۹ درون دروازه می ایستاد او که در اوایل دوران فوتبالش، مهاجم بود  و به این شماره علاقه داشت وقتی دروازه بان شد هم ۹ پوشید.

سه میلانی(۷۶،۸۰،۸۴)
در سال ۲۰۰۸،‌ میلان، شوچنکو، فلامینی و رونالدینیو را به خدمت گرفت و آنها تصمیم عجیبی را برای شماره پیراهنهایشان گرفتند آنها شماره‌هایی را انتخاب کردند که بیانگر سال تولدشان بود، شوچنکو۷۶، رونالدینیو ۸۰ و فلامینی ۸۴٫

دیوید بکهام(۲۳)
ستاره شماره هفت منچستریونایتد، زمانی که از این تیم به رئال مادرید رفت، شماره هفت به تن رائول بود، به همین دلیل بکهام تصمیم گرفت شماره دیگری را به تن کند، وی به دلیل علاقه ای که به مایکل جردن، ستاره دنیای بسکتبال می کرد، شماره ۲۳ را می پوشید، این شماره را انتخاب کرد.

رونالدو(۹۹)
رونالدوی برزیلی، زمانی که به میلان رفت، شماره مورد علاقه‌اش یعنی شماره ۹ را اینزاگی می پوشید، به همین خاطر رونالدو ۹۹ را انتخاب کرد و پوشید.

ماریو بالوتلی(۴۵)
این مهاجم جنجالی ایتالیایی، علاقه خاصی به شماره ۴۵دارد و در هر چهار تیم اینتر،سیتی، میلان و لیورپول این شماره را پوشید، او زمانی که در جوانی به اینتر رفت به دلیل علاقه‌ای که به شماره ۹ داشت، تصمیم گرفت شماره ۴۵ را بپوشد که جمع دو عددش ۹ بشود، وقتی که این شماره برای او شانس آورد، تصمیم گرفت که همیشه این شماره را بپوشد.

نیکولاس بنتز(۵۲)
این مهاجم دانمارکی، زمانی که در آرسنال بود، حقوقی که از این باشگاه دریافت می‌کرد یعنی ۵۲ هزار دلار را برای شماره پیراهنش انتخاب کرد و ۵۲ پوشید.

اینها مهمترین بازیکنان شاغل در فوتبال اروپا بودند که شماره‌های عجیب به تن می کردند، اما در فوتبال کشورمان هم کم نیستند، بازیکنانی که شماره‌های عجیب می پوشیدند و همچنان می‌پوشند، از جمله عبداله کرمی مدافع آخر تیم سپاهان که با وجود مدافع بودن شماره ۱۰ می پوشد یا امید عالیشاه که مهاجم است و شماره دو می پوشد.

همچنین بازیکنان زیادی هم هستند که رقم‌های بالا می‌پوشند مثل خلعتبری که ۹۹ می پوشد و سوشا مکانی زمانی که دروازه بان نفت بود هم همین شماره را می پوشید و…


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *