واکنش ارزیاب سازمان محیط زیست به سخنان آقابیگی؛سد شفارود 059

شمال ما: دکتر مجید مخدوم ارزیاب سازمان محیط زیست در واکنش به سخنان آقابیگی، مدیرکل سازمان آب منطقه ای گیلان که گفته بود هیچ تخریبی در جنگل های شفارود به خاطر ساخت سد شفارود صورت نگرفته است گفت: با قاطعیت اعلام می کنم که تخریب صورت گرفته است و اگر سد تکمیل شود تخریب ها بیشتر هم می شود.

مخدوم که به عنوان ارزیاب سازمان محیط زیست بعد از روی کار آمدن دولت روحانی اولین کسی بود که گزارش های تکان دهنده ای از وضعیت قطع درختان و موراد تخریبی دیگر ناشی از ساخت سد شفارود به سازمان ارائه کرده بود به خبرنگار گیلان فردا گفت: من پروژه سد شفارود را مطابق معیارهای زیست محیطی نمی دانم. سازمان هم اجازه نمی دهد این سد ساخته شود. همچنان هم روی حرفمان هستیم و اجازه دخالت به سازمان های دیگر در کار تخصصی مان را هم نمی دهیم.
وی که دکترای ارزیابی زیست محیطی خود را از دانشگاه ماکواری سیدنی استرالیا گرفته در ادامه اظهار داشت: بهترین کارشناسان این مملکت مدت ها روی تبعات ساخت این سد مطالعه کرده اند و به این نتیجه قاطع رسیده اند که ادامه ساخت سد شفارود به مصلحت کشور نیست و اگر سازمان محیط زیست فصل الخطاب نظر کارشناسانه زیست محیطی درباره طرح ها و پروژه های عمرانی است و اگر قانون می گوید که برابر با ارزیابی سازمان محیط زیست باید طرحی اجرا شود طرفداران ساخت سد چاره ای جز رها کردن این طرح ندارند.
این اظهارات درحالی است که حامیان ساخت سد شفارود منکر هرگونه تخریبی می شوند و می گویند که تا به حال میلیاردها تومان هم به شرکت چینی فاینانس بابت جریمه پرداخت کرده اند اما مخالفان احداث سد شفارود هم دلایل خودشان را دارند. آن ها می گویند که در سال ۸۳ یعنی در آغاز اجرای این پروژه سازمان محیط زیست اشکالاتی به سازندگان سد وارد کرده بود که آن اشکالات اصلاح نشد و با آمدن مقامات جدید سازمان محیط زیست در دولت نهم دیگر سازمان چندان پیگیر آن اشکالات نبود و حتی موافقان ساخت سد صحبت از صدور مجوز ساخت سد در همین دوران می کنند. مخالفان در عین حال می گویند برخلاف توافقات انجام شده مجری طرح سد شفارود احیای جنگل ها را انجام نداده و تنها جنگل را پاکتراشی کرده است. همچنین به عدم اسکان ۵۰۰ خانوار روستایی و بحث های معیشتی آنانی که دامدار هستند و با احداث این سد باید از آن محل بروند ایراد گرفته شده است. اگرچه مقامات وزارت نیرو مخالف این ادعاها هستند اما سازمان محیط زیست اسناد و عکس هایی را نشان داده که حکایت از پاکتراشی منطقه وسیعی در محل تجهیز کارگاه دارد. تخریبی که قرار بود به جایش درختان جدید کاشته شود و جنگل احیا شود که این هم بنابه ادعای مخالفان ساخت سد انجام نشده است.
اما مهمترین نقطه اختلاف بر سر داشتن یا نداشتن مجوز ارزیابی زیست محیطی است. وزارت نیرو می گوید سازمان محیط زیست دولت قبلی این مجوز را صادر کرده اما سازمان محیط زیست شدیدا این ادعا را رد می کند. آن ها به سال ۷۵ یعنی سال شروع ساخت سد شفارود استناد می کنند که هیچ مجوزی برای ساخت سد صادر نشده بود. مخالفان می گویند بر فرض اینکه ادعای وزارت نیرو مبنی بر صدور مجوز ارزیابی سازمان در دولت قبلی درست باشد اما چرا از سال ۷۵ که این مجوز صادر نشده بود مجری طرح ساخت را شروع کرد. مخالفان همچنین می گویند که ساخت سد خلل بزرگی در وضعیت حیات وحش منطقه ایجاد می کند و زیستگاه حیواناتی چون خرس قهوه ای و شوکا و ماهیان رودخانه ها را به خطر می اندازد. البته مسئولان وزارت نیرو با این اظهارات هم مخالف هستند. نکته بعدی اختلاف طرفین درباره ماهیت ساخت این سد است. اینکه اصولا سد شفارود برای مصارف کشاورزی ساخته می شود یا مصارف صنعتی. کارشناسان مسایل آب و خشکسالی معتقدند که مصرف آب در صنایع باید اصلاح شود و آب مورد نیازشان باید چندین بار وارد چرخه مصرف شود نه اینکه منابع جدیدی برای مصارف صنعتی درست شود. درباره مصرف آب توسط کشاورزان هم اعتقاد دارند که اصولا سد سازی ها تاکنون نتوانسته به کشاورزی کمک کند.

چون سفره های زیرزمینی خشک شده است و چاه های غیرمجاز کشاورزان هم منجر به خشک تر شدن این سفره ها شده اند. راه حل پیشنهادی آن ها اصلاح الگوی مصرف آب برای کشاورزی و مکانیزه کردن کشاورزی در ایران است نه ساخت سد برای تامین آبی که در فصل گرما تبخیر می شود و راه را برای ادامه حیات سفره های زیرزمینی هم می بندد. تمام این ایرادات اما ظاهرا مورد قبول مقامات وزارت نیرو نیست و حتی مدیرکل آب و منطقه ایی استان هم در آخرین مصاحبه اش این ایرادات را رد می کند. استاندار گیلان هم شدیدا از این طرح حمایت می کند. نمایندگان منطقه هم همچنین. آن ها تمام سعی شان را می کنند که این سد ساخته شود و مقامات سازمان محیط زیست هم با تمام توان مقاومت می کنند. باید دید در نهایت چه کسی پیروز است.

هنگام سفر رییس جمهور به گیلان چشم ها به بالاترین مقام اجرایی کشور دوخته شده بود که وی درباره سد شفارود ، این بحث برانگیزترین پروژه ملی گیلان ، چه خواهد گفت اما وی هیچ اشاره ای به این سد نداشت. عده ای معتقدند که برنامه ریزان گیلانی سفر رییس جمهور و آن هایی که می بایست طرح ها و پروژه ها را به ایشان معرفی می کردند در جلسات با رییس جمهور هیچ اشاره ای به این سد نکردند تا مبادا رییس جمهور در شرایطی که سازمان محیط زیست همچنان مخالف سرسخت ساخت این سد است با ساخت این سد مخالفت کند. برخی ها هم اعتقاد دارند که عدم اشاره رییس جمهور به سد شفارود و دستورش مبنی بر تکمیل ۱۱ سد خاکی به منزله عدم موافقت دولت با ساخت سد شفارود است. البته همچنان جدل بر سر این سد ادامه دارد و سکوت رییس جمهور هم به این جدل دامن زده است. باید دید برنده این جدل کدام یک از وزاری رییس جمهور است. وزیر نیرو یا رییس سازمان محیط زیست ایران.

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *