مهران کریمی:



نقاشی دیواری رشت ۰۲۶

مهم این است که این طرح‌ها با فکر، برنامه و براساس هویت شهر و مردمانش انجام ‌شود. به نظرم چنین فعالیت‌هایی باید با سرعت بیشتری ادامه یابد و هنرمندان این شهر به مشارکت فراخوانده شوند…

 

شمال ما: نقاشی دیواری یکی از جاذبه‌های تصویری شهرهای بزرگ دنیاست. مقامات شهری دیوارهای عمومی شهر را به هنرمندان اختصاص می‌دهند تا براساس معیارهایی از پیش تعیین‌شده بخشی از هویت شهر را به نمایش و یادگار بگذارند.
البته موضوع فقط هویت آن شهر نیست؛ در مواردی هنرمندان گریزی هم به فرهنگ دیگر کشور‌ها می‌زنند و دیوارهای شهرشان را میزبان شخصیت‌های هنری یا المان‌های فرهنگی کشورهای دیگر می‌کنند. در این میان انتشار عکسی از یکی از نقاشان جوان رشت، درحال ترسیم طرحی روی یکی از دیوارهای شهر، آنقدر برای مردم جذاب بود که سریعا در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

جذابیتی برای گردشگرها
«مهران کریمی» و «حامد قلی زاده معافی» چندی پیش روی دیواری در تقاطع ضیابری به خیابان سردار جنگل، طرحی از بازار رشت را نقاشی کردند که با استقبال اکثر مردم شهر روبه‌رو شد. مهران کریمی متولد ۶۲ است و از سال ۷۹ حرفه نقاشی را شروع کرده است. او می‌گوید: تخصصم در نقاشی روی بوم و کارهای نمایشگاهی و گرافیکی است. جز چند نقاشی دیواری برای مهدکودک‌ها کار اینچنینی انجام نداده بود. نقاشی روی دیوار تقاطع ضیابری با آنکه نخستین تجربه مشترک من با حامد معافی است، اما گویا نتیجه‌ای مطلوب به همراه داشته است.
کریمی درباره این پروژه به همشهری می‌گوید: سازمان زیباسازی شهرداری پیشنهاد داد که روی دیوار سازمان خدمات موتوری طرحی ترسیم کنیم که متناسب با مقتضیات فضایی و اقلیمی منطقه باشد. البته هنوز هم این کار تکمیل نشده است. سعی کردیم طرحی را اجرا کنیم که با خصوصیات فرهنگی و هویتی خیابان سردار جنگل و رشت هماهنگ باشد.
وی درباره واکنش مردم نسبت به این نقاشی اظهار می‌کند: بیشتر مردم، به ویژه ساکنان منطقه از این نقاشی رضایت داشته‌اند اما افرادی هم انتقاداتی را مطرح کردند. منتقد‌ها بیشتر از کسبه منطقه هستند. به هرحال آن‌ها این نقاشی را آیینه خودشان می‌بینند و معتقدند که چرا آن‌ها را در این نقاشی‌ها شاد‌تر نمی‌کشیم.
کریمی درباره نقاشی دیواری می‌گوید: این نقاشی از نظر هنری کار عمیقی نیست، اما هدف برقراری ارتباط با تمام اقشار جامعه بوده است. در عین حال سعی داشتیم این دیوار مکانی برای معرفی فضای اجتماعی منطقه به گردشگران باشد. در این مدت هم مشاهده کردیم که این نقاشی برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. سعی کردیم در این طرح نماد‌های هویت‌ساز را به نمایش درآوریم، اما طرح نیمه کاره مانده است و هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.
این نقاش جوان درباره ادامه همکاری با سازمان زیباسازی شهرداری و نقاشی روی دیوارهای دیگر شهر می‌گوید: ادامه همکاری به مسائل زیادی بستگی دارد. دوست دارم که آثارم روی دیوارهای رشت باشد و سهمی در زیباکردن شهر خود داشته باشم. ضمن این‌که قرار است دیوار روبه‌روی اداره راهنمایی رانندگی  را که متعلق به کارخانه «کانادادرای» است را هم نقاشی کنیم. امیدوارم هرچه سریع‌تر این کار انجام شود. هرچند که به فصل بارندگی نزدیک می‌شویم و کار بعد از این سخت می‌شود. با این وجود قرار است از پانزدهم یا بیستم شهریور این کار را آغاز کنیم.
وی درباره تاثیر نقاشی‌های دیواری بر زیبایی شهر بیان می‌کند: تمام شهرهای مهم دنیا این کار را انجام داده‌اند. در شهرهای بزرگ ایران هم این نقاشی‌ها وجود دارد که به نمادی از شهرها بدل شده‌اند. در رشت هم خوشبختانه مسئولان به ضرورت به کار بردن هنر در زیبایی شهر پی برده‌اند. مهم این است که این طرح‌ها با فکر، برنامه و براساس هویت شهر و مردمانش انجام ‌شود. به نظرم چنین فعالیت‌هایی باید با سرعت بیشتری ادامه یابد و هنرمندان این شهر به مشارکت فراخوانده شوند.

نقاشی برای معرفی هویت منطقه
در ادامه گزارش به سراغ مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری رشت و مجری نقاشی‌های دیواری رفتیم. وی درباره ایده نقاشی دیواری در رشت می‌گوید: سیاست جدید سازمان زیباسازی ترسیم نقاشی‌های دیواری در سطح شهر با درنظر گرفتن محیط است. به عبارتی به هنرمندان تاکید می‌کنیم اگر قرار است دیوار منطقه‌ای را نقاشی کنند براساس المان‌های فرهنگی و هویتی منطقه باشد،مثلا نقاشی‌دیواری تقاطع ضیابری براساس هویت خیابان سردار جنگل است. خیابانی که بازار بزرگی را در خود جای داده است و هویت خود را از این بازار می‌گیرد. به همین دلیل حضور کاسب‌ها را در نقاشی دیواری این منطقه به خوبی می‌بینید. تاکید این است که هویت محله‌ها را بر دیوارها ترسیم کنیم تا با نگاهی به آنها بتوان شناختی هرچند ساده و اندک را به دست آورد.
«حامد بشردانش» می‌افزاید: سیاست بعدی سازمان این است که معضلات اجتماعی را روی دیوارهای شهر رشت به عنوان پیام‌های بصری ترسیم کند.
وی درباره نقاشی‌های دیگری که قرار است بر دیوارهای شهر نقش ببندد می‌گوید: پیش از این دیوار مدرسه ابوریحان نقاشی شد. قرار است دیوار روبه‌روی مدرسه هدف در چهارراه میکائیل با« نقاشیخط» آراسته شود. پروژه‌های دیگری هم در دیگر خیابان‌های شهر در حال بررسی و اجرا داریم. ضمن آنکه قرار است تندیس سرداران جنگ و مشاهیر علمی و فرهنگی رشت در بوستان مفاخر نصب شود.
بشردانش در پایان تصریح می‌کند: فراخوان‌هایی آماده شده است و تا ۲ هفته دیگر اطلاع‌رسانی عمومی می‌شود. برای زیباسازی پایه‌های میدان گاز و نصب نمادهای هویت‌ساز در میدان امام علی(ع)، میدان جهاد، میدان سرگل، ورودی بازار رشت و همچنین طرح‌هایی برای ورودی شهر در دست اجراست.

منبع: همشهری؛ فرهاد علیپور

.

 

.

IMG_20150829_181449_1

.

IMG_20150829_181656

.

IMG_20150829_181751

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *